+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. munhamenna
  Üye
  Reklam

  Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ?

  Reklam

  Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ? Mumsema Esselamunaleyküm değerli kardeşlerim..
  Ben 61 orucu tutuyordum bugün 8. günüm fakat bugun internette dolaşırken birşey karşıma çıktı ve zevk suyu geldi ve masturbasyon yaptım şimdi çok pişmanım orucumun bozulduğunu biliyorum fakat asıl sorum şu şimdi ben gusul alsam bugun sahura kalksam tekrar 8. gün orucum mu olacak yoksa 9. günden devam mı edeceğim ? yoksa bugun bozulduğu için tekrar sahura kalkıp 1. günden mi başlayacağım ehl-i sünnet vel cemata göre hocalarımızın varsa bu konu hakkında söyledikleri ayet - hadis ışığında burada paylaşırsanız sevinirim ne olursunuz kardeşlerim Allahu teala sizlerden razı olsun Hepimizi Resurullah Sav'in şefaatine nail eylesin ve bizi cennette birbirimize komşu eylesin.Sıratı müstakimi yıldırım hızıyla geçmeyi nasip etsin .Hastalarınıza Rabbim(cc) şifa versin.Son olarak ise bu aciz zavallı nefsinin eline düşmüş kardeşiniz sizden dua beklemekte.Rabbim edeceğiniz duaları kabul etsin inşallah.

 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: 61 orucu tutuyordum.


  Reklam


  Tekrar baştan başlamak gerekir. Bu arada tevbe etmeyi de unutmayınız. Rabbim ibadetlerimizi kusuruyla, eksiğiyle kabul buyursun inşallah.

 3. hasipusta
  Devamlı Üye
  ah be kardesim sen hem orucunu bozdun hemde onun icin 0 kefaret orucu tutarken kefaret orucunda bozdun yani ... togbe et eyer orucunu kirdigindan dolayi kefaret icin 60 gun oruc tutuyorsan 60 gun oruc tutmak yerine 60 kisinin karini doyur 60 gun oruc tutmaktan kolay gelir...edebiliyorsan 60 kisinin karinini doyur edemiyorsan orucuna devam et ama orucluyken sende acik kadinlara bakma neyse allah hidayet etsin sana bizede etin

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  ah be kardesim sen hem orucunu bozdun hemde onun icin 0 kefaret orucu tutarken kefaret orucunda bozdun yani ... togbe et eyer orucunu kirdigindan dolayi kefaret icin 60 gun oruc tutuyorsan 60 gun oruc tutmak yerine 60 kisinin karini doyur 60 gun oruc tutmaktan kolay gelir...edebiliyorsan 60 kisinin karinini doyur edemiyorsan orucuna devam et ama orucluyken sende acik kadinlara bakma neyse allah hidayet etsin sana bizede etin
  Orucun fidyesini ancak sağlığı yerinde olmayan ölünceye kadar oruç tutamayacağı kesin olan kimseler verebilir. Sağlıklı bir insan keffaret orucunu fidye olarak ödeyemez.

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  kefaret icin 60 gun oruc tutuyorsan 60 gun oruc tutmak yerine 60 kisinin karini doyur 60 gun oruc tutmaktan kolay gelir
  Yanlış yönlendirmeyelim. Hasta ve tutamayacak durumda ise bu yola başvurabilir. Bir mazereti yoksa oruç tutmalıdır. Karın doyurarak fidye vererek borcundan kurtulamaz.


 6. munhamenna
  Üye
  Tekrar başlayacağım yani..

  bunlar hakkında kaynak varmı kardeşlerim

 7. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Tekrar başlayacağım yani..
  bunlar hakkında kaynak varmı kardeşlerim
  Evet kardeşim tekrar başlayacaksın.

  Keffaret orucu nasıl tutulur? Birden fazla oruç bozan kimseye kaç defa keffaret gerekir?


  Ramazan ayında farz olan oruç tutulduğu için bu ayda keffaret orucu tutulmaz. Diğer ayların hepsinde keffaret orucu tutulabilir.

