+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namazda yönün değişmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. avamdan
  Üye
  Reklam

  Namazda yönün değişmesi

  Reklam

  Namazda yönün değişmesi Mumsema Namaz kılarken, hafiften (kırk beş dereceden az) yönümde değişmelerin olduğunu fark ettim. Bu durum, namazın sıhhatine zarar verir mi?

 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: Namazda yönün değişmesi


  Reklam


  Değerli Kardeşim;

  Namaz kılacağımız esnada, kıblenin yerini tam bir şekilde tesbit etmiş iseniz ve göğsümüzün kıbleden döndüğünün farkına varmışsanız, namazınız bozulmuş demektir.!
  Çünkü; Namazda istikbal-i kıble (kıbleye dönmek) namazın makbul olabilmesi için şarttır.

  Hayırla Kalın...

 3. HAMMADUN
  Emekli
  Öncelikle Niyet önemlidir. Amacınız kıbleye karşı tekbir alıp, kıbleye karşı namaz kılmak. Ancak birtakım sebeplerden dolayı kıbleyi şaşırdığınız zannı içerisinde namazı bozmayı düşünüyorsanız eğer, bunu yapmayın. Zira tekbir aldığınız kıble siz ne yöne dönerseniz dönün muhakkak sizin önünüzde olacaktır.

  Diyelimki; tam kıbleye döndüğünüz zannı içerisindesiniz. Neden zannı içerisindesiniz diyoruz. Çünkü bulunduğunuz yerle kıble arasında ikibin kilometreden fazla var. Ayağınızla bir santimlik sapmayı eğer sapma olarak görecek olursanız, kıbleden yaklaşık ikiyüz kilometre sapmış olursunuz. Bu hesaba görede asla kıbleyi tutturamazsınız.

  Peki kıbleyi nasıl tutturuyoruz. NİYETLE....

  Niyet edip tekbir getirdinizmi....???? Yönünüz nereye kayarsa kaysın, Rab'biniz karşınızdadır. O asla NİYETTE sapma olmadığı sürece, İstikamette sapmadan etkilenecek değildir. Zira tüm cihetler, Rab'binindir.

  Otobüste gidiyorsunuz, üç aşağı beş yukarı kıbleyi tayin ettiniz. Tekbir al ve başla, otobüs dönsün dönebildiği kadar.

  Çölde hiç ummadığınız bir saldırıya uğradınız ve Rab'binizin Yardımıyla kurtuldunuz. İki rekat şükür namazı kılacaksınız ve birden tayin ettiğiniz kıbleye yönelmişken kum fırtınasına duçar oldunuz. Fırtına bir anda dindi ama yön tayin edemiyorsunuz. Üstelik namazdasınız ve niyetle tekbir alıp, kıbleye yönelmiştiniz. Yönünüz değişti.... Ancak kıble yine karşınızda.

  Olduya kalp gözünüz açıldı. Kıble tayin etmek için hiç bir araca ihiyacınız yok. Ancak yinede gayb'a iman dediniz, açtınız pusulayı, kalbinizin doğrultusuna birde burnunuzun doğrultusunu eklediniz. Niyet ettiniz ve Tekbir aldınız. O andan itibaren bir santim şurayamı döndüm. Kırk derece iskele, elli derece sancak, olmadı alabanda, yok böyle bişey.

  Sünnet bitti.... İçiniz rahat değil. Açtınız pusulayı yine yön tayini.... Buldunuz yönünüzü, tekrar tekbir aldınız. Kısa süreli bir toprak kayması ve yön yine değişti. Namazımı bozalım, yoksa niyet ve tekbir aldığımız yönde sabitmiyiz yada kıbleden ne kadar uzaklaştık diyemi düşünelim.

  Ne namazı bozalım. Ne de düşünelim. Amelimiz Niyetimize çoktan bağlandı bile.

  Siz kıblenizi bulamazsınız..... Niyetiniz bulur. Öyleside vardır ki; Kabe'nin karşısında kıblesini bulamaz. O Rahman'ın Rahmeti olmasa, durum hakikaten müşkül.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 4. avamdan
  Üye
  Soruyu sorarken tam olarak anlatmak istediğimi anlatamamışım. Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler, hata bende. Asıl sormak istediğim şu;
  Secdeye, rükuya giderken ve kalkarken yönümde ufak sapmalar oluyor diye hissediyorum. Bu durumda ne olacak?

