+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Allah Resulü, ilk iki rek'atta oturduğu zaman, kalkıncaya kadar aceleci davranırdı hadisin anlamı nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Allah Resulü, ilk iki rek'atta oturduğu zaman, kalkıncaya kadar aceleci davranırdı hadisin anlamı nedir?

  Reklam

  Allah Resulü, ilk iki rek'atta oturduğu zaman, kalkıncaya kadar aceleci davranırdı hadisin anlamı nedir? Mumsema İbn Mes'ûd radiyallahu anh'dan: Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem ilk iki rek'atta oturduğu zaman, kalkıncaya kadar sanki kızgın taşlar üzerindeymiş gibi (aceleci) davranırdı. [Sünen ashabı bu hadisi açıklayabilirmisiniz

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: hadisin anlamı


  Reklam


  Ümmü Hani radiyallhu anha’dan:

  Allah Resülu sallalahu aleyhi ve sellem’in yanında oturuyordum.Bir su getirdiler, içti.Sonra bana da ikram etti; ben de içtim.Sonra dedim ki: “Bir günah işledim.Benim için Allah’tna mağrifet dile!” “Nedir o?” diye sordu:

  “Orucumu bozdum.”

  “Bu tuttuğun bir kaza orucu muydu?”

  “Hayır.”

  “Öyleyse bu sana zarar vermez” buyurdu
  bu hadisten kaza orucu olsaydı kefaret gerekirdi gibi bir anlam mı çıkıyor.gerçi hanefide kaza orucunu bozmak sadece kazayı gerektiriyor,şafide kazasıda gerekmiyor diye biliyorum

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  hadislerin açıklamasını yapan yokmu

 4. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Cevabımızı benzer hadisle verelim şimdi.
  Nafile orucu bozanların kaza orucu tutacağına dair şöyle bir hadis bulunmaktadır:

  Aişe radıyallâhu anhâ demiştir ki: “Biz oruçlu iken Hafsa ile bana bir hediye getirildi. Biz de oru-cumuzu bozduk, sonra Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem odaya girdi. Kendisine: “Ya Rasûlallah! Bize bir hediye getirildi, onu canımız çekti ve orucumuzu bozduk”, dedik. O da “Size günah yok (ancak) onun yerine başka bir gün oruç tutu-nuz” buyurdu. (Tirmizi, Sıyâm, 36; Ebu Davud, Savm, 73)

  İmam-ı Azam ve İmam Mâlik bu hadise dayanarak başladığı nafile orucu bozan kişiye ka-zanın vâcip olduğunu söylemişlerdir. Gerçi bu hadis zayıf olduğu söyleniyor.Fakat bu hadis İbn Hibbân, İbn Ebî Şeybe ve Taberânî tarafından başka senedlerle de rivayet edilmiştir.

  Konu ile ilgili olarak Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali‘nde şu bilgiler yer almaktadır:
  “Nafile oruçların tutulmalarını zorunlu kılacak dinde bir sebep yoktur. Bunlar, yalnız sevap kazanmak için dileyenlerin tutacakları oruçlardır. Ancak böyle bir oruç tutulmaya başlandıktan sonra bozulacak olursa, onun kazası gerekir. Bu kazanın sebebi de, böyle bir ibadete Hak rızası için başlanmış olmasıdır ki, bunu yarıda bırakmak caiz olmayacağından kaza şeklinde tamamlanması vacip olur.” (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, İstanbul, 1986, s. 255-256.)

  Şafii ve Hanbelîler ise nafile orucu bozmanın kazayı gerektirmediği görüşündedirler.

 5. musab
  Hadis Öğrencisi
  ilk mesajımdaki hadisin açıklaması nedir

 6. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  ilk mesajımdaki hadisin açıklaması nedir

  Vermiş olduğum benzer hadis bunu cevabıdır.Hala anlayamadınız mı?


 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  bence siz beni anlamadınız.ben oruçla ilgili sorumu demiyorum öbürünü diyorum

 8. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Vermiş olduğunuz ilk hadisin açıklamasını,Kaynaklarda peygamber efendimzin ilk iki rekattan sonra, oturduğu zaman neden acele ile hemen ayağa kalktığını açıklamasını bulamadım.Benim fikrime göre Resulullah (S.A.V.) efendimiz namazın devamını getirmek için acele ile kalktığını sanıyorum.Bunu bir fıkıh alimine sormak lazım.

 9. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  İbn Mes'ûd radiyallahu anh'dan: Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem ilk iki rek'atta oturduğu zaman, kalkıncaya kadar sanki kızgın taşlar üzerindeymiş gibi (aceleci) davranırdı. [Sünen ashabı

  İnternette güvenilir bir sitede bu hadisin sahih olup olmadığını ve açıklamasını sordum.Kısa zamanda İnşaallah cevabını alırız.


 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  rudani'nin cemul fevaid de okudum diye hatırlıyorum.sünen ashabı yazıyor orda sahihliğini tartışamayız

+ Yorum Gönder