+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cünüp gezmek neden günah? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. qwqqwqwqqw
  Üye
  Reklam

  Cünüp gezmek neden günah?

  Reklam

  Cünüp gezmek neden günah? Mumsema Sadece soruyorum. Neden?
  Yani bunun Kuran'da yeri ne? Hiç kimseye, hiçbir varlığa zararı yok, ne oluyor yıkanınca? 3 kere burna su alınca? Bu kadar önemli mi yani bu?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Cünüp gezmek neden günah?


  Reklam


  Gusul abdestinin gerekliliği Kur'an Ayetleriyle sabit Allah c.c emridir
  Cünüp insana Namaz kılmak,Kur'an okumak yada Kur'ana dokunmak
  Hac tavaf etmek yasaklanmıştır.Kısacası Müslüman'a ibadet gerek
  İbadet yapabilmek içinde hertürlü pislikten arınmak gerek.
  Ama bazı durumlarda biraz tehir etmeye izin verilmiştir
  buda iki namaz arasındadır.

  _____________________

  Ey iman edenler, sarhoş iken ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz, yahud kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin; (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz Allah, bağışlayandır esirgeyendir. (4/43)
  Ey iman edenler, namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın başlarınızı meshedin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da (yıkayın.) Eğer cünüpseniz temizlenin (gusül edin); eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişse yahut kadınlara dokunmuşsanız da su bulamamışsanız bu durumda temiz bir toprakla teyemmüm edin (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize ondan sürün. Allah, size güçlük çıkarmak istemez ama sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimeti tamamlamak ister. Umulur ki, şükredersiniz. (5/6)

 3. denclis
  Devamlı Üye
  Yaralı Melle arkadaşımın da dediği gibi dini açıdan zorunluluğu vardır.Ayrıca tıbbi açıdan da gerekliliği umursanamayacak derecede fazladır.Cünupken vücunda pis bir sıvı salgılanır.Üzerinde bir uyuşukluk olur.Bunu ancak banyo yaparak (gusül abdesti alarak) geçirebilirsin.

 4. Hoca
  erimeye devam...
  cünüp gezmenin günahı nedir neden günahtır

  Cünüp gezmek günah değil ama sadece iki namaz vakti arası cünüp kalabilir.
  Örneğin yatsı vakti cünüp olan sabah ezanı okunduğunda yıkanması farz olur.
  Sabah cünüp olan, öğle ezanı ile yıkanması farz olur.
  Yıkanmayıp namazı cünüp halde kaçıran lanete müstahak olur.


 5. Misafir
  Merhaba ilk başta ben Elhamdülillah Müslümanım ama bazı durumlarda düşünüyorum ve bazı şeyler mantıken bana ters geliyor.Yazılanları okudum özellikle bir arkadaşımız "Cünupken vücunda pis bir sıvı salgılanır" diye bir tabir kullanmış.Benim anlamakta zorlandığım husus meni bir hormondur diğer vücudumuz için faydalı olan TSH,Tiroksin vb. diğer hormonlar gibi,o zaman o hormonlarda pis bir sıvı.
  Diğer bir husus ise neden sadece meni şehvetle çıktığı zaman gusül abdesti almak gerekir.O zaman idrarda şehvetle çıkıyor,istenildiği zaman tükürüğü de(tükürükte bir enzimdir) şehvetle tükürebilirsin o zamanlarda da gusül abdesti almak gerekmez mi?Ama sadece meni çıktığı zaman gusül abdesti almak gerekiyor.Mastürbasyon günah deniliyor,eğer insanlar mastürbasyon yapmaz ise etrafına saldırmaz mı,zina olmaz mı (zina mastürbasyondan daha günah değil mi?).Namaz kılmayan ama dinen bağlı birisi için mastürbasyonun durumu gusül abdestin durumu ne olacak?Daha birçok durum mantıken bana ters geliyor.Hayırlısı bakalım.

 6. Şema
  el-âsa limen âsa
  1-
  Cünupken vücunda pis bir sıvı salgılanır
  Bu sadece bizim düşüncemizdir bir hikmet olarak yazılmış. Cünüplükten yıkanmak Allahın emridir, neden emrettiğini soranlara bazı hikmetler söyleriz ama tutururuz veya hata ederiz. Bu sorun yapmayın.

  2. Cünüplük sadece meni çıkmasıyla olur. Şehvetsiz ile şehvetli çıkması arasındaki afark, alimlerin görüşüdür. Bazı alimler şehvetli çıkmazsa/zevk olmazsa cünüp olmazsınız demişler bazıları hayır nasıl çıkarsa çıksın yıkanmak gerekir demişler.

  3. İstimna denilen mastürbasyon sadece zina endişesi olduğunda yapılabilir, evlenmeyip sürekli elle meni çıkarmak fırtrata aykırıdır, yasaklanan budur.

+ Yorum Gönder
cünüp gezmek,  cenabet gezmek neden günah,  cenabet gezmek,  cünüp gezmenin günahı nedir,  cunup gezmek,  cünüp nedir,  cenabet gezmenin günahı nedir