+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sevgilimle birlikte yemin ettik birbirimizi bırakmayacağıma dair sonra ben ayrıldım fakat tekrar barştık bu yemnin hükmü Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Neşem
  Üye
  Reklam

  Sevgilimle birlikte yemin ettik birbirimizi bırakmayacağıma dair sonra ben ayrıldım fakat tekrar barştık bu yemnin hükmü

  Reklam

  Sevgilimle birlikte yemin ettik birbirimizi bırakmayacağıma dair sonra ben ayrıldım fakat tekrar barştık bu yemnin hükmü Mumsema sevgilimle birlikte yemin ettik birbirimizi bırakmayacağıma dair sonra ben ayrıldım fakat tekrar barştık bu yeminin hükmü nedir ??var mıdır yeminim bozulmuş olur mu sonuçta hala birlikteyiz??

 2. kibrit
  Devamlı Üye

  Cevap: sevgilimle birlikte yemin ettik birbirimizi bırakmayacağıma dair sonra ben ayrıldım fakat tekrar barştık bu yemni


  Reklam


  Bende içkiyi bırakmayacağıma dair yemin ettim ve bıraktım maalesef. Bana da yardımcı olur musunuz? Kefareti nedir?

  Üstteki sorunun "laciverdi" !


 3. تقاضا
  öğrenmeye devam..
  Bende içkiyi bırakmayacağıma dair yemin ettim ve bıraktım maalesef
  maalesef ??! --------------------------------

 4. kibrit
  Devamlı Üye
  ??"kinaye" Duydun mu böyle bir şey??

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bende içkiyi bırakmayacağıma dair yemin ettim ve bıraktım maalesef Bana da yardımcı olur musunuz? Kefareti nedir?
  Neden maalesef bırakmışsın nede güzel olmuş
  en doğrusunu yapmışsınız.Kardeşim haram bir şeyi
  işlemeye edilen yeminler zaten bozulması gereklidir
  İçki içmek,adam öldürmek,zina yapmak vs.gibi Hanefi isen
  kefaretini vermek yeterlidir..
  konu hakkında bilgi ve hadisleri okuyabilirsin
  bir daha haram işlemek için yemin etmeyiniz
  Hayırlarla...  --------------------------

  Bir farzı terk etmek veya bir haramı işlemek için yemin etmek haram bir yemindir, bozulması farzdır. Dolayısıyla, meselâ ana babası ile konuşmamaya yemin eden kişi, onlarla konuşacak, yani yeminini bozacak, ama yemin keffareti ödeyecektir. Ayrıca haram bir şeyi yapmaya yemin ettiği için tövbe istiğfar edecektir. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

  "Bir şeye yemin edip de, başkasını daha hayırlı gören kişi yemininden dolayı keffaret ödesin, sonra da o hayırlı olan şeyi yapsın." (Nesâî, Eyman, 41; Ebû Dâvud, Eyman, 12).

  Bir başka hadiste de şöyle buyurulmuştur:

  "Rabbe isyanda, sılayı rahmi kesmekte ve mâlik olmadığın şeyde sana yemin de, nezir de yoktur." (Ebû Davud Eyman, 12; Nesâi, Eyman, 17; İbn Mâce, Keffaret, 8; Ahmed b. Hanbel, II, 185, 202).

  Şâ'bî'ye göre haram bir fiili işlemek üzere yemin eden kişi yeminini bozar, yani o haramı işlemez. Ayrıca keffaret ödemesine de gerek yoktur. Çünkü Hz. Peygamber (asm) kişinin haramı işlememesinin yeminine keffaret olduğunu söylemiştir. (Ebû Davud, Eyman, 12).

  Hanefiler mün'akide yemininden dolayı kulların sorumlu tutulacağı bildiren âyetin zahirine dayanmaktadırlar (Mâide, 5/89).


 6. kibrit
  Devamlı Üye
  Arkadaşlar yanlış anlaşıldım galiba. Ben kinaye ile cevap vermeye çalıştım ama biraz batırdım gibi Cahilliğin sel gibi aktığı bu zamanda böyle bir cevabım yersiz olmuş. Huyum batsın

  Soru soran arkadaş toplum ahlakını yozlaştıran ve iffeti bitiren "flört" konusuna değinmiş ve bunu normal bir şeymiş gibi sormuş. Helali haramı birbirine karıştırmış bende bir an sinirlendim o cevabı yazdım kusuruma bakmayın. Yoksa içki falan içtiğim yok. İnşAllah soruyu soran kardeşim almıştır cevabı.

 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Arkadaşlar yanlış anlaşıldım galiba Ben kinaye ile cevap vermeye çalıştım ama biraz batırdım gibi Cahilliğin sel gibi aktığı bu zamanda böyle bir cevabım yersiz olmuş Huyum batsın
  Helali haramı birbirine karıştırmış bende bir an sinirlendim o cevabı yazdım kusuruma bakmayın Yoksa içki falan içtiğim yok İnşAllah soruyu soran kardeşim almıştır cevabı
  evet çok yersiz olmuş
  resmen dalga geçmişsin sana cevap verenleri
  ahmak yerine koymak ta cabası yanlış anlatırsan yalnış
  anlaşılırsın insanlar nerden bilsin senin
  ne niyetle sorduğunu,misilleme yapmak yerine
  Allah (c.c)nun rızası için doğru dürüst
  bilgilendirebilirdin.Hedef günahkar değil günahın kendisi olmalıdır.


 8. kibrit
  Devamlı Üye
  Sakin ol, sonradan anlamak seni böyle sinirlendirmesin. Senin mesajından bir mesaj önce "kinaye" demiştim. Oradan dahi anlamamış isen benim suçum ne? Ben seni ahmak yerine koymadım aksine siz kendinizi koydunuz bu durumda! Bir insan bir şeyden dolayı özür diliyorsa, üstüne gitmenin manası ne? Ayrıca tenkitlerini bir önceki mesajımda kendim belirttim tekrarına aklı olanlar için gerek yok!

 9. Neşem
  Üye
  madem bi cevap vericeksin doğru dürüst verebilirdin neden insanları utandırmaya çalışıyosunki biz buraya bilgilenmek için geliyoruz senin gibiler yüzünden hevesimiz gidiyor.

 10. Neşem
  Üye
  burası dalga geçilcek yer değil ben adam gibi bişey sordum üstüne vazife olmayan şeylere neden atlıyosun anlamıyorum

 11. kibrit
  Devamlı Üye

  Reklam


  hevesin gideceğine ben giderim. Benim yüzümden yanlış yolda olmanı istemem! İyi akşamlar.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu