+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zorla para almak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  Reklam

  Zorla para almak

  Reklam

  Zorla para almak Mumsema dayımlar evde 4 kişi oturuyorlar.dedem eve para katkısı için dayıma baskı yapıyor.yapmıyorsa evden kovuyor bu caiz midir?babanın böyle bir hakkı var mı?

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: zorla para almak


  Reklam


  dayımlar evde 4 kişi oturuyorlar.dedem eve para katkısı için dayıma baskı yapıyor.yapmıyorsa evden kovuyor bu caiz midir?babanın böyle bir hakkı var mı?


  Sevgili kardeşimiz. Ayeti kerime Yüce Rabbimiz Mealen Şöyle Buyurmaktadır. "Biz, insana, ana-babasına iyilikte bulunmayı tavsiye ettik. Özellikle de anasını tasviye ederiz ki, o, kat kat zaafa düşerek ona hamile kalmış, emzirmesi de tam iki sene sürmüştür. Binaenaleyh; bana ve ana-babana şükret. " (Lokman, 31/14).

  Evlat Anneye ve babaya her türlü ikram ve ihsanda bulunmak, Zorundadır. Onların ihtiyacı olduğu takdirde bütün maddi ihtiyaçlarını gidermek, onlara "öf" bile dememek, onlara karşı daima tatlı dilli olmak, en güzel tavır ve davranışlarla karşılık verip en ufak bir şekilde onları üzmemek bıkkınlığı ifade edebilecek bir tavır takınmamak gerekir. Gönüllerini kıracak en küçük bir sözden bile kaçınmak, her hususta rızalarını kazanmağa çalışmak, onları kendisinden memnun etmek, yaşlandıklarında onların her türlü hizmetine koşmak, hastalık anlarında tedavi ve bakımlarını yaptırmak çocukların görevidir. Hasta veya yatalak hâllerinde onların hizmetlerinde bulunmak Cennet'in kapılarını aralayan bir davranıştır .
  Selametle kalın....

+ Yorum Gönder