+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Peygamber Efendimizin Saçı Nasıldı? (Uzunluk) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ozayir
  Devamlı Üye
  Reklam

  Peygamber Efendimizin Saçı Nasıldı? (Uzunluk)

  Reklam

  Peygamber Efendimizin Saçı Nasıldı? (Uzunluk) Mumsema Peygamber Efendimizin Saçı Nasıldı? (Uzunluk) ve diger sahabe ve Peygamberlerin nasıldı?

 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  Cevap: Peygamber Efendimizin Saçı Nasıldı? (Uzunluk)


  Reklam


  Peygamber Efendimiz'in Saçı

  Peygamber Efendimiz (sav)' in saçının uzunluğu ile ilgili farklı tarifler vardır . Tarifler arasında böyle bir farklılık olması ise doğaldır, çünkü bu bilgileri aktaranlar Peygamber Efendimiz (sav)'i farklı zamanlarda gördükleri için, saçının uzunluğu da farklı olmuş olabilir. Ancak bu tariflerden anlaşılan Peygamberimiz (sav) saçını en kısa kulağı hizasında, en fazla ise omuzlarına kadar uzatmıştır.

  Bera b. Azib (ra) anlatıyor:
  ". Resullullah Efendimizden daha güzel birini görmedim. Omuzlarını döğen saçları vardı. İki omuz arası genişçe idi. Boyu ise ne kısa idi, ne de uzundu." (Sünen-i Tirmizi Tercümesi, Çeviren: Osman Zeki Mollamehmetoğlu, Yunus Emre Yayınevi, İstanbul, IV.cilt, s. 210)
  Enes b. Malik (ra) anlatıyor:
  "Hazreti Peygamberin saçları, kulaklarının orta hizasına kadar uzamıştı."(Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 49)

  Hazreti Aişe (ra) validemiz anlatıyor:
  "Resulullah'ın mübarek saçları, kulakları ile omuzları arasındaydı. Allah'ın selat ve selamı üzerine olsun."(Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 50)

  Bera b. Azib (ra) anlatıyor:
  "Peygamber Efendimiz orta boylu idi. Omuzları da genişçeydi. Saçları ise, kulak yumuşaklarını değerdi." (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 50)

  Ebu Talib'in kızı ümmü Hani (ra) anlatıyor:
  "Resulullah Efendimiz Mekke'ye geldiklerinde evimizi teşrif etmişlerdi. Bu sırada mübarek başları dört belikli (örgülü) idi." (Et-Tirmizi İmam Ebu İ'sa Muhammed, Şemail-i Şerife, 1. cilt, Hilal Yayınları, Ankara,1976, s. 51)

 3. Misafir
  Teşekkürler çok güzel bilgiler paylaştınız

 4. Misafir
  Teşekkürler.Ödevime yardımcı oldu.

 5. Misafir
  Bize bu bilgileri verdiğiniz için teşekkür ederim

 6. Misafir
  Peygamber efendimizin saçı çok kisa değilse hatta bazi zamanlar uzunsa şuanki çoğu cemaatlerde neden saçları kazitip sadece sakal birakiyorlar?

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  cemaatlerde neden saçları kazitip sadece sakal birakiyorlar?
  Efendimizin son zamanlarda saçını tam kazıttığına dair bilgiler var ondandır.

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin saçı nasıldı,  peygamber efendimizin saçı,  peygamber efendimizin saçları nasıldı,  peygamberimizin saçı nasıldı,  peygamberimizin saç uzunluğu,  peygamber efendimizin saçları,  peygamberimizin saçı