 5. metro44
  Üye
  Ehfiya kardeşim, kiblenin yerini tam bilmiyorum (tesbih döndürerek buluyorum) buda kesin mi değil mi bilemiyorum? Her neyse tam bilmediğimiz zaman bozuluyor mu?

 6. Ehfiya
  عُضْو
  Alıntı avamdan Nickli Üyeden Alıntı
  Soruyu sorarken tam olarak anlatmak istediğimi anlatamamışım. Cevap yazan arkadaşlara teşekkürler, hata bende. Asıl sormak istediğim şu;
  Secdeye, rükuya giderken ve kalkarken yönümde ufak sapmalar oluyor diye hissediyorum. Bu durumda ne olacak?
  Değerli Kardeşim;
  Benim önceki açıklamamda durumu izah etmiştim. Ancak yine de bi açıklık getirmekte fayda var. Kıbleden göğsümüz saparsa namazımız bozulur.

  Alıntı metro44 Nickli Üyeden Alıntı
  Ehfiya kardeşim, kiblenin yerini tam bilmiyorum (tesbih döndürerek buluyorum) buda kesin mi değil mi bilemiyorum? Her neyse tam bilmediğimiz zaman bozuluyor mu?
  Değerli Kardeşim;
  Tesbih döndürerek tesbit sahih midir bilmem ama; Namaz kılacağımız esnada kıblenin yerini tam bilmiyor isek çevredekilerden kıblenin tesbiti hususunda malumat alırız, bu da mümkün değilse kendi tahminimize göre kıbleolduğuna kanaat ettiğimiz herhangi bir istikamete doğru namazımızı kılarız.

  Hayırla Kalın...

 7. musab
  Hadis Öğrencisi
  tesbih döndürerek kıble nasıl bulunuyor.ilk defa duydum.açıklarmısınız

 8. Ufkuaçık
  Devamlı Üye
  Kıbleden dönmekle namaz bozulur. Bununla ilgili olarak mezheblerin detaylı görüşleri aşağıya alınmıştır.

  Maliki Mezhebine göre: Namaz kılan kişinin ayaklan kıbleden sapmadıkça, kendisinin kıbleden dönmesi namazını bozmaz.

  Hanbeli Mezhebine göre; Namaz kılan kişi, tümüyle kıbleden dönmedikçe namazı bozulmaz.

  Hanefi Mezhebine göre; Kişi mecbur kalarak göğsüyle kıbleden döner ve bu haliyle namazın bir rüknü kadar beklerse, namazı bozulur. Bir rükün kadar beklemezse bozulmaz. Bir özürden olmayıp kendi iradesiyle göğsünü kıbleden çevirirse, bu çevirme, açısı az da olsa çok da olsa, namazı bozar. Bir mazeretten ötürü çevirirse namazı bozulmaz.

  Şafii Mezhebine göre; Başkası tarafından zorla çevrilerek bile olsa göğsüyle kıbleden dönen kişi, hemencecik kıbleye dönse de namazı bozulur. Bilmeyerek veya unutarak dönen kişi, hemen eski vaziyetini alırsa namazı bozulmaz.  Sual:
  Kıbleden kaç derece sapılırsa namaz caiz olur?
  CEVAP
  Yaklaşık 45 derecedir. Hastalık sebebiyle ve hırsız korkusu ile kıbleden çok ayrılmak da caizdir.


  Sual: Kıbleye tam olarak dönülmezse namaz sahih olmaz mı?
  CEVAP
  Kıbleye dönmeye gayret ederiz, 45 derecelik sapma kurtarır, daha fazlası kurtarmaz.


 9. Misafir
  Bilmedigim biyere gitim nanaz kilacaktim oteldeki görevliye sordum kiple ne tarafda diye oda bana sag tarafi gösterdi namazini kildiktan sonra rahat edemedim pusula indirdim sol tarafa dogru gösteriyodu ne yammam lazim.

 10. arifselim
  Yönetici
  İstikbali kıble namazın şartlarındandır bunun ölçüsü göğüs hizasıdır eğer göğüs kıbleden ayrılırsa namaz bozulur.

+ Yorum Gönder
rüyada namaz kılarken kıbleyi şaşırmak,  kıbleden kaç derece dönersek namaz bozulur,  namazda kıbleyi şaşırmak,  rüyada kıbleyi şaşırmak,  kıbleyi şaşırmak,  namaz kaç derecede bozulur,  kıble kac derecede bozulur