+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tenzihen mekruh nedir? Kuvvetli sünnetleri terketmek tahrimen mekruhmudur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Tenzihen mekruh nedir? Kuvvetli sünnetleri terketmek tahrimen mekruhmudur?

  Reklam

  Tenzihen mekruh nedir? Kuvvetli sünnetleri terketmek tahrimen mekruhmudur? Mumsema Dinde müekked, kuvvetli olmayan sünnetleri ve müstehabları yapmamak tenzîhen mekrûhtur.peki kuvvetli sünnetleri terketmek tahrimen mekruhmu oluyor bu durumda.bir türlü anlamadım bu işi ya.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: tenzihen mekruh


  Reklam


  Dinde müekked, kuvvetli olmayan sünnetleri ve müstehabları yapmamak tenzîhen mekrûhtur.peki kuvvetli sünnetleri terketmek tahrimen mekruhmu oluyor bu durumda.bir türlü anlamadım bu işi ya.
  MEKRÛH


  Sözlükte "mihnet, şiddet, şer, sevilmeyen" anlamlarına gelen mekrûh, dinî bir kavram olarak, Şâri' tarafından kesin ve bağlayıcı olmayan bir tarzda yapılmaması istenen fiil demektir.

  Bu tanım fakihlerin çoğunluğuna göredir. Hanefîler ise mekrûhu, tahrimen mekrûh ve tenzîhen mekrûh olmak üzere ikiye ayırırlar.

  Tahrîmen mekrûh, zannî bir delil ile kesin olarak yapılmaması istenen şeydir. Bu yasak aslında, haram gibi yapılmaması kesin ve bağlayıcı olarak istenmiştir. Ancak, bu talep haber-i vahit gibi sübut bakımından kesin olmayan bir delile dayandığından veya delaletindeki bir kapalılıktan dolayı haramlığı kesin olarak sabit olmamıştır. Bu sebeple Hanefîlerin açıklamış oldukları bu mekrûh türüne amelî haram da denilmiştir. Yani bu davranışların yapılması haram hükmündedir. Bunları işlemek, haram bir fiili işlemek gibi cezayı ve kınanmayı gerektirir; bunlardan uzak durmak ise övülmeyi ve sevabı müstelzimdir. Ancak inanç yönünden farklılık vardır; haram olmadığını söyleyen kimse kâfir olmaz. Meselâ, sigara içmek, erkeğin altın takması, ipek giymesi böyledir.

  Tenzîhen Mekrûh ise, Şâri'in bağlayıcı ve kesin olmayan bir tarzda yapılmamasını istediği fiildir. Başka bir ifadeyle, yapılmaması yapılmasından daha iyi olan davranıştır. Bu tür fiilleri işlemek cezâ ve kınamayı gerektirmez. Ancak bunlardan kaçınmak, övülmeyi ve sevabı gerektirir. Dinî salabeti olan, faziletli kişiler bundan kaçınırlar. Cemaate giden kimsenin soğan sarımsak yemesi, ikindi namazından sonra, kerahat vaktine kadar nafile namaz kılmak bu tür mekrûhtur.
  Diyanet kavramlar sözlüğü

 3. Misafir
  teşekkür ederim paylaşımlarınız çok güzel bu siteyi çok seviyorum dini bilgilerimi buradan alıyorum

 4. Misafir
  Altınla ipek nasıl tahrimen mekruh oluyor, hadiste "Altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haram kılındı" derken

 5. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Tenzihen mekruh örnekleri

  Hazret-i Ali’nin rivayetine göre, bir defasında Peygamberimiz (a.s.m.) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:
  “Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.”
  İbni Mâce, Libas: 19.

+ Yorum Gönder
tenzihen mekruh örnekleri,  tenzihen mekruha örnekler,  tahrimen mekruh örnekleri,  tenzihen mekruh örnekler,  tenzihen mekruh örnek,  tahrimen ve tenzihen mekruha örnekler,  tahrimen mekruha örnek