+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Düşmanın parası elinden almak günah mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dogubey
  Üye
  Reklam

  Düşmanın parası elinden almak günah mıdır ?

  Reklam

  Düşmanın parası elinden almak günah mıdır ? Mumsema Cümleten Selamun aleykum.

  Hocalarım abilerim kardeşlerim benim için çok çok önemli bir sorun var bu soruyu realde hocalarımıza taşımadan önce sizlere sorup görüşlerinizi ( tabi ki gerekli ayetlere yada hadislere dayandırılarak ) almak istiyorum.

  İnancının ve gözlemleriniz doğrultusunda ülkeniz ve milletiniz bir savaşın içinde, çıkarların çatışmasından kaynaklanan ülkenizin düşmanları olan bir ülke var, düşman bir ülke gerek yaptıkları gerek yapacakları yönünde düşmanlığını kanıtlamış bir ülke sorum şudur ki bu düşman ülkeden yani zalim olandan maddi yönden kaynak temin edebilir ve ülkenize milletinize dininize harcayabilir kendinizin yararınada kullanabilirsiniz böyle bir gücünüz yada imkanınız var diyelim savaşta mübah olan şeyler doğrultusunda yada bilginiz doğrultusunda bu yapılan zalim olan ülkeden maddi kaynak temin etme binevi çalmak harama girer mi ? girmezse hangi koşullar gerekir girerse neden girer bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim bayadır kafama takılan bir soru ciddiye alıp cevaplarsanız sevinirim.

  Fakat şunuda ekliyeyim bu malı elinden alınacak düşmanın masum insanlarıda olabilir fakat aynı milli benliği aynı inancı aynı toprakları paylaştıklarından yapılan temin edilen işteki konu masumuda kapsar mı ?

  Yorumlarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum..

  Selam ve dua ile.

  ------------------

  Bu kadar uzunca yazılmış anlatılmış ve önemli bir konuyu kapsayan soruya neden kımse cevap yazmaz ?

 2. dogubey
  Üye

  Cevap: Düşmanın parası elinden almak günah mıdır ?


  Reklam


  Arkadaşlar kimse yokmu doğru yolda gidilecek yada yanlış yola sapılacak k.bakmayın kolay bir soru değil cevaplayamıyor musunuz yoksa ?

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  ]Kardeşim savaş sırasında düşmanın malını,parasını savaş mülümatını
  almak helaldir çünkü ganimettir fakat savaş haricinde durduk yerde
  kafir de olsa alınmaz hele sivil halkının parasını malını gasp etmek vs.helal değildir.
  alimlerimiz bu yönde bildirmişlerdir.


 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Bu konu cizyeye işaret ediyor..

  Cizye nedir


  İslam'ın hakimiyyeti altında yaşayan gayr-i müslimlerin mal, namus ve canlarını korumak karşılığında devlete verdikleri bir çeşit vergidir. Cizyenin meşru'iyyeti Kur'an-ı kerim, sünnet ve icma-ı ümmet ile sabit olmuştur. Cenab-ı hak şöyle buyuruyor: "kendilerine kitab verilenlerden Allah'a ve ahiret gününede inanmayan, Allah'ın ve Resulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dinini din edinmeyen kimselerle küçülerek elleriyle cizye verecekleri zamana kadar savaşın" (Tevbe).

  Hazreti Peygamber (sav) de "Hecir" ahalisinden cizye aldı (Buhari).

  Hazret-i Ömer (ra) İran halkından cizye aldı (Tirmizi).

  İslam dini müslümanlardan zekat alınmasını emrettiği gibi müslüman olmayanlardan da cizye alınmasını emretti. Çünkü her iki cemaat da İslam bayrağı altında yaşıyor. İslam devleti müslümanları himaye ettiği gibi zimmileri de himaye eder.


  Şimdi ise bu hüküm kalkmış olmamış olsa bile TC.Devletinini cizye alma gücü kalmamıştır.Bunu Osmanlı devleti alabiliyordu.


