+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Seferi olmak (ikamet çeşitleri) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Seferi olmak (ikamet çeşitleri)

  Reklam

  Seferi olmak (ikamet çeşitleri) Mumsema cübbeli hocanın bir sohbetinde dinledim.mesela benim köyde evim var.ya da yok fark etmez.babamgil o köyde ikamet ediyorlar.bende başka bir şehirde çalışmaya başladım.ama aklımda emekli olduktan sonra tekrar köye gitme var,ya da öyle bir ihtimal var.bu durumda köye gittiğimde seferi değil mukim sayılırız diye.doğrumu hatırlıyorum

 2. islamyolu
  Emekli

  Cevap: seferi olmak


  Reklam


  doğru hatırlıyorsun kardeş. yani emekli oldugunda niyetin var ise geri köyüne yerleşmeye. oradada mukim oluyorsun.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  o zaman hem çalıştığım şehirde hem de köyümde mukim durumda oluyorum.peki benim yaşım daha küçük ve bizim kendimize ait evimiz var orda.ama sonuçta babamın evi ve o yaptırdı.benle alakası yok.ben oraya yerleşme ihtimalim yok.bu durumda seferi olurum ben babam mukim olur.doğrumu

 4. islamyolu
  Emekli
  o zaman hem çalıştığım şehirde hem de köyümde mukim durumda oluyorum
  burası doğru aynen iki taraftada mukim olursun.

  bizim kendimize ait evimiz var orda.ama sonuçta babamın evi ve o yaptırdı.benle alakası yok.ben oraya yerleşme ihtimalim yok.bu durumda seferi olurum ben babam mukim olur.doğrumu
  o ev senin mukim olacağın yerde mi ? yani senin emekli olduktan sonra yerleşmeye niyet ettigin yerdemi babanın evi. aynı şehirde mi.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  şöyle anlatayım.ben 18 yaşındayım.biz şimdi köye ev yaptırdık.amaç aslında yerleşmede değil tam.hani babamgilin düşüncesi emekli olunca 10 gün 15 gün kalırız.değişiklik olur diyor.tabi bu plan kendi adına.sonuçta ben bu sene üniversiteye başlıcam.sonra kimbilir hangi şehirde çalışacam.benim oraya yerleşme gibi durumum olamaz.ben bu durumda mukimmi olurum köyde.babam da mukim mi olur.

 6. islamyolu
  Emekli
  kardeşim 15 gün bir yere niyet edeceksen. o yerde seferi olmazsın. Ha şöyle bir fetvada var. mesela istanbuldasın Antalyada bir yazlıgın var. her yaz o yazlıga gidiyorsun. o durumdada seferi olmazsın. babanda köy deki yapılan evi tatil için kullanacak ve kendisine ait bir ev oldugu için seferi olmaz. ve senin niyetin karışık kardeş. yani kararsızsın. ilerde oraya temelli yerleşme gibi net bir niyetin olmadıgı için sen Seferi olursun. ama gidecegin yerlere 15 günden fazla kalma gibi bir niyetin olursa seferi olmazsın. herşey niyete bakar. Niyet etmesen istedigin yere git yinede Mukim olamazsın. km olarakta 104 km diyen alimlerimizde var 87 -88 km diyen alimlerimizde var. yani deve yürüşü ile veya kendi yürüyüşün ile 3 günlük mesafeden sonra seferilik başlar.

  eğerki hanifi mezhebindesen 4 rekatlı farz namazları 2 rekata indirmen lazım. Şafi mezhebinde serbesttir. isteyen 4 kılar isteyen 2 kılar.

  doğrusunu söylemek gerekirse , gerçekten Seferilik konusu çok zor konudur. çok karışık bir konudur. ve en zorlandıgım konuda bu dur.

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  yani şimdi mesela birinin yazlık evi var.kendisine ait.5 gün kalmaya niyet etse bile seferi olmuyor mu

 8. islamyolu
  Emekli
  kardeş buradan bakabilirsin arada istedigin konular var.

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  zaten kardeş ben bu sohbeti dinlemiştim.o yüzden sordum soruyu zaten.önceden bilmiyordum böyle bir durumu

+ Yorum Gönder