+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Hayvanı istemeyerek öldürdüm hükmü nedir ?

  Reklam  Hayvanı istemeyerek öldürdüm hükmü nedir ? isimli yazı www.Mumsema.comHayvanı istemeyerek öldürdüm hükmü nedir ?
  Arkadaslar lütfen yazın balkona güvercin yumurtlamisti ama terketmis ve bende yumurtalar olmesin sogumasin diye gunese koyiyim derken birini dusurdum ve hafif kirildi ve digerini yerine koydum ama nedense sanki biri beni zorluyor gibisine o yumurtayi acmak geldi actim ve icinde guvercin vardi olmamisti neden yaptigimi bilmiyorum agliyorum guvercini ve kabugnu balkondan attim sonra ama cok pismanim digeri ise hala duruyor 😭😭

 2. Misafir

  Yorum: Hayvanlara istemeyerek zarar vermenin veya öldürmenin hükmü nedir?


  Reklam


  Herkese hayırlı günler dilerim. Ben bundan 11 gün önce kedimi kaybettim balkondan düşerek bu dünyaya veda etti. O güne kadar bizim yanımızda kontrolümüzde balkona çıkardı ama öyle ustaca girip çıkıyordu ki bu hepimizde güven oluşturmuştu. O gün onu balkonda gördüm yine de içeri almak için yerimden kalktım kucağımdakileri bırakmak için gözümü bir anlık ayırdım birkaç saniye içinde tekrar gözümü çevirdiğimde göremedim dünyam karardı. Kendimi çok suçluyorum ona balkonu hiç alıştırmamalıydık o gün onu hiç yalnız bırakmamalı hep peşinde dolanmalıydım diye sorumlu benmişim gibi hissedip kahroluyorum. Canım kızımı ihmalden kaybetmiş mi sayılıyorum bunun hükmü nedir Allah ve de kızım beni affeder mi?

 3. arifselim
  Yönetici
  Kediler bu tür kazalar geçirirler maalesef ama senin bu konuda bir kastın olmadığı için sana bir günahı yoktur. Önemli olan aynı hataları tekrar etmemektir.

 4. Misafir
  mrb bnm iki tane muhabbet kuşum vardı evim çok sıcak olduğu için onları balkona çıkardım. çalıştığım iş yerinden öğle arası çıkamadım ve kuşları balkonda unuttum akşamüstü eve gittiğimde kuşların ikisinin de öldüğünü gördüm bnm yüzümden öldüler çok kötü hissediyorum vicdan azabı duyuyorummm günahı var mıdır ? geçen günde kumru kuşunun yatak odama yuva için çalı çirpi topladığını ve peteğin üzerinde yuva yapmaya hazırlandığını fark ettim ve çalıları attım günahı nedir ? kötü niyetle asla yapmadım ama cooooookkk üzgünümmm yardımcı olur musunuz

 5. arifselim
  Yönetici
  Merhaba kardeşim. Her iki durumda da bir kasıt olmadığı için bir günah yoktur. Bu istenmeyen şeyler olabilir maalesef. Evin odaların yada içinde bir kulun yuva yapması her açıdan uygun olmayacağı için onu kaldırmanın da bir zararı yoktur.

 6. Misafir
  İstemeden tavuğun ölmesine neden oldum çok vicdan azabı çekiyorum gunahmidir

  hocam kasıt yok ama üstlenilmiş bir sorumluluk varken bu ölümler üzerinde mesuliyet yoktur denebilir mi? ben de evcil hayvanımı kaybettim sürekli kendimi suçluyorum kurtulamıyorum bu histen.

 7. arifselim
  Yönetici
  - Bir kasıt ve kötü niyet olmadığı sürece insana bu tür kazalardan günah yoktur. Allah kulunun kaldıramayacağı şeyleri ona yüklemez.

  - Evet kardeşim, kasıt ve kötü bir niyet yani isteyerek zarar verme durumu yoksa insana da mes'uliyet yoktur denilebilir.

 8. Misafir
  Hayırlı geceler. Benim evde 4 yavru 1 de anne kedim var. Yavru kedinin birisi merdivenlerde duran halinin tepesine tirmanmis ve inemiyordu bende onu almaya çalışırken bağırdı ve annesi ona zarar verdiğimi sanarak üzerime atladı. Bende o an ki sinir ve canımın acısıyla üzerimden attım ve kedim çok kötü düştü yaklaşık 4 saat once oldu bu olay ve halen vicdan azabından ağlamaktayım. Çünkü hayvan kafasını vurdu ve bayağı çırpındı yerde. Sürekli kontrol ediyorum iyi gibi ama benim ruh halim çok kötü. Keşke Allah o anda canımı alsaydı da ben o hayvanı öyle atmasaydım. Rahatlamak için dua okudum ama fayda etmiyor. Aglamaktan namaz bile kilamiyorum. Lütfen bana yardımcı olun bu vicdan azabım nasıl geçer. Içimden kendime zarar vermek geçiyor sanki sadece o sekildevicdanim rahatlayacak gibi geliyor. Ya da özellikle okuyabilecegim bir dua var mı? Allah rızası için bana tavsiyede bulunun. Intihar etme noktasına geldim, ben hayvanlara çok değer veren birisiyim hala inanamıyorum nasıl yaptım bunu...

 9. Misafir
  2 3 gündür fare ölüsü duruyordu duvar kenarında bende aldım çöp poşetinin içine koydum 5 dakka sonra kedi onu yedi ve geldi benim kapının önünde can çekişti öldü benim günahım nedir acaba

 10. arifselim
  Yönetici
  Bu durumda senin bir kabahatin yoktur. Çünkü bunda bir kasıt yoktur. Ancak kasten ve gereksiz yere bir hayvan öldürülürse bu caiz değildir günahtır.

 11. Misafir
  o hayvanin cektigi aciyi sende cekeceksin bundan kacamazsin. yanlizca tövbe edip Allahdan bagislama dileyebilirsin .birde bunun kabul olmasi icin iyilikler yani sevap islemen lazim.Allah günahlarini affeder insallah.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
istemeyerek hayvan öldürmek,  kedi öldürmenin günahı,  kuş öldürmenin günahı,  istemeden kedi ezmek,  istemeden kedi öldürmenin günahı,  istemeden hayvan öldürmek,  istemeyerek kedi öldürmek