+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir
  Reklam

  Cevap: Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ?

  Reklam  Cevap: Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ? isimli yazı www.Mumsema.comCevap: Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ?
  Ben 3 defa orucumu bozdum yataga seyimi surterek cunup oldum kefaret orucu da tutamam napmam lazim yardimci olun

 2. umutlucan
  Sadece ALLAH'a kul olun

  Cevap: Keffaret orucu tutan kimse el ile istimna (mastürbasyon) yaparak orucunu bozarsa baştan mı başlaması gerekir ?


  Reklam


  Ben 3 defa orucumu bozdum yataga seyimi surterek cunup oldum kefaret orucu da tutamam napmam lazim yardimci olun
  oruc bozulur ve orucun hiç bir anlamı kalmaz bu tür haram şeylerden uzak durun lütfen oruc dahi bizi tutamıyorsa ne yapacagız??

  tevbe ve istigfarda bulunun...
  kefaret kaza durumları linkte yazılırıdr.
  http://http://www.mumsema.org/safii-...e-kefaret.html

 3. Misafir
  Hocam sorum biraz uzun cevAplarınız içinse şimdiden teşekkür ederim sorum şu :
  " K e f a r e t i bozan durumlar nelerdir ( bilerek olan durumlar haricinde) ?

  Benim # MaleseF 3 kere kaza sonucunda bozuldu ( 1. unutarak birşey yedim
  2 . yolculuk sırasında yanlış saat yüzünden 45 dk önce yedim 3 farklı yerde saat aynıydı hepside normalden 1 saat ileriymiş
  3. abdest alırken genzime su kaçtı tükürküm ama yinede su gitti aynı gün içinde birkaç saat sonra da dudağım kanadı az kan yuttum bilnçsiz olarak )


  yani istemeyerek olan bu durumlarda baştan tutmam mı gerek kefareti yoksa sadece o 3 gün mü tekrar tutulmalı ?
  Eğer tamamen bozulduysa bunlara benzer hangi durumlarda baştan tutululması gerekir ???

  Cevaplar için tekrar teşekkür ederim

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  size 3 gün kaza orucu gerekir, kefaret orucu gerekmez.

 5. Misafir
  Iyi gunler hocam. Selamünaleyküm. Oncelikli olarak sorumu utancimdan kimseye soramadigim icin buraya yazmaktayim. Cevabiniz icin tesekkür ederim. Yillar öncesinde arkadasimla opusme durumu yasadim ve orucluydum. O degildi. Kitaplardan bu konu ile ilgili bilgiye ulastim. Islaklik gelirse kefaret gerekir şeklindeydi. Boyle bir durum hatirlamiyorum. Cocukluk donemindi. Ardindan iftar yaptim. Zamanla bilinclendikce hata oldugunu cahillik oldugunu ogrendim. Tevbemi ettim Allah affetsin insallah. Fakat hocam ben kefaret mi tutmaliyim bir gun kaza mi etmeliyim. Yoksa hatirlamadigim icin orucu yemedim mi lutfen beni aydinlatirsaniz sevinirim. Allah rahmeti ve bereketi uzerinize olsun.

 6. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Eğer o durumunda meni gelmişse sana bir gün kaza gerekir ve kefaret gerekmez. Eğer bu ıslaklık meni değilde zevk suyu denilen mezi ise orucun bozulmamıştır. Ama bu haramdır ve orucun sevabını da azaltır.

 7. Misafir
  Tüm bu anlattiklariniza bir kanit var mi? Kuran da geciyormu,gercekten efendimizin kefaretle ilgili hadisi var mi?

 8. arifselim
  Yönetici
  Oruçluyken isteyerek boşalmada kefaret konusunda ihtilaf olmuştur. Ama her ikisininde delili vardır. Deliller için ilk önce Kuran, sünnet, icma ve kıyas yaparak alimlerimiz açıklama yaparlar. Herşeyin kuran ve sünnette olması gerekmez.

 9. Misafir
  Orucumu cünüp olarak 2 defa bozdum kefalet gerektiriyormus gerektirdiğini bilmiyordum 60 gün oruc tutarsam ailem anlar bu cok utanç verici bir sey 60fakiride doyuramam yaşım kucuk. bir yerde bilmediğimiz zaman sadece orucu bozduğumuz gunun kazasını tutmamız gerektigini duydum Kefaret gerek tirtmiyormuş bilmemek dogrumu cevap verirmisiniz

 10. arifselim
  Yönetici
  Hanefi mezhebine göre iki sefer bir ramazan ayı içinde oruçluyken mastürbasyon yapmak kefaret gerektirir. Diğer mezheplerde böyle bir hüküm yoktur sadece kaza lazım gelir.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
kefaret orucu tutulmazsa ne olur,  adak orucu tutulmazsa ne olur,  kaza orucu tutulmazsa ne olur,  adak orucu tutulmazsa,  kefaret orucu tutulmazsa