+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Abdest ve namazda vesvese Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. avamdan
  Üye
  Reklam

  Abdest ve namazda vesvese

  Reklam

  Abdest ve namazda vesvese Mumsema Kafama takılan birkaç soru olacak.

  Namazda iken bazen burnuma koku geliyor gibi oluyor. Ne kokusu olduğunu ayırt edemeyip, heralde abdestim bozuldu diye namazı kesiyorum. Bu vesvese olabilir mi? Çünkü kesin şudur diyemiyorum.

  Abdestten önce tuvalete gidiyorum. İstibranın ardından yine sıkışıyorum. Devamlı tuvalete gidip duruyorum. Anlam veremiyorum. Özellikle de namaz kılacağım vakitlerde oluyor. Strese giriyorum. Bu halde iken ne yapayım? Sıkışıkken namaz kılmak doğru değil diyorlar. Vesvese mi yoksa fizyolojik bir durum mu bilemedim.

 2. arifselim
  Yönetici

  Cevap: Abdest ve namazda vesvese


  Reklam


  Normal olarak bu durum vesvesedir. Eğer kokudan emin isen ancak o zaman abdestini yenile aksi takdirde abdestini yenileme ki tekrar etmesin. Namazdan hemen önce gelen sıkışma hissi de vesveseden kaynaklanır. Bir süre önemsemeden namazına devam edersen bu durum kendiliğinden kaybolacaktır.

 3. Misafir
  Biri bana yardim edebilirmi.. Mesela abdest alicam neredeyse 15 dakikada aliyorum.. 10 15 kez niyet ediyorum bidr abi yaYok surasi kuru kaldi yok bura olmadi tekrar bastann. Ayni sekilde namazda. Acaba niyet ettim mi besmele cektimmi tekbir aldimmi hep bunlar gelip namazi tekrar tekrat bozuyorum. Biseyi yanlis soyluyorum tekrar bozuyorum. Bir farzi 45 dakikada kiliyorum surekli bozdugum icin artik en ust seviyede. Artik gucum kalmadi. Napmam lazim? 16 yasindayim şüphe doluyum. Artik cok guc geliyor namaz ve diger ibadetler. Vesvese oldugunu bile bile muthis bir derecede şüphe oluyor. Ayni sekilde gusul abdestindede. Ne yapmaliyim?

 4. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. Bu içine doğan bütün hislerin hepsi vesvesedir. Bunun için yapman gereken en güzel çare yaptığın bir şeyi kesinlikler dönüp yeniden tekrar etmemektir. ancak böyle yenebilirsin. İstediği kadar aklına acaba yanlış mı yaptım gelsin sen asla dönme ve tekrar etme. Eğer iradene böyle sahip çıkarsan çok kısa bir sürede tamamen geçecektir Allah'ın izniyle.

+ Yorum Gönder
namaz kılarken gül kokusu duymak,  burnuma gül kokusu gelmesi,  ezan okurken burnuma ekmek kokusu galiyor