+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Neşem
  Üye
  Reklam

  Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?

  Reklam

  Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? Mumsema hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? kedi ,fare ,kuş v.s

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?


  Reklam


  hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? kedi ,fare ,kuş v.s


  Hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir. Hayvana işkence etmek, gayrimüslim vatandaşa işkence etmekten daha büyük günahtır. Gayrimüslim vatandaşa eziyet etmek de Müslümana eziyet etmekten daha büyük günahtır. (Dürr-ül muhtar)

  Maksatsız olarak bir hayvanı öldürmek caiz değildir. Ahirette (Onu niçin öldürdün?) diye sorguya çekilecektir. Hayvanları birbiri ile dövüştürmek de caiz değildir. Hayvanların hakkına riayet etmeli, onlara acımalıdır. Hadis-i şerifte, (Merhamet et ki, merhamet olunasın!) buyuruldu. (Şir’a)

  Zararlı hayvanları öldürmek caiz olduğu gibi, sansar, porsuk gibi hayvanları derisi ve kürkü için, geyik, ceylan gibi hayvanları eti için öldürmek de caizdir. Domuz hariç, eti yenmeyen çeşitli hayvanları para karşılığı gayrimüslimlere ihraç etmek de caizdir. (Şerh-i Nikaye)

  Zararsız hayvanları öldürmek caiz değildir. Zararlıları da eziyetsiz öldürmek caizdir. (Berika)

  Hiçbir hayvan mübarek değildir, boşuna öldürülebilir de değildir. Zarar veren hayvan öldürülebilir.
  Konu hakkında geniş bilgi için linki tıklayınız
  Tıkla>> İslamda hayvan öldürme suçu

 3. özgürnisa
  Üye
  Ya arkadaşlar allah rızası için biri benim istiharede gördüklerimi yorumlasınn 2 gecedir istihareye yatıyorumm 1. Gece kar gördüm beyazdı sonra uyandım bi ara tekrar uyudum bu sefr siyah böcek gördü dün gece tekrar yatttım bu seferde siyah gömlek giymiştim ama suyun içinde bi tane balık vardı ve bütün renkleri gördüm sanki bordo şal takmıştımm....lütfen yardımcı olun bekliyorumm yorumları

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Ya arkadaşlar allah rızası için biri benim istiharede gördüklerimi yorumlasınn 2 gecedir istihareye yatıyorumm 1. Gece kar gördüm beyazdı sonra uyandım bi ara tekrar uyudum bu sefr siyah böcek gördü dün gece tekrar yatttım bu seferde siyah gömlek giymiştim ama suyun içinde bi tane balık vardı ve bütün renkleri gördüm sanki bordo şal takmıştımm....lütfen yardımcı olun bekliyorumm yorumları
  Rüya tabiri yapmıyoruz, inşaallah rüyanız hayırlıdır. Çünkü rüyaların tabiri onu gören kimsenin durumuna göre değişir. Bu nedenle rüya tabiri kitapları yerine, ilim ve amelde güvenilir insanlara sorulmasını ve onlardan tabir alınmasını tavsiye ediyoruz.

  Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen güzel hülyalar görür, güzel hülyalar gören de hayatından lezzet alır.

  İslâm'a göre rüya üç çeşittir.

  1. Salih rüya,

  2. Şeytanî rüya,

  3. İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

  Salih rüya, vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur:

  "Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür."

  Şeytanî rüya, insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için uyku halinde iken şeytanın insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur:

  "Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah'tandır. Bunun için Allah'a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah'a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir."

  İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur:

  "Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya."

  Yûsuf Sûresi'nde zikredilen Hz. Yusuf (as)'ın rüyasıyla ilgili âyet ile yukarda zikredilen hadisler bunu ifade ediyorlar.

  Rüyaların içinde hak rüyalar vardır. Ancak her rüya haktır ve her tabir de doğrudur denilmez. Rüyaya göre hareket ve rüyaya istinad etmek doğru değildir. Hatta fıkıh kitapları beyân ediyorlar:

  "Şeytan her ne kadar Peygamberin suretine giremezse de Şaban'in yirmi dokuzunda Peygamber (sav) herhangi bir kimsenin rüyasında, yarın Ramazan'ın birinci günüdür oruç tutunuz diye emretse de bu rüya ile amel edilmez. Çünkü rüya ilim olmadığı gibi zabt da edilmez." (Halil GÜNENÇ, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 300 )

  Rüya ve ilham ile amel etmek

  Rüyalar ve İlhamlar Rabbani ve Rahmani; Şeytani ve Nefsani olabilirler. Bu sebeple aralarını iyi belirlemek gerekir. İslam uleması bu konularda şu üç şartın yerine getirilmesi durumunda amel edilebileceğini, ama hiç kimseyi zorlamanın doğru olmadığını belirtirler.

  1. Görülen rüya veya ilham, dinimizin emirlerinden birini kaldırıcı veya yasaklarından birini de helal edici cinsten, yani dine aykırı ve sünnete zıt olmayacak.

  2. Rüya veya İlham güvenilir, herkesin itimat ettiği, Ebu Hanife, Şafii, İmamı Rabbani, İmamı Gazali gibi kişilere ait olmalıdır. Herkes o zatın yalan söylemeyeceği ve dinin esaslarını hakkıyla bilen ve yaşayan birisi olduğunu kabul etmelidir.

