+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden İlk rekat diğer rekatlardan daha uzun olmalı ama hadis okuyunca kafam karıştı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  İlk rekat diğer rekatlardan daha uzun olmalı ama hadis okuyunca kafam karıştı

  Reklam

  İlk rekat diğer rekatlardan daha uzun olmalı ama hadis okuyunca kafam karıştı Mumsema Nafile namazların birinci rekatlarını ikinci rekattan uzun tutmak mekruhtur. Ancak Peygamber Efendimizden nakledilmiş bir hadîs varsa mekruh olmaz. Örnek: Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz vitir namazının birinci rekatında "A'lâ" sûresini, ikinci rekatında "Kâfirûn" sûresini ve üçüncü rekatında da "İhlâs" sûresini okumuşlardır. İmam Muhammed'e göre, yalnız teravih namazlarında birinci rekatlar, ikinci rekatlardan daha uzun olabilir.
  ben 1.rekat 2.rekattan uzun olmalı diye biliyordum.ama yukarda tam tersi yazıyor.hangisi doğru.

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: İlk rekat diğer rekatlardan daha uzun olmalı ama hadis okuyunca kafam karıştı


  Reklam


  Nafile namazların birinci rekatlarını ikinci rekattan uzun tutmak mekruhtur. Ancak Peygamber Efendimizden nakledilmiş bir hadîs varsa mekruh olmaz. Örnek: Bir rivayete göre Peygamber Efendimiz vitir namazının birinci rekatında "A'lâ" sûresini, ikinci rekatında "Kâfirûn" sûresini ve üçüncü rekatında da "İhlâs" sûresini okumuşlardır. İmam Muhammed'e göre, yalnız teravih namazlarında birinci rekatlar, ikinci rekatlardan daha uzun olabilir.
  İlk rekat diğer rekatlardan daha uzun olmalı ama hadis okuyunca kafam karıştı ben 1.rekat 2.rekattan uzun olmalı diye biliyordum.ama yukarda tam tersi yazıyor.hangisi doğru.
  Hadis okuyup hüküm çıkarmaya ne ilmimiz var nede müçtehidiz.

  4 mezhebe göre, ilk rekatı diğer rekatlardan daha uzun tutnak sünnettir.

+ Yorum Gönder