+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdