+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül Abdesti İle İlgili Sorularım Var . Lütfen Yardımcı Olalım. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sorularımvar
  Üye
  Reklam

  Gusül Abdesti İle İlgili Sorularım Var . Lütfen Yardımcı Olalım.

  Reklam

  Gusül Abdesti İle İlgili Sorularım Var . Lütfen Yardımcı Olalım. Mumsema Öncelikle Selamun Aleyküm arkadaşlarım .

  Uzatmadan sorularıma geçmek istiyorum .

  1-)Gusül abdesti aldıktan sonra herzaman içimde bir kuşku oluyor acaba doğrumu aldım yanlışmı oldu bi dahamı yapsam çünkü çoğu zaman gusül abdesti alırken sabun kullanmıyorum yani duş gibi oluyor ancak heryerimi yıkıyorum bu beni gerçekten çok kötü bir duruma düşürüyor . Hatta geçende o kadar kuşkulandımki dedim Allah'ım eğer abdestim gerçekten olmadıysa ( yatsı namazını kılmaya hazırlanıyordum ) namazı kılamıyım demiştim . Abdest alırken 3 namaz sırasında da tam 3 kez hata yaptım abdesti baştan aldım namazı baştan kıldım . Bunun üzerine tekrar gusül abdesti almalımıyım ?

  2-) Gusül abdesti esnasında ( daha bitirmemişken ) bir şekilde abdestimiz bozulursa ( kanama , yellenme gibi durumlar ) kaldığımız yerden devammı etmeliyiz yoksa baştanmı başlamalıyız abdeste .

  3-) Gusül abdesti esnasında farz olarak herhangi bir yeri sabunla yıkamak varmı dır ? ( Örneğin saçı yıkarken aynı zamanda sabunlamalıyız gibi)

  Sorularım bu kadar . Lütfen Yardımcı olalım . Şimdiden yardım eden etmeyen herkesden Allah Razı olsun. 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül Abdesti İle İlgili Sorularım Var . Lütfen Yardımcı Olalım.


  Reklam


  Aleykumselam ve Rahmetullah.

  1- BU kuşkular şeytandan vesvesedir. İçiniz rahat olsun. Gusülde ağza burna su vermek ve vücudun her yerini ıslatmak farzdır. Sabun zorunluluğu yoktur. Guslünüz geçerlidir.

  2- Gusül esnasında yellenme, kanama guslü bozmaz. Kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ancak normal abdest bozulacağı için gusülden sonra ibadet abdesti almanız gerekir. Gusül sırasında normal abdest bozulmaz ise gusülden sonra ibadet abdesti almaya gerek yoktur.

  3- Sabun şartı yoktur. Gusül alırken temiz iseniz vücudun her yerinin ıslatmak yeterlidir.

  Rabbim cümlemizden razı olsun. Selametle.


+ Yorum Gönder