+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Şuanda cennet ve cehennem yok mu? mahşer gününden sonra mı belli olacak? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. serverous
  Üye
  Reklam

  Şuanda cennet ve cehennem yok mu? mahşer gününden sonra mı belli olacak?

  Reklam

  Şuanda cennet ve cehennem yok mu? mahşer gününden sonra mı belli olacak? Mumsema ve cehennem yok mu ?, mahşer gününden sonra mı belli olacak ?, sevapları günahlarından fazla olanlar rahatça uyuyacaklarmış, ama kötüler cehennem çukurlarına basa basa ilerleyeceklermiş,

  vede bazı kaynaklarda sevabımız günahımızdan fazla olması gibi bir şey yokmuş herkez günahını çekecekmiş buda doğrudur inşallah ?

 2. denclis
  Devamlı Üye

  Cevap: şuanda cennet


  Reklam


  Şimdi biz kesin bir yorum yapamayız,en doğrusunu Allah bilir.Allah çekmemizi isterse çekeriz,istemesse çekmeyiz Ama söyledikleriniz arasında günahları fazla olanlar bekleme süreçlerini rahat geçiremeyecekler kısmı doğru.

 3. islamyolu
  Emekli
  ikiside Hazırda bekliyor kardeş. kimin nereye gidecegi Mahşerden sonra belli olacak. cehenneme Yüz üstü gidenler olacak , daha değişik şekillerde gidecekler olacak. Cennet cehennem konusu çok uzundur. İmam gazali nin Türkçe baskı kitapları var. onu alırsan bu konu hakkında çok iyi bilgilere sahip olursun.

  Cehenneme imanını kurtaramayanlar gidecekler. ve ebedi kalacaklar.

  itikatı sağlam olanlar. imanlı şekilde ölenler. yani Müslüman olarak ölenler. günahı fazla olsa bile Allahın diledigi kadar yanacaklar tekrar cennete gidecekler.

 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Evet ikisi de hazır bekliyor.
  Ne cennet çok ucuz, ne de cehennem çok pahalı.


 5. hasipusta
  Devamlı Üye
  115-.Bize Ebû Muâviye, el-A'meş'ten; o da Mucâhidibn Cebr'den; o da Tâvûs'tan; o da İbn Abbâs(R)'tan tahdîs etti ki, Pey*gamber (S) azâb edilmekte olan iki kabre uğradı da: "Bunlar mu*hakkak azâb ediliyorlar. Hem de bunlar büyük bir işten dolayı azâb edilmiyorlar. Bunlardan biri sidikten sakınmaz idi. Diğeri de koğu-culuk ederdi" buyurdu. Sonra Peygamber yapraklan koparılmış ta*ze bir hurma dalı aldı ve bunu ikiye böldü. Sonra her bir kabre bun*lardan birini dikti. Sahâbîler: Yâ Rasûlallah! Bunu niçin yaptınız? diye sordular. Rasûlullah (S): "Bu dallar kurumayıp taze kaldığı müd*detçe, bu iki kabir sahibinden azabın hafiflemesini ümîd ederim" buyurdu [232

  87- Kabir Azabından Allah'a Sığınmak Babı


  129-.Bize Şu'be tahdîs edip şöyle dedi: Bana Avn ibnu Ebî Cuhayfe, babası Ebû Cuhayfe'den; o da el-Berâ ibnu Âzib'den tah*dîs etti ki, Ebû Eyyûb (R) şöyle demiştir:
  Peygamber (S), güneş batmış olduğu hâlde Medine'den dışarıya çıkmıştı. Bir ses işitti de: "Yahudi kabilesi, kendi kabirleri içinde azâb olunuyor" buyurdu [256].
  en-Nadr ibnu Şumeyl şöyle dedi: Bize Şu'be haber verip şöyle dedi: Bize Avn tahdîs edip şöyle dedi. Ben el-Berâ'dan işittim; o da Ebû Eyyûb(R)'dan; o da Peygamber(S)'den [257].


  97- Ölülere Sövmek ve Kötülemekten Nehyedilmesi Babı [284]


  148- Bize Âdem ibn Ebî Iyâs tahdîs edip şöyle dedi: BizeŞu'be, el-A'meş Süleyman ibn Mıhrân'dan; o da müfessir Mucâhid ibn Cebr'-den; o da Âişe'den tahdîs etti ki, Âişe (R) şöyle demiştir. Peygamber (S): "Ölülere sövmeyiniz. Çünkü onlar, önden göndermiş oldukları amellerinin karşılıklarına ulaşmışlardır" buyurdu [285].
  Ve bu hadîsi Abdullah ibnu Abdilkuddûs es-Sa'dî er- Râzî, el-A'meş'ten ve Muhammed ibn Enes de yine el-A'meş'ten olmak üze*re rivayet etmişlerdir.
  Bu hadîsi Şu'be'den rivayet etmekte Âdem ibn Ebî Iyâs'a, Alî ibnu'1-Ça'd, Muhammed ibnu Ar'ara ve İbnu Ebî Adiyy ayrı ayrı mu-tâbaat etmişlerdir [286


  74-.Keysân, Ebû Saîd Hudrî'den işitmiştir. O şöyle demiş*tir: Peygamber (S) şöyle der iûi:"Cenâze tâbuta konulduğu ve erkekler onu omuzlan üzerine yüklendikleri zaman, eğer o cenaze iyi bir kişi idiyse; 'Beni (sevabıma) ulaştırınız' der; ve eğer o cenaze iyi olmayan bir kişi idiyse, cenaze ahâlîsine hitaben: 'Bu cenazeye yazıklar olsun! Onu nereye götürüyorlar?' diye feryâd eder. Cenazenin bu feryadını insandan başka herşey işitir. İnsan bunu işitseydi, muhakkak düşer bayılırdı" [139].


  67- Bab: Ölü, (Dirilerin) Ayakkabılarının Sesini İşitir


  94-.Bize Saîd ibn Ebî Arûbe, Katâde'den; o da Enes(R)'ten tahdîs etti. Peygamber (S) şöyle buyurmuştur:
  "Kul kabrine konulduğu ve sahihleri geri dönüp gittikleri zaman -ki ölü bunlar yürürken ayakkabılarının sesini muhakkak işitir- ona iki melek gelir. Bunlar ölüyü oturturlar ve ona:
  — Şu Muhammed denilen kimse hakkında ne dersin? diye so*rarlar.
  O mü'min kul:
  — O'nun Allah'ın kulu veRasûlüolduğunaşehâdetederim, der. Bunun üzerine melekler tarafından:
  — Ey mü'min, cehennemdeki yerine bak. Allah bu azâb yerini senin için cennetten bir makaama tebdil eyledi, denilir''.
  Peygamber (S): "O mü'min, cehennem ve cennettekUki makaa-mini birden görür" buyurmuştur.
  "Fakat kâfir veyâhud münafık olan ölü (meleklerin suâline):
  — Muhammed hakkında bir şey bilmiyorum. İnsanların O'na diyegeldikleri bir sözü (işitir), ben de onlara uyup söylerdim, diye ce-vâb verir.
  Bu iki melek tarafından o kâfir veya munâfıka:
  — Hay sen anlamaz ve uymaz olaydın! denilir.
  Sonra bu kâfir veya munâfıkın iki kulağı arasına de*mirden bir topuzla vurulur. O topuzu yiyince kâfir veya münafık şid*detli birferyâd ile bağırır ki, bu feryadı ins ve cinnden başka, bu ölüye yakın olan her şey işitir" [181].
  عن عائشة عن النبي صلى الله عليه وسلم قال : ان للقبر ضغطة ولو كان أحد ناجيا منها نجا منها سعد بن معاذ
  { …. Aişe r.a dan. Rasulullah s.a.v buyurdular ki :
  Muhakkakki kabrin bir sıkıştırması vardır. Eğer ondan kurtulacak olan olsaydı, Sa’d bin Muaz olurdu. }
  AHMED : 6 / 55 – 23762.N , HEYSEMİ : 3 / 46 – 4255.N , S.SAHİHA : 1695.N

  … Enes İbni Malik r.a dan :
  Peygamber s.a.v buyurdular ki :
  Eğer ölülerinizi defnetmeme endişesi olmasaydı, kabir azabından sizlere işittirmesi için muhakkak Allah’a dua ederdim. }
  MUSLİM : 8.C.2868.N , AHMED : 6. 21149 , İBNİ EBİ ASIM ES-SÜNNE : 868.N , İBNİ EBİ ŞEYBE MUSANNEF : 3/373  senin icin buharindan kopyala yapistir yaptim. bu hadislerdende anlasildigi gibi kabir azabi vardir-. bir hadistede iyi kisinin mezari cenneten bir bahce kotu kisininde kabiri cehennemde bir kuyu oldugunu okumustum ama o hadisi bulamadim

 6. metro44
  Üye
  ALLAH bizi cennet'e eyleyecek kullarından eylesin. AMİN!

 7. hasipusta
  Devamlı Üye
  amin.,....

 8. hakan aydın
  Devamlı Üye
  öncelikle allah bilir ölümden korkmayan insanlar müslümanlardır ölümden korkmayın ibadet ederseniz allaha ii bir kul olursanız bu hayattan daha güzel bir hayat yaşayacaksınız ama müslümanlık dinini bilen ve olmayanlar ebedi cehennemdir der allah c.c ama ginede allah bilir derim ve allah yardımcınız olsun

 9. hasipusta
  Devamlı Üye
  tabiki allah bilir herseyi sadak.. bunda süpemiz yoktur fakat allah habibiyle bize bildirdigi bazi seyleri bizimde bilmemiz mümkündür .. oraya yazdigim hadisleri ben kendi kafamdan uydurmadim.. hepsi buhari dikkat edersen ...

 10. hakan aydın
  Devamlı Üye
  tabiki bnm söylediğimi okumadın galiba ibadet edersen allaha ii bir kul olursan cennet der allah cc yetmezmi kötülük yapan kötü ameller işleyenler ise cehenneme müslümanlığın var oldğunu bilen bir kafir ebedi cehennemdir der allah c.c cennetin nasıl bir yer oldğunuda yazar kuranda okumak lazım allah yardımcınız olsun

+ Yorum Gönder