+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Tesettürsüz fotograf çektirmek günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. harunbaba06
  ALLAH YOLUNDA
  Reklam

  Tesettürsüz fotograf çektirmek günah mı?

  Reklam

  Tesettürsüz fotograf çektirmek günah mı? Mumsema selamun aleyküm size bi sorum olucak ben normalde kapalıyım ama mezun olduğumiçin saçımı açık fotoğrf çktrdim bunun bi günahı varmıdır acaba...
  yrdımcı olursanız sevinirim

 2. //£$r#//
  Üye

  Cevap: tesettür


  Reklam


  okulu başın kapalı mı okudun ki?

 3. harunbaba06
  ALLAH YOLUNDA
  evet kapalı okudum ama kaplıya izin vermiyolrdı bnde açıyodum okuldan eve glrken yine kptıyodum

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Bazı resmi işlerimizi yürütmek için yaptığımız müracaatlarda hanımlardan başı açık vesikalık resim istiyorlar. Vermezsek işimiz olmuyor. İstediğimiz kimlik, vesika veya pasaportu alamıyoruz. Başı açık resim çektirmek de caiz olmaz diyorlar. Bir çıkış yolu yok mu bunun?

  Efendim, bütün medeni ülkelerde insanların istedikleri şekilde resim çektirme hakları vardır. Buna kimsenin mani olmaması gerekir. İlle de başı açık resim çektireceksin diye bir dayatma artık olmamalıdır. Buna hakları yoktur açık resimde ısrar edenlerin. Bununla beraber şayet açık resim verilmeyince işi sürüncemede bırakıyor, istenen evrakı vermiyorlarsa, hakkın zayi olmaması için zorlanan açık resim çektirilerek verilip evrak, kimlik veya pasaport alınma yoluna gidilebilir. Çünkü “Zaruretler mahzurları mubah kılar.” kaidesinden bu izni çıkarmak mümkün olur.

  Zaten resim de insanın canlısını teşkil etmez. Resmin sahibinin açık duruyor hali olarak kabul edilmez. Resim insanın canlı aslı değildir.

  Ancak mümkün olsa da başı açık resmi, erkek değil de bir kadın veya bir mahremi çekse, böylece mahzur hiç söz konusu olmasa. Şu kadarı da vardır ki, günümüzde teknik gelişmiştir. Bilgisayar çalışmasıyla kapalı resme açık görüntüsü vermek de mümkün olmakta, bu da bir çare olarak görünmektedir. Bu konuda (Prof. Dr. Hamdi Döndüren) değerli eseri (Aile İlmihali’) nde şöyle demektedir:

  “Kadının, din ve vicdan özgürlüğüne saygı duyulan bir beldede örtülü resim vererek istediği belgenin düzenlenmesini isteme hakkı vardır. Ancak kadın açık resim vermedikçe belirtilen belgeyi alamayacağını anlarsa, açık fotoğraf verebilir. Bu durum İslamın terbiye ve edebine uygun olmasa da fotoğraf, gerçek bedeni temsil etmez. Ancak açık resmi bayan veya mahremi olan fotoğrafçıya çektirmesi de ayrıca gerekir.”

  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
kimlikte basim pasaport acik ama normalde kapali