+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tövbemi sürekli bozduğum için bende kabul olmayacağı hissi var bilgilendirirmisiniz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. busra_
  Üye
  Reklam

  Tövbemi sürekli bozduğum için bende kabul olmayacağı hissi var bilgilendirirmisiniz?

  Reklam

  Tövbemi sürekli bozduğum için bende kabul olmayacağı hissi var bilgilendirirmisiniz? Mumsema selamünaleyküm , şimdi benim herkezinde olduğu gibi hatalarım oldu. sonra tövbe ettim ve bıraktım ama sonra tekrarladım sonra pişman oldum tekrra düzlmeye çalışıorum ama tekrar bozdum ama bu son tövbe i bozmam beni çok rahatsız etti dediimki kendime gerçekten ciddi anlamda pişman olmalısın ki bir daha yapmamaya çalışmalısın . ama ben böle tövbe edip edip bozduğum için kabul olmayacakmış gibi ben tekrar bozcak mışım gibi hisediyorum. huzursuzum gece rahat yatamıyorum tekrar bozmaktanda korkuyorum. ne yapmalıyım nasıl dua etmeliyim , yoksa sürekli bozduğum için ALLAH beni ciddiye almaz mı ? nefsimle savaşıp duruyorum lütfen yardım ederseniz çok sevinirim.

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Tövbemi sürekli bozduğum için bende kabul olmayacağı hissi var bilgilendirirmisiniz?


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Sürekli tevbeyi bozmak iyi bir durum değil ama Kabul olmayacağı hissi şeytandandır.
  ________________________
  Hadis No : 1874 Ravi: Ebu Bekri's-Sıddik Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki:
  "İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz"
  Kaynak: Tirmizi, Da'avat 119, (3554); Ebu Davud, Salat 361, (1514) aynı hadisin başka tercümesi: İstiğfar eden, günde 70 defa aynı günahı işlese ısrar etmiş sayılmaz) hadisin doğru metnini verirmisiniz hadiste anlatılmak istenen nedir?
  İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz."


  وعن أبى بكر الصديق رَضِيَ اللّهُ عَنْهُ قال: >قالَ رَسُولُ اللّهِ #: مَا أصَرَّ مَنِ اسْتَغْفَرَ، وَلَوْ عَادَ في اليَوْمِ سَبْعِينَ مَرَّةً[ أخرجه أبو داود والترمذي

  Hz Ebû Bekri's-Sıddîk (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "İstiğfar eden kimse günde yetmiş kere de tevbesinden dönse günahta musır sayılmaz" [Tirmizî, Daavât 119, (3554); Ebû Dâvud, Salât 361, (1514)

  AÇIKLAMA:

  1-Bu hadisin mânâsını âlimler şöyle açıklamışlardır: "Bir kimse işlediği bir günaha tevbe ettiği takdirde, aynı günaha dönüp tekrar işler veya bir başka günahı işlerse, her seferinde tevbe de ediyorsa, bu kimse, bir günde ne kadar çok aynı günaha dönerse dönsün, yine de günahta musır sayılmaz Musır, işlediği günahlara istiğfar etmeyen, pişman olmayan kimsedir Israr ise çok günah işlemek demektir İbnu Melek: "Israr, mâsiyet üzerinde sebat etmek, aralıksız günah işlemeye devam etmektir" der

  2- Bu hadiste Allah'ın affından ümit kesilmeyeceği, işlemekte olduğu günahlardan kesin bir dönüşe azmetmiş olan kimseye Cenâb-ı Hakk'ın kapısının her an açık olduğu, böyle bir tevbenin kabûlüne, önceden işlenen günahların çokluğunun, büyüklüğünün veya çeşitliliğinin bir mâni teşkil etmeyeceği ifâde edilmektedir Nitekim âyet-i kerimede: "Ey kendilerinin aleyhinde (günahta) haddi aşanlar! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin Çünkü Allah, bütün günahları affeder" (Zümer 53) buyurulmuştur

  İbrahim Canan, Kütüb-ü sitte muhtasarı Tercüme ve Şerhi

  ______________________________

  Günah işleyen kişi tövbe etmekle günahlarından kurtulabilir mi?

  TIKLA

 3. busra_
  Üye
  içimi rahatlattınız ve kendimi inancımı getirdiniz ALLAH razı olsun çook tşk.

 4. Misafir
  Bende sürekli tövbemi bozuyorum.Bozduğum zamanda çok pişman oluyorum.Artık bende tövbe etmeye korkuyorum.

 5. MertErtuğrul
  Üye
  1000 kerede tevbeni bozsan yine Hakka döneceksin.
  ALLAH(celle celaluhu) şöyle buyuruyor:

  De ki: Ey nefisleri aleyhine israf etmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidi kesmeyin, çünkü Allah bütün günahları mağrifet buyurur, şübhesiz ki o öyle gafûr öyle rahîm o." /39/ZUMER-53/

  Tevbeni canın pahasına korumaya bakıp ve tevbe etmezsen Hakka şeytanı sevindirmiş olursun. Şeytan seni ümitsizliğe düşürüp seni oradan vurmak istiyor. Amacıda bu değilmi zaten? Tevbe kapası hiç bir zaman kapanmaz. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor konu hakkında:
  “Bütün Âdemoğulları günahkârdır, günahkârların en hayırlıları ise tövbe edenlerdir.”
  yine Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyuruyor:
  "Nefsim kudret elinde olan Zât'a yemin ederim ki, eğer siz hiç günah işlemeseniz, Allah sizi toptan helâk eder; sonra günah işleyen, arkadan da istiğfar eden bir kavim yaratır ve onları mağfiret ederdi."
  Ebu Hureyre,Rasulullah şöyle buyurdular diyor:
  "Bir kul günah işledi ve 'Yâ Rabbi, günahımı affet!' dedi.
  Hak Teâlâ da, 'Kulum bir günah işledi; arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır' buyurdu.
  Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve 'Ey Rabbim, günahımı affet!' dedi.
  Allah Teâlâ da, 'Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır.' buyurdu.
  Sonra kul dönüp tekrar günah işledi ve 'Ey Rabbim, beni affeyle!' dedi.
  Allah Teâlâ da, 'Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi olduğunu bildi. Ey kulum, dilediğini yap, ben seni affettim."
  buyurdu.

  Tabikide sürekli tevbe bozmak iyi değildir ama insanoğluyuz biz değilmi? Günahın ne olursa olsun ALLAH'ın affetmeceği bir günah yoktur emin olabilirsin bundan. Eğer şüphen varsa çık balkona bak etrafa rahmet saçıyor her yere Rabbimiz.Sen yeterki samimi ol. Gayret et günahlardan kaçınmaya ,çokca dua et,zikret yaradanı,ilimle uğraş,temiz çevre edin kendine vs. vs.

 6. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun
  Bende sürekli tövbemi bozuyorum.Bozduğum zamanda çok pişman oluyorum.Artık bende tövbe etmeye korkuyorum.
  tövbe ettikten sonra bir daha aynı günahları işlememeye dikkat edelim .

 7. Misafir
  Tsk ederim beni çox incidirdi.bu durum.

 8. Misafir
  hadid suresini oku turkce meal olarak
  ama kapat kapilari telefonlari sadece
  odaklan

 9. Misafir
  Abi Allah lafzini kullanmak günah mı şarkılarda şarkı çalınca içimden Allah diyelim geliyor ama şarkı söyler gibi söylemiyorum abi çok korkuyorum bi de tövbe ettim ne yapmam lazım tovbemi bozmuş olabilirim

 10. arifselim
  Yönetici
  Haram sözlerin içerisine mukaddes lafızları söylememek gerekir. Eğer istemsiz bir şekilde söylenmişse bir sakıncası olmaz. Ama haram şarkıları dinlemek ayrı bir haramdır.

+ Yorum Gönder
tövbemi bozdum ne yapmalıyım,  tövbemi hep bozuyorum,  sürekli tövbemi bozuyorum,  tövbemi sürekli bozuyorum,  sürekli tövbe bozuyorum,  tövbe ettim ama içim rahat değil,  tovbemi cok bozdum