  3. Rüya ve İlhamla elde edilen bilgiler dinin bir emri gibi kabul edilmemeli. Sadece tavsiye edilebilir. Rüyalar ve İlhamlar birer ikazdır, irşattır. Bağlayıcı ve zorlayıcı olamaz. Bu rüya ve İlhama uyanlar ayıplanmayacağı gibi, uymayanlar da ayıplanmaz.
  İstihareden çıkan sonuca göre hareket etmek şart değildir.

  Önce istihareyi kısa bir tahlile tabi tutalım. İstiharede görülen şey evet mi, yoksa hayıra mı işaret ediyor, onu kestirmek kolay değil. Yoruma bağlı bir keyfiyet.

  Sonra görülen şey şeytani mi, yoksa Rahmani mi? Bunu da kestirmek kolay değil. Bunun için de ehil olmak gerek.

  Bir de istihare bağlayıcı değil. İlle de görülen işarete göre hareket edilecek diye bir mecburiyet yoktur.

  İstişareye gelince. Ehil kimselerin meseleyi enine boyuna konuşup düşünmeleri sonunda vardıkları bir sonuç var. Bu sonuç hem aklın, hem mantığın, hem de ilmin icabı olacak seviyede olur. Yahut da olmalıdır. Öyle olunca istişareye uymaktan başka yol kalmaz.

  Meseleyi istişareye iştirak edenlerin akıllarıyla da düşünmek, gözleriyle de görmek, ilimleriyle de nazar etmek, herhalde sağlam bir incelemedir. Biri yanılabilir, ikincisi görmeyebilir, ama hepsi de aynı yanlışa düşmezler. Bundan sonrası Allah'a tevekküldür.

  Esasen bu gibi hayati konularda en sağlam tedbir, tarafların birbirlerini gerçek hüviyetleriyle tanımalarıdır. Olmayan vasıfları var gösterip de sonunda sürprizle karşılaşmamalıdır.

  Not. Üye Kardeşlerimiz Formumuzda Sizden gelen sorular bölümüne sorularınızı yazarsanız cevaplamamız daha kolay olur .

  tıkla>>Sizden gelen sorular

 5. Misafir
  Bi kedinin surekli copu karistirarak balkonumun altinda copleri acip kotu kokuya sebep vererek yemesi yuzunden sinirlendim dayanamayip asagi indim ve kediye vurdum sanirim beli kirildi surunerek kacti oyle gorunce cok pisman oldum gunahi nedir ne yapmaliyim :-(

 6. Misafir
  yesıl ve beyaz ıyı koyu renkler ıyı degıl dıye duydum

 7. Misafir
  Arkadaşlar ben bir hata yaptım çok büyük günaha girdim bunun kefareti nedir bir yerde. Enikler bulduk fakat bakamadik bir yere bıraktım insanlar alır bakar diye sonra bıraktığım yere gittim ve enikler yoktu sevindim başkaları aldı diye 3gun sonra bir yerde buldum hepsi olmuş iyilik yapayım dedi m maalesef günaha girdik ALLAH affetsin ama kasıtlı olarak yapmadım vicdan azabı çekiyor um sizce ne yapmalıyım

 8. arifselim
  Yönetici
  Kediye çöpü karıştırıyor diye vurmak asla caiz değildir. Diğer zamanlarda da hiç bir hayvana bu tür şeyler için asla vurulamaz. Ancak insana olan bir saldırı durumunda kendisini korumak için vurabilir.

  Yavru veya bakıma muhtaç olan hayvanları artık belediye ye veya hayvan barınaklarına bırakmak mümkündür. Böyle yapmak gerekir.

 9. Misafir
  Arkadaşlar merhaba ben hiç bir hayvana zarar veren birisi değilim merhametliyimdir zararlı zararsız olsun ve arac ile seyir halindeyken yanlışlik la kuş önüme düştü ve ezildi çok kotuyum inanılmaz derecede vicdan azabı çekiyorum..

 10. Misafir
  Ben evde civciv yemlerinin orda bir kırıntı buldum civcivi besledigim yere koydum civciv yiyince uyur gibi oldu saten uyuma saatiydi ellemedim bi kac saat sonra baktigimda kirinti yüzünden ölmüstü vicdan azabi cekiyorum günahi nedir bilmeyerek yaptim bu islemi

  Arkadaşlar civciv besliyorum civciv yemlerinin orda bulduğum kırıntı parçasını civcivleri beslediğim yere bıraktım civciv yiyince ölmüş bilmeyerek yaptım fakat vicdan azabı çekiyorum günahı nedir ne yapmalıyım daha 15 yaşındayım

 11. Misafir
  Istemeden kus sun olmesine sebep olursan gunah midir

 12. Şem'a
  YÖNETİCİ

  Reklam


  İstemeden hayvanların ölümüne sebep olmak günah değildir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
istemeyerek hayvan öldürmek,  kedi öldürmenin günahı,  kuş öldürmenin günahı,  istemeden kedi ezmek,  istemeden kedi öldürmenin günahı,  istemeden hayvan öldürmek,  istemeyerek kedi öldürmek