  İslâm ülkelerinde, İslâm hukuku gereğince Hristiyanlardan alınan vergi. İslâm hukukuna göre cizye; en varlıklılardan 48 dirhem, orta düzeydekilerden 24 dirhem, yoksullardan 12 dirhem gümüş olarak alınırdı. Osmanlılar da bu yolu benimsediler; âlâ (en yüksek), evsat (orta), ednâ (en düşük) olmak üzere üçe ayırarak topladılar. 1856 Islahat Fermanı ile cizye deyimi kaldırıldı; yalnız Hristiyanlar, askerlik yapmadıkları için, bedel-i askerî denilen ayrı bir vergi vermeye başladılar. II. Meşrutiyet'ten sonra Hristiyanlardan da, askerlik yapmaya başladıklarından, bu vergi de kaldırılarak, Müslüman-Hristiyan eşit vergi vermeye başladılar.  --------------------------

  Cizye alamaktan maksat İslam'ın ve ona bağlı devletin güçlenmesidirBu hususta haksız yere cizye alınmazKafir ülkelerin gücünü kırmak için İŞslam'da cizye alma durumu vardırGanişmet ise bundan farklıdırGanimet, savaş sırsında düşmanlardan elde edilen mal para vb gibi şeylerdirGanimet farklı bir durumdurKonumuzun dışında kalmaktadır

  ----------------------------

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu konu cizyeye işaret ediyor
  Bu konunun cizye ile hiç bir alakası yoktur
  cizye İslam ülkesinde yaşayan gayri müslimlerden
  can ve mal güvenliği sağlanmasına karşılık alınır,
  bunu da şahıslar değil devlet vergi sistemi ile alır.
  Kardeşin bahsettiği bu değil küffarın ülkesinden
  gasp yolu ile para alma yani kendi ülkelerinde iken
  buda cizye ile alakalı değil ganimet edinme ile ilgili
  bir konudur.Ülkemizde yaşayan gayri müslimler yedikleri ekmeğe
  varana kadar vergilerini veriyorlar zaten,kimse kimsenin malına
  parasına haksız yere el uzatamaz,ancak önceki mesajımda
  dediğim gibi savaş durumunda bunların malları ganimettir ve helaldir.
  Savaşın kendisi zaten bir aldatmacadır.


  kardeşin sorusunu tekrar okuyabilirsiniz

  inancının ve gözlemleriniz doğrultusunda ülkeniz ve milletiniz bir savaşın içinde, çıkarların çatışmasından kaynaklanan ülkenizin düşmanları olan bir ülke var, düşman bir ülke gerek yaptıkları gerek yapacakları yönünde düşmanlığını kanıtlamış bir ülke sorum şudur ki bu düşman ülkeden yani zalim olandan maddi yönden kaynak temin edebilir ve ülkenize milletinize dininize harcayabilir kendinizin yararınada kullanabilirsiniz böyle bir gücünüz yada imkanınız var diyelim savaşta mübah olan şeyler doğrultusunda yada bilginiz doğrultusunda bu yapılan zalim olan ülkeden maddi kaynak temin etme binevi çalmak harama girer mi


 6. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Müslümanların savaşırken düşmandan elde ettikleri malın ganimet olduğu hadiste olduğu gibi Kur'an'da da vardır. Enfal Suresi, bu ganimetlerden bahsetmektedir.

  Ancak, eğer "düşmanın malı ganimettir" demekten maksat,
  savaş söz konusu olmadığı halde, herhangi bir gayri müslimin malını zorla almak caiz olduğu şeklinde ise, bu kesinlikle yanlıştır. İslam'ın ruhuna aykırıdır.

  Savaş halinde olmayan bir kâfirin malı, bir Müslüman'ın malı kadar koruma altındadır.
  "Gayri müslim bir vatandaşa eziyet edenin hasmı benim."(Aclunî, II/218)
  diye buyuran Hz. Peygamber (asm)'in bunun aksine başka şekilde bir şey söylemesine imkân var mı?


  ŞAYET BU SORUYA TAM CEVAP VEREMEDİYSEM BİR EHLİNE DANIŞACAĞIM.


  Konuyu gündemde tutunuz.Kısa zamanda öğrenip cevabını yazacağım...


 7. dogubey
  Üye
  İlginiz için çok teşekkür ederim ama cevabımı almış değilim, demek sitediğim savaştan sonraki ganimet değil savaş süresi devam ederken düşman askerin ülkenin halkında gasp edilebilecek mal veya varlıklar üzerine sorum yani a ülkesi b ülkesi ile soğuk savaştayken bürokratik yada her türlü milli değerlere saygısızlık v.s gibi olaylar tekrarlanırken a ülkesindeki bireyin b ülkesindeki halkın malını gasp etmesi bunu yaptıktan sonra mal varlığını milletine dinine bağışlaması helalmidir harammıdır ?

+ Yorum Gönder