+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kafamı karıştıran soru"Mezhep var mı? yok mu ?" Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Kafamı karıştıran soru"Mezhep var mı? yok mu ?"

  Reklam  Cevap: Kafamı karıştıran soru"Mezhep var mı? yok mu ?" isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Kafamı karıştıran soru"Mezhep var mı? yok mu ?"
  Bir Müslüman için mezhep gereklidir. İlk dönemlerde 10'dan fazla mezhep vardı. Süreç içerisinde, şimdiki elimizdeki 4 hak mezhep gibi toplanmadığından, tasnif edilmediğinden ve haliyle günümüze ulaşmadığından bilmiyoruz. Mesala Hz. Ömer, Hz. Ali, İmamı Azam'ın hocası Caferi Sadık'ın mezhepleri günümüze kadar ulaştırılsaydı onlar da hak mezhep oldukları için takipçileri olurdu. İmamı azam, bir mesele önüne geldiğinden önce Kur'an'a onda bulamazsa Sünnet'e, onda da bulamazsa sahabenin görüşüne baktığını, şayet sahabeler ihtilaf etmişse dilediğini aldığını, üçüncü bir görüş icat etmediğini bize söylüyor. Mezheplere gerek olmadığına dair Kur'andan delil getiririm diyen ise (cahil değilse) tamamen heva ve hevesiyle konuşuyor demektir. Arızalı olayları ve şahısları örnek göstererek mezhepleri reddetmek, bıçakla insan öldürülür o halde niçin icat edildi diye düşünmek kadar belki daha fazla abesle iştigaldir. Mesela abdestin bozulmasıyla ilgili ayetlere bakıldığında bunu direk Allah şunu demiştir demek mümkün değil. (Nisa 4/43) Bu yüzden şafii mezhebine göre bozulurken, Hanefi mezhebine göre bozulmaz. Herkes kafasına göre takılsın demekte zaten tam bir cinayettir. Şu an piyasada 350'nin üzerinde piyasada meal var. Bugün tevafuken bir ayetin mealine baktım. Herkes bir mana vermiş. Arkadaşlar Kur'an müslümanıyım diyenler bilsinler ki Kur'an müslümanı değilsiniz, meal müslümanısınız. Hangi mealle konuşuyorsanız, başka meallere de bakın derim. Esasen bir meal yazarı diğer meallerin yazıldığını doğru kabul etse zaten uğraşmaz, yapılmış der, bir daha niçin bende emek sarfedeyim der uğraşmaz. Esasen meali bayraklaştıran kişiler mealci de değil. Ya okumuyorlar, ya da okuduklarını anlamıyorlar. Çünkü Kur'anda birçok ayet (hangi meale bakarsanız bakın sonuç itibariyle) bizi Hz. Peygambere yönlendiriyor. (Mesela, Ahzab Sûresi, 33/36, Nisa Sûresi, 4/65) (Haşir Sûresi, 59/7) Hz. Peygamber ise zamanımızda yaşamadığımıza haşa bu ayetlerin hükmü kalktı mı diyeceğiz. Kur'an da kıyamete kadar geçerli olduğuna göre Sünneti reddetmek az önce verdiğim ve daha birçok ayetle muhalefettir.

 2. Misafir

  Yorum: Kafamı karıştıran soru"Mezhep var mı? yok mu ?"


  Reklam


  Kledron kardes Agzina diline saglik . Allahin selameti uzerinde olsun..

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
mezhep var mıdır,  kuranda mezhep var mı,  islamda mezhep yoktur,  mezhepler var mıdır,  islamda mezhep var mı,  mezhep varmıdır,  4 mezhep kuranda geçiyormu