+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda ama galiba daha azmış doğrusu nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda ama galiba daha azmış doğrusu nedir?

  Reklam

  Kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda ama galiba daha azmış doğrusu nedir? Mumsema kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda.ama galiba daha azmış besmeleleri ayrı ayet saydıklarından felan oldu bu farklılık galiba.doğrusu nedir

 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda ama galiba daha azmış doğrusu nedir?


  Reklam


  kuranda 6666 ayet olduğunu öğretmişlerdi bize okulda.ama galiba daha azmış besmeleleri ayrı ayet saydıklarından felan oldu bu farklılık galiba.doğrusu nedir


  Değerli kardeşimiz Kur'an-ı Kerim'in mana, işaret veya hüküm ifade eden, kısa veya uzun cümlelerinden her birine "âyet" denir. Âyetlerin sayısında aşağıda açıklanan bazı sebepler dolayısıyla İslâm bilginleri arasında görüş ayrılığı vardır:
  a) İslam bilginlerinin çoğunluğuna göre surelerin başında yer alan Besmele, Kur'an-ı Kerim'den bir âyettir. Ancak, bunlardan her birinin, başında bulunduğu sûreden bir parça ve sûrenin ilk âyeti olup olmadığı konusunda farklı görüşler ortaya koymuşlardır. Şafiî âlimler, söz konusu "Besmele"leri, başında bulundukları sûrenin bir parçası saydıkları halde Hanefî bilginler, bu Besmelelerin, başında bulundukları sûrenin bir parçası olmayıp, her birinin o sûreden ayrı müstakil bir âyet olduğunu, sûrelerin arasını ayırmak ve teberrûk olunmak (bereket ve feyzinden yararlanılmak) için indirildiğini söylemişlerdir.
  b) Bazı sûrelerin başında, "Yâ-sîn, Hâ-Mîm, Elif-Lâm-Mîm-Râ, Tâ-Hâ..." gibi "huruf-u mukattaa" denilen harfler, bir kısım bilginlerce, müstakil birer âyet kabul edilmiş, diğer bir kısım bilginler ise bu gibi harfleri, başında bulunduğu sûrenin ilk âyetinin bir parçası saymışlardır.
  c) Bazı uzunca cümleler, bir kısım bilginlerce iki veya üç âyet sayılmışken, diğer bazı bilginlerce tek âyet itibar edilmiştir. Netice olarak ayet sayısının, kıraat imamlarından Nâfî 6217; Şeybe 6214; Mısırlı bilginler 6226; bir rivayete göre İbn-i Abbas 6616 olduğunu söylemişlerse de, Kufelilerin görüşü olan 6236 sayısı kabul görmüş ve yeryüzünde basılı bütün Mushaflarda ayetler bu sayıya göre numaralandırılmıştır. Halk arasında bilinen 6666 sayısının herhangi bir dayanağı olmayıp, muhtemelen çocuklara kolay öğretmek amacıyla yuvarlak olarak söylenmiş bir rakamdır. Bu ihtilaflar ayetlerin numaralandırılmasıyla ilgili olup, Kur'an'ın metni ve muhtevası ile ilgisi yoktur.

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  ben bediüzzaman said nursi hazretlerinin 6666 ayet dediğini biliyorum.yanlışmı hatırlıyorum

+ Yorum Gönder