+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Meninin gelmesini engellemek gusül gerektirirmi ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İsimsiz
  Üye
  Reklam

  Meninin gelmesini engellemek gusül gerektirirmi ?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Meninin gelmesini engellemek gusül gerektirirmi ?


  Reklam


  Meninin dışarı çıkması engellenirse bunun için gusüle ihtiyaç olur mu?  İslâm fıkhında erkek veya kadında herhangi bir etkenle meninin şehvetle yerinden ayrılması gusül abdestini gerektirir (bk. GUSÜL (Boy Abdesti mad.).

  Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed'e göre gusül lâzım gelir. Ebû Yûsuf'a göre lazım gelmez. Bu duruma göre, rüyada veya bir kadına bakma sonucunda, şehvetle yerinden ayrılan menî, cinsiyet uzvu tutulup şehvet sükün bulduktan sonra dışarıya akıtılsa ilk iki imama göre gusül abdesti gerekirken, Ebû Yûsuf'a göre ise, menî şehvet kesildikten sonra dışarı aktığı için guslü gerektirmez. Bu sonuncu görüş yolculuk halinde veya kış mevsiminde kolaylık sağlar. Bu yüzden, bu görüşün fetvaya esas olan görüş olduğunu söyleyenler vardır. (el-Fetâvâl-Hindiyye, Beyrut 1400/1980, I, 14).
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

 3. İsimsiz
  Üye
  Peki Namaz Kılmamda bir sakınca olurmu ? En kısa sürede boy abdesti almak şartıyla . Allah razı olsun

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Peki Namaz Kılmamda bir sakınca olurmu ? En kısa sürede boy abdesti almak şartıyla . Allah razı olsun
  Kardeş yukarda yazılan sadece menin çıkmasıyla alakalıdır.
  Meni çıkmadıktan sonra gusül gerekmez.

+ Yorum Gönder
meninin çıkmasını engellemek,  Meninin gelmesini engellemek,  meniyi engellemek,  spermin gelmesini engellemek,  spermin çıkmasını engellemek,  meni çıkmasını engellemek,  mezi gelmesini engelleme