+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Neden Bir Çok Ümmet Olarak Yaratıldık Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. gnkr
  Üye
  Reklam

  Neden Bir Çok Ümmet Olarak Yaratıldık

  Reklam

  Neden Bir Çok Ümmet Olarak Yaratıldık Mumsema Selamun Aleykum

  Allah (c.c) Kur'an'ın bir cok Ayet'inde ''istesek sizi bir tek ümmet olarak yaratırdık.''

  Allah bizleri neden bir cok ümmet olarak yarattı? ve neden bizleri tek bir ümmet olarak yaratabilirim diye uyarıyor?

  Şimdiden Allah (c.c) razı olsun.

 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Neden Bir Çok Ümmet Olarak Yaratıldık


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullah

  NAHL
  93. “Allah dileseydi, sizi tek bir ümmet yapardı. Ama O, istediğini saptırır, istediğini doğru yola eriştirir. İşlediklerinizden, andolsun ki, sorumlu tutulacaksınız.”

  Allah dileseydi sizi tek bir ümmet yapardı. Lâkin içinizden sap-mak isteyenleri, sapıklığı tercih edenleri, iradelerini sapıklıktan yana kullananları Allah saptırır, bunun tamamen aksini tercih ederek hidâyete yönelenlerin de bu yönelişini onaylayarak Allah hidâyete ulaştırır. Yâni sapmak dileyeni saptırır, hidâyet isteyene de hidâyet lütfeder Allah. İradelerinizle tüm yaptıklarınızdan, tüm tercihlerinizden bir gün mutlaka sorguya çekileceksiniz.

 3. gnkr
  Üye
  Sevgili Muhasibi

  sayenizde bu ayetin ( Nahl 93) acıklamasını öğrendim,ancak sorularım hala gecerli.Bizler neden bir cok ümmet olarak yaratıldık? tek ümmet olmamız biz insanlar için kötü bir şey mi yoksa daha mı iyi?

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Hucurat Süresi 13. Ayet

  Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli olanınız, O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, her şeyden haberdardır.
  Açıklama:
  Hz. Adem ve Havva’dan çoğalan insanlar, yeryüzünde çeşitli renk ve dilde küçüklü büyüklü topluluklar oluşturmuşlardır. Küçükten büyüğe, kabileden milletlere varıncaya kadar farklılık gösteren bu oluşumun temel sebebinin kitlelerin birbirini tanıyıp, anlaşmak ve kaynaşmak olduğu anlaşılmaktadır. Yani soy-sopla övünmek yerine, birleşip bütünleşmek öngörülmüştür.

 5. gnkr
  Üye
  peki ilmi kaynaklara göre;şayet Rabbim bizi bir tek ümmet olarak yaratsaydı,o zaman insanoğlu nun hali ne olurdu? bu bizler için kötü bir şey mi olur du?

  Çünkü,bu yukarıda zikretmiş oldugunuz ayeti defalarca okumuslugum var.Şüphesiz Yaradan biz insanlar için,her zaman en iyisini ve güzelini yaptıgını ve tüm dünyayı (hayvanları,okyanusları bitki örtüsü vb) bizlerin emrine amade ettiğini bir cok yerde açıklamıştır.

  Bu durumda bizlerin bir cok ümmet olarak yaratılmamız,Allah'tan (c.c.) biz,insanlar için bir lütüfdur demek! dogru olur sanırım.

+ Yorum Gönder