+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Harama şehvetsiz bakmak günah değil diyen dinden çıkar mı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. burakin
  Devamlı Üye
  Reklam

  Harama şehvetsiz bakmak günah değil diyen dinden çıkar mı

  Reklam
 2. تقاضا
  öğrenmeye devam..

  Cevap: harama şehvetsiz bakmak günah değil diyen dinden çıkar mı


  Reklam


  sonuç olarak harama bakmak günahdır bu özellikle şehvetle denmemiştir.

  bu yüzden net demesemde muhtemelen.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  hangi harama şehvetsiz bakıyorsun.eğer açık kadını kastediyorsan.bu imkansızdır.şehvetsiz bakmak.ama mesela içki içene şehvetsiz bakıyorsan burda sorun yok.

 4. تقاضا
  öğrenmeye devam..
  öyle sormamış malt1 harama bakmakla haram işleyene bakmak farklı ..

  Bir de harama bakmaktan kasıt bakmanın haram olduğu şeyler.

 5. HAMMADUN
  Emekli
  Bakmakla, görmek arasındaki farkı bildiğimizde

  Harama şehvetsiz bakmak mümkün değildir. Zira bakılıyor. Alıcı gözüyle inceleniyor.

  Haramı şehvetsiz görmek ise mümkündür. Zira gördünüz ve yüzünüzü çevirdiniz. Artık alıcı gözüyle bakmak diye bir probleminiz yok.

  Daha bunu bir çok vasıtalarla örnekleyebiliriz.

  Siz ailenize veya aileniz size uygun bir eş bulduğu zannı içerisinde sizinle iştişare etti ve eş namzetinizi görme ve İslam Şeriatı dahilinde tanıma ihtiyacı hissettiniz ve görüşme aileler arasında ayarlandı. Ailelerin nezaretinde birbirinizi gördünüz, burada şehvetle bakmak yokmudur....???

  Muhakkak vardır. Ancak erkeğin şöyle düşünmesi daha hayırlı olur.

  Bu kız benim kardeşim olsaydı ki; İslama göre baktığı kız namahremidir ve kardeşidir. Bir erkekle arasındaki mesafesinin hal, hareket ve davranışların ne olmasını istersem, onada o mesafe ve ölçüler dahilinde yaklaşmalıyım.

  Sualler edip cevaplar aldınız ve olur verdiniz. Bundan sonraki süreçte bir çok kardeşimiz bize kızacaklardır ancak ne söz, ne nişan nede başka bir örf ve adet İslam Şeriatı ve Sünnet-i Seniyyenin üzerine çıkıpta nikahtan önce buluşmalar, tanışmalar, eğlenceler, kutlamalar sözler, nişanlar şunlar bunlar asla caiz olmaz.

  Eğer olur verilmişse, Ailesinden kız ALLAHU TAALA'nın EMRİ ve PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V.)'in KAVLİ ile istenir ve verilirse, derhal dinen nikahı kıyılır. Hayr'da acele edilir. Eğer eğlence şu bu düzenlenecekse, ilan edilmesi ve çevreye duyurulmasıda gerekiyorsa, haremlik ve selamlık arasında birbirlerinin eğlence ve kutlamalarının duyulmayacağı bir uzaklıkta buna müsaade edilebilir.

  Bakmak, Görmek, Edep ve Adab, Niyyet burada çok önemlidir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 6. تقاضا
  öğrenmeye devam..
  Allah razı olsun.

+ Yorum Gönder
harama bakmakla görmek arasındaki fark