+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti alırken bir yandan parmağımdan kan çıkıyordu gusüle engel olmuş mudur ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  ziya3400
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti alırken bir yandan parmağımdan kan çıkıyordu gusüle engel olmuş mudur ?

  Reklam
 2. 2
  ziya3400
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusül abdesti alırken bir yandan parmağımdan kan çıkıyordu gusüle engel olmuş mudur ?


  Reklam


  Bir soru daha ekliyorum; kanama durduktan sonra bir yükümlülüğümüz var mı ? Mesala gusül alırken kanayan yeri sonrada yıkanması gibi yoksa bir şey yapmamıza gerek yok mu ?

 3. 3
  Beyza34
  Devamlı Üye
  Soru : Şafii mezhebine göre gusul abdesti alırken namaz abdestini bozan bir şey gusul abdestini baştan almamıza sebepmidir. Mesela yellenmek, büyük veya küçük abdestini yapmak gibi. Birde özür sahipleri mesela her namazdan önce abdest almak zorunda bu hüküm gusul içinde geçerlimi.

  Değerli kardeşimiz;
  1- Namaz abdestini bozan durumlar guslü bozmaz. Bu bakımdan gusül esnasında gelen akıntılar guslü bozmaz. Ancak o gusülle ibadet yapılmaz. Yeniden namaz abdesti almak gerekir.

  Gusül sırasında yellenme veya akıntı gibi abdesti bozucu bir halin olması guslü bozmaz.

  Gusül sırasında idrar yolundan gelen bir akıntı, yahut da dişte meydana gelen bir kanama guslün yapılmasına mani olur mu, olmaz mı?

  Hemen ifade edelim ki bu akıntılar gusle mani olmaz.

  Yapılan gusül böyle akıntıların gelmesine rağmen sahihtir.

  Kesilmesi beklenemeyecek olursa gusle devam edilir, yeni baştan başlama mecburiyeti getirmez.

  Ancak, guslü bozmayan bu akıntılar, guslün abdest olma vasfını bozduğundan bu gusülle ibadet yapılmaz. Gelen akıntıya rağmen yapılan gusül sahih olmuş; ama boy abdesti denen abdest vasfını yok etmiş, bozmuştur.

  Demek, gerek idrar yolundan gelen sızıntı, gerekse dişten akan kan gusle mani olmaz; ama guslün abdest olma vasfına mani olur, abdestini bozmuş sayılır. Yani manevi kirlilikten kurtulmuş olan bu kimse, ibadet için yeniden abdest almaya mecbur olur. Bu gusül, namaz için gerekli olan abdest yerine geçmez.

  Böyle bir sonuca maruz kalmamak için, yani guslün abdest olma vasfını kaybetmemesi için yapılan tavsiyeler vardır. Bunlarda deniyor ki:

  Gusül yapacak kimse gusülden önce istibra yapmalı. Yani ya bir müddet uyumalı, yahut birazcık yürümeli, ya da idrar yapıp yolda bir bakiyye bırakmamalı ki, gusül sırasında bir akıntı gelmesi söz konusu olmasın, guslün abdest olma vasfını bozmasın. Bununla ibadet de yapılabilsin.

  İlgili fıkıh kitaplarında şöyle ifadesini bulur bu mesele. Denir ki:

  Guslü bozan her hal, abdesti de bozar. Ancak abdesti bozan her durum, guslü bozamaz.

  2- Özür sahibi kimseler gusül abdestini alırken özürlerinden dolayı gelen akıntılar da guslü bozmaz.

 4. 4
  Beyza34
  Devamlı Üye
  Gusül abdesti almak için niyet ettikten sonra biyerlerden kan gelmesi tekrar gusule niyeti gerektirir mi?  Gusülde farz olan ağıza, buruna su verip tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde yıkamaktır. Niyet etmek, namaz abdesti almak, besmele çekmek gusül abdestinin sünnetleridir. Sünnetler olmadan da gusül geçerli olur.

  Gusül sırasında abdest bozucu bir halin ortaya çıkması namaz abdestini bozsa da gusül abdestini bozmaz. Gusül almaya devam edebilirsiniz.

  Gusül sırasında gelen akıntı guslü bozmaz, guslün abdest oluşunu bozar. Yani sahih olan ve insanı cünüplükten kurtaran bu gusülle namaz kılınmaz. İbâdet için yeniden abdest almak gerekir. Gusül ise tamamdır.
  İlmi bir ifade ile, guslü bozan herşey abdesti de bozar. Lâkin abdesti bozan herşey guslü bozmaz. Bu bakımdan, gusül sırasında idrar yollarından gelen bir akıntı, yahut yaradan akan bir mayi veya diş kanamaları vs. gusle mâni olmaz. Bu akıntılarla yapılan gusül sahih, fakat abdest bâtıl olur.

 5. 5
  Misafir
  Güsulden önce idrarımızı yaptık veya belli bir süre bekledik ya da bir miktar yürüdük. Ancak Gusül esnasında meni geldi. Bunun hükmü ne olur?

 6. 6
  Misafir
  peki dislerimizi fırçalarken çıkan kan namaz abdestsini bozar mı

 7. 7
  mum
  Administrator
  dislerimizi fırçalarken çıkan kan namaz abdestsini bozar mı
  Akacak derecede olan tüm kanlar abdest bozar (Hanefi mezhebine göre)  kan akarken gusül abdesti alınır mı?

  Kan akması gusül abdesti almaya engel değildir.

 8. 8
  Misafir
  iyi günler ben gusül abdesti aldım ve sonra kurulanırken bir yerimin kanadığını gördüm. ama gusül abdesti alırken hiç farketmedim sizce tekrar gusül almak zorundamıyım

 9. 9
  halilcan
  Devamlı Üye
  hayır gusul abdestiniz tamamdır ama normal abdestiniz hanefi mezhebine göre bozulur.

 10. 10
  Misafir
  kolum yara oldu ve o kolumdaki yara kurudu kan olarak kaldı gusül alsam kabul olur mu

 11. 11
  Misafir
  Gusul abdesti alinca bi yerim kaniyodu ama durdu zannettim ve abdeste devam ettim ustumu kurularken kan ciktigini gordum abdestimi tekrar almak zorundamiyim safiye gore

 12. 12
  @hmet
  Üye

  Reklam


  kan gusul abdestini bozar mı?

  cevap: Hayır bozmaz.

  kan gusül abdestine engel midir?

  Hayır engel değildir

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

kan gusul abdestini bozar mı

gusül abdesti alirken kan akmasi

kan akarken gusül abdesti alınır mı

gusül abdesti alırken kan akarsa

gusül abdesti alırken bir yerin kanaması

gusül abdesti alırken kanama

gusül abdesti alırken kanama olursa