  Ramazan ayında hiçbir özür yokken niyet ederek başlamış olduğu bir orucu bile bile bozan bir kimsenin keffaret cezâsı olarak iki ay oruç tutması gerekir.

  Bir senenin Ramazan’ında veya başka senelerde birden fazla bu şekilde oruç bozan bir kimseye tek keffaret icap eder. Şâyet oruç tutmaya güç yetiremiyorsa altmış fakire yemek yedirir.

  Keffaret orucu iki Kamerî ay tutulur. Yani meselâ Rebîülâhir ve Recep ayında iki ay üst üste oruç tutan kimse keffaret borcunu ödemiş olur. Yani burada mutlaka altmış günü bulması gerekmez. Meselâ Rebîülâhir 30 gün, Receb ayı da 29 ün çekse toplam 59 gün tutacaktır. Buna bir de kaza ekler, böylece altmış günü bulmuş olur.

  Fakat keffaret orucunun ilk gününe ayın birinci günü olarak değil de 5’inde veya 10’unda başlasa, artık bundan sonra aylar kaç çekerse çeksin 60 günü tamamlaması gerekir. Bir de kaza orucu tutarak toplam 61 günü bulmuş olur.

  Keffaret orucunu hiç kesmeyip ara vermeden iki ay veya 60 gün tutmak gerekir. Meselâ, araya yolculuk, hastalık, Ramazan veya bayram, kadınların lohusalığı gibi bir hal girer de iki ayı veya altmış günü doldurmamış olursa, tutulan oruçlar keffaret orucundan sayılmaz, tamamı nafile olacağından yeni baştan tutmaya başlanması gerekir.

  Kadınların âdet halleri sıraya mâni değildir. Âdetleri tamamlandıktan sonra gün geçirmeden kaldıkları yerden keffaret orucunu tutmaya devam ederler
  .

  Kaza orucu keffaret orucu ile birlikte hesap edilmez. Yani iki ay üst üste keffaret orucunu tutan kimse kaza orucu olan bir günü ondan ayrı olarak tutar, onun içine katmaz, birlikte hesap etmez. Meselâ Receb’in birinci gününde keffaret orucuna başlayıp, Şaban ayı ile birlikte iki ay üst üste hiç ara vermeden tutan kimse esas olarak keffaret borcunu tutmuş olur. Kaza orucunu da daha sonra Ramazan’ı müteakip, meselâ bayramın ikinci günü veya istediği bir gün tutabilir. Böylece hem keffaret, hem de kaza borcunu tamamlamış sayılır. Recep ve Şaban aylarından birisinin 29 gün çekmesinin bir tesiri yoktur. Yani keffaret orucu tamamlanmıştır.

  Bkz. el-Mezahibü’l-erbaa, 1:579.
  SİE

 8. munhamenna
  Üye
  Alemlerin rabbi azze ve celle razı olsun

  ---------------------------

  peki ramazana ulasmadan tutulmazsa bu oruc ramazan orucunun kabul olmama ıhtımalı varmı

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  tam ben yazacaktım baktım kaç kişi düzeltmiş durumu.60 kişiyi doyurmayla ilgili.sitede artık yalan yanlış bilgi verenlerin sayısı çok arttı bilginize.

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  http://www.youtube.com/watch?v=9iVP4_rsqNo bunu izle kardeşim.hocam çok güzel anlatıyor sizin sorunuzun cevabını

 11. Misafir
  Selamun Aleyküm Benim Bisikletimi Çaldılar Gözümüm Önünde Bide Bana Tokat Attı Ben Buna Bisey Yapmadım Ne Olacak Bunlara

 12. halilcan
  Devamlı Üye

  Reklam


  ailenize söyleyin, polise söyleyin en kötü öbür tarafta alırsınız hakkınızı.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
kefaret orucu tutulmazsa ne olur,  adak orucu tutulmazsa ne olur,  kaza orucu tutulmazsa ne olur,  adak orucu tutulmazsa,  kefaret orucu tutulmazsa