+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Meni gelmesini engellemek gusül (boy abdesti) gerekirmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsimsiz
  Üye
  Reklam

  Meni gelmesini engellemek gusül (boy abdesti) gerekirmi ?

  Reklam

  Meni gelmesini engellemek gusül (boy abdesti) gerekirmi ? Mumsema İlk önce hepinizden Allah razı olsun Ben birşey sormak istiyorum Meninin gelmesini engelledim bu gusül abdesti almamı gerektirir mi ? Hanefi meshebinde.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Meni gelmesini engellemek gusül gerekirmi ?


  Reklam


  İlk önce hepinizden Allah razı olsun Ben birşey sormak istiyorum Meninin gelmesini engelledim bu gusül abdesti almamı gerektirir mi ? Hanefi meshebinde.
  İslam fıkhında erkek veya kadında herhangi bir etkenle meninin şehvetle yerinden ayrılması gusül abdestini gerektirir

  Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da Ebû Hanife ve İmam Muhammed'e göre gusül lâzım gelir. Ebû Yûsuf'a göre lazım gelmez. Bu duruma göre, rüyada veya bir kadına bakma sonucunda, şehvetle yerinden ayrılan menî, cinsiyet uzvu tutulup şehvet sükün bulduktan sonra dışarıya akıtılsa ilk iki imama göre gusül abdesti gerekirken, Ebû Yûsuf'a göre ise, menî şehvet kesildikten sonra dışarı aktığı için guslü gerektirmez. Bu sonuncu görüş yolculuk halinde veya kış mevsiminde kolaylık sağlar. Bu yüzden, bu görüşün fetvaya esas olan görüş olduğunu söyleyenler vardır. (el-Fetâvâl-Hindiyye, Beyrut 1400/1980, I, 14).

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Meni çıkmadıktan sonra gusul gerekmez.

 4. İsimsiz
  Üye
  Kusura bakmayin aklim cok karisti da herkez farkli seyle soyledgi icin

  Süleymaniye Vakfı > Gusül > Yazılı Fetvalar

  Soru: Meninin yerinden ayrılmasıyla cenabet olunur diye bir yerde okumuştum. Yani vücut içinde bulunduğu yerden ayrılması, cenabet olmak için yeterlidir; erkeklik organından çıkmasına gerek yoktur. Lakin ben nasıl anlayacağım yerinden ayrılıp ayrılmadığını? Önemli olan erkeklik organından çıkıp çıkmaması değil midir?

  Cevap:
  Bahsettiğiniz mesele fıkıh kitaplarında tartışılmış ve bu konuda farklı ihtilaflar ortaya çıkmıştır. “Meninin yerinden ayrılması” tabiri aslında anlaşılmayacak bir şey değil. Bir erkek ihtilam olduğu yani boşaldığı zaman daha meni dışarı çıkmadan vücutta değişiklikler meydana gelir, şehvet oluşur. O anda erkeklik organı sıkılsa meni dışarı çıkmaz, şehvet geçtikten sonra çıkar. Fakat artık boşalma meydana gelmiş, vücut rahatlamıştır. O yüzden menin şehvetle dışarı çıkması şart değildir. Bu hal gerçekleşirse gusül abdesti alınması şart olur.


 5. Hoca
  erimeye devam...
  Kardeş alıntı yaptığın hocanın fetvalarına itibar etmiyorum ama bu yazdıklarınla bizim yazdıklarımız aynı şey.
  Meni çıkarsa cünüp olunur, meni çıkmasa yıkanmak gerekmez.
  Cünüplük üç yolla sabit olur:
  a) Menînin, dışarıya atılarak çıkması,
  b) Cinsiyet uzvu girmeksizin dokunma, bakma, ihtilâm olma veya el ile oynama sonucunda, menînin şehvetle çıkması,
  c) Menî gelmese de mücerred çiftleşme ile. Çiftleşmekte cinsiyet uzuvlarının, sünnet mahalli kaybolacak kadar, birbirine teması guslü gerektirir.


 6. Misafir
  Benden gun ıcınde belırlı aralıklarla saydam sıvı gelıyor

+ Yorum Gönder
meniyi engellemek,  meniyi tutmak gusül gerektirirmi,  Meninin gelmesini engellemek,  sperm gelmesini engelleme,  mumsema meni engellemek,  meni gelmesini engellemek,  mezi gelmesini engelleme