+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Efendimizin adı her geçtiğinde salavat getirmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Senoly
  Üye
  Reklam

  Efendimizin adı her geçtiğinde salavat getirmek

  Reklam

  Efendimizin adı her geçtiğinde salavat getirmek Mumsema Selamün aleyküm
  Benim başlıkda yazdığım gibi Peygamber efendimizin adı her geçtiğinde (S.a.v) demelimiyiz ? Mesela bir satırda bir çok kez Peygamber Efendimizin adı geçiyor ve her defasında s.a.v dememiz uygunmudur yoksa bir kitabda/bir metinde bir kere (s.a.v) demek yeterlimidir ? Mustafa İslamoğlu'nun bir sohbetini dinledim bu konuda. http://www.vindir.net/efendimizin-is...z--308423.html Örneğin Allah'ın adını kullandığımızda yada söylediğimizde (c.c) yada Allah-u teâla gibi uzatmalar yapmıyoruz.Aslında yapmalıyız ama her defasında yapmıyoruz. Allah razı olsun.


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Efendimizin adı her geçtiğinde salavat getirmek


  Reklam


  bir ortamda peygamberimizin isminin geçtiği yerde birinci salavatı getirmek farzdır, fakat isminin her anıldığındada salavat getirmek sünnettir bu güzel bir davranıştır.

  Peygamberimize (a.s.) niçin salavat getiriyoruz?

  Bilindiği üzere Efendimiz (sas) Hazretleri’nin adı anıldığında duyan her Müslüman’ın salavat getirmesi ihmal edilmez bir görevi, unutulmaz bir vefa borcudur.

  O kadar ki, O’nun irşadıyla var oluş hikmetini anlayan her Müslüman’ın üzerine bu salavatın ömründe bir keresi farz, sonrakileri vacip, tekrarlarda ise sünnet olduğu bildirilmiş, salavatın terki ise şefaatten mahrumiyete sebeptir, denmiştir.

  Rasûlü Ekrem Efendimiz de, "Yanında benim adım anılıp da bana salât getirmeyen kişinin burnu sürtünsün, hakarete uğrasın " buyurmuştur (et-Tâc, V, 145).

 3. Senoly
  Üye
  Teşekkür ederim yani bunu sadece bir ortam içerisinde iken Peygamber efendimizin adını zikrettiğimizde yada işittiğimizde salavat getireceğiz.Ama kitab okurken kendi içimizde salavat getirmemize gerek yok doğrumu anladım hocam.Örneğin dini kitablar okuduğumuzda sadece Hz.Muhammed yazıyorlar yanında(s.a.v) yazmıyorlar metin içerisinde ve birçok kere kullanıyorlar Peygamber efendimizin adını ben her okuduğumda (s.a.v) diyordum ama Mustafa islamoğlunun o paylaştığım sohbetinde dinlediklerim biraz kafamı karıştırdı

 4. kibrit
  Devamlı Üye
  Benimde bir sorum var: Mesela bir adamın adı Muhammed. Arkadaş ortamında ismini söylediğimiz zaman ben çok rahatsız oluyorum. Salavat getirmeliymişim gibi bir his oluşuyor bende. Nedir doğrusu? Atalarımız saygıdan Mehmet ismini kullanmış bunu da biliyoruz...

+ Yorum Gönder
salavat,  peygamberimizin adı geçtiğinde,  salavat getirmek,  salavat getirmek nedir,  selavat,  peygambere salavat getirmek,  hz. muhammedin adı geçtiğinde