+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aklıma Kötü düşünceler gelince kötü söz söyledim ne yapmam gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. noıdnoname
  Üye
  Reklam

  Aklıma Kötü düşünceler gelince kötü söz söyledim ne yapmam gerekir?

  Reklam

  Aklıma Kötü düşünceler gelince kötü söz söyledim ne yapmam gerekir? Mumsema Benim aklıma Allahla ilgili kötü düşünceler geliyordu haşa adaletiz zalim gibi çok yanlış düşünceler geliyordu ben bunların saçma olduğunu bildiğim halde atamadım bidaha geldi ve bende bu kötü düşüncelerle birlikte kötü bir hakaret sözü söyledim ama Allahın ismini söylemedim şimdi benim durumum ne olacak ne yapmam gerekir?

 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: Aklıma Kötü düşünceler gelince kötü söz söyledim ne yapmam gerekir?


  Reklam


  Tövbe et kardeşim. Şeytan senin kulağına fısıldıyor. Bir daha vesvese verdiği zaman Eüzu besmele ve estağfirullah çek.

 3. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  rahat ol hiç endişelenme bu gelenlere sevinsen yeridir hatta. Çünkü Efendimiz (a.s.) 'ın sana imanın hakkında müjdesi var

  Ebu Hureyre (r.a.) anlatıyor : Hz. Peygamber (a.s.)'ın ashabından bir kısmı ona sordular : "Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kaniyiz". Peygamber (s.a.v.) : "Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz ?" diye sordu. Oradakiler "evet" deyince : "İşte bu korku imandan gelir (vesvese zarar vermez)" dedi.
  Diğer bir rivayette de "Şeytanın hilesini vesveseye dönüştüren Allah'a hamdolsun demiştir."

  Müslim'in İbnu Mes'ud (r.a.) rivayet ettiği bir hadis şöyledir : Dediler ki : "Ey Allah'ın rasulu (s.a.), bazılarımız içinden öyle sesler işitiyor ki, onu (bilerek) söylemektense kömür kesilinceye kadar yanmayı veya gökten yere atılmayı tercih eder. (Bu vesveseler bize zarar verir mi ?). Hz. Peygamber (a.s.) :" Hayır bu (korkunuz) gerçek imanın ifadesidir" cevabını verdi.

  Allah'ın izniyle namazına devam et. Şeytanın lümme-i şeytan dediğimiz karargahı kalbimize çok yakındır, bu nedenle o pisliğin dediklerini kalbimizden geliyor sanıp üzüntüye, kuruntuya düşer, hatta ümitsiz kesilir, ibadetten eteğimizi çekeriz. Zaten, Allah (c.c.) ona lanet etsin, iblis mel'ununun amacıda tam budur.

  Bu hdisler ışığında ve Allah (c.c.) 'un senin içini bildiğini, kalbinin gelen bu vesveseler karşısında sıkılıp, üzüntüye düştüğünü en iyi bilendir. Allah kul ile kalbi arasına girer. Senin içindekini senden iyi bilir. Senin bu sıkıntını o bilir ve zaten senin korkun imanındandır.

  İmanın güçlü olduğu için iş atıyor şeytan, hiç dinleme. BAzen dinlenmeyecek gibi sözler söylemiyor biliyorum, Allah'a havale et. Dek i, Rabbim bu şeytana karşı sen bana yetersin. onu yanımdan öyle bir helakle kov ki bir daha gelemesin.

 4. noıdnoname
  Üye
  Ben bu düşünceleri atamadım ve hata ettim heyecanlı öfkeli anımda yine geldi bende bir hakaret sözü söyledim ama Allahın ismini söylemedim onu Allaha mı söyledim bilmiyorum ama çok daralmıştım ben ne yapıcam intihar etmeyi düşünüyorum bu olay aklıma geldikçe ama sabrediyorum.

 5. noıdnoname
  Üye
  bu beni dinden çıkarır mı yoksa büyük günah mı lütfen yardım edin hergün bunu düşünüyorum.?

 6. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  bu beni dinden çıkarır mı yoksa büyük günah mı lütfen yardım edin hergün bunu düşünüyorum?
  bunlar şeytanın kalbine verdiği vesveselerdir
  dile getirmeyip kalben tasdik etmedikten sonra
  vesvese olarak kalır sorumlu olunmaz ama
  söylediğiniz kötü sözler tehlikeli ve büyük günahtır
  tövbe istiğfar ederek bir daha tekrarlamamaya bakmalısınız.


 7. qnqster
  Üye
  kardeşim "Allahım şüpesiz snn varlığına ve tekliğine inanıyorrum aslada imanımdan şüphe etmiorum lakin bilerek yada bilmeyerek küfre düşmüs isem yahuta şeytan imanımı şalmış ise tevbe eder sna sığınırm" 3 kere kelime-i tahvid 3 kere şahadet getir ben her cuma yapıyorum bunu olurya şeytan bu inan cok rahatlıcaksın saygılar

+ Yorum Gönder
bilerek ya da bilmeyerek kötü düşünce gunahmi