+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Çocuğa getirilen hediye Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burakin
  Devamlı Üye
  Reklam

  Çocuğa getirilen hediye

  Reklam

  Çocuğa getirilen hediye Mumsema Ben doğduğumda bana birisi altın getirmiş.Ben babamın kazancı haram mı diye şüpheleniyorum.Haramsa ihtiyacım olduğu için kullanabileceğimi biliyorum.Bu altın eğer benim olduysa babamın parasını ihtiyacım olmadığı halde kullanmış mı oldum yani babam bana kendi parasıyla elbise aldığı zaman o altını bozdurup parasıyla alabilirdim.Şimdi bu elbiseleri kullanabilir miyim)

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: çocuğa getirilen hediye


  Reklam


  Ben doğduğumda bana birisi altın getirmiş.Ben babamın kazancı haram mı diye şüpheleniyorum.Haramsa ihtiyacım olduğu için kullanabileceğimi biliyorum.Bu altın eğer benim olduysa babamın parasını ihtiyacım olmadığı halde kullanmış mı oldum yani babam bana kendi parasıyla elbise aldığı zaman o altını bozdurup parasıyla alabilirdim.Şimdi bu elbiseleri kullanabilir miyim)
  Haram olduğundan şüphe edilen parayla, alınan kıyafetin giyilmesi ve o kıyafetlerle namaz kılınması Caizmidir? Şüphe ile hüküm verilmez. Haram olduğuna dair kesin bir bilginiz yoksa, o elbise giyilir ve namaz kılınabilir.

  Haram para ile alınan elbise ile namaz kılmaya gelince; Maliki ve Şafiilere göre, haram elbise ile örtünmek haram olmakla beraber namaz sahihtir. Hanefilere göre, böyle bir namaz tahrimen mekruh olarak sahih ve geçerlidir. Bunun örneği erkeklerin ipekli kumaştan elbise giymeleridir. Özürsüz olarak böyle bir elbiseyi giyen kimse günahkâr olur. Bu aynen gasbedilmiş bir toprak parçası üzerinde namaz kılmaya benzer.

  Hanbelîlere göre ipek elbise giymek, gasbedilmiş bir toprak üzerinde namaz kılmak gibi haram işler sebebiyle kılınan namaz sahih değildir. Bunun gibi, bütünü veya bir kısmı haram para ile satın alınmış olan bir elbise üzerinde namaz kılmak, yahut altın yüzük takınmış olarak namaz kılmak, bunun haram olduğunu bilmek ve haram olduğunu hatırlamış olmak şartıyla haramdır.(

 3. burakin
  Devamlı Üye
  Ama bazen şüphelilerden kaçınmakta gerekli oluyor diye biliyorum.Şüphe çeşitleri var:kuruntu ve gerçek şüphe.Kuvvetli şüphe olunca kaçınmak lazım olmuyor mu?

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Değerli kardeşim peygamber efendimiz Hz Muhammed (sav) bir hadislerinde şöyle buyurur. “Sana şüphe veren şeyi bırak, şüphe vermeyene bak!” (Tirmizî, Kıyâmet, 60)
  Resûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- harâma düşmemek ve ondan tamamen uzaklaşmak gayesiyle, şüpheli şeylerden titizlikle kaçındığı gibi, ümmetini de bundan sakındırır ve şöyle buyururdu: “Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh'ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir.” (Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107)

  Şüpheli işlerden sakınmak hakkında bilgi için bu linki tıklayınız


+ Yorum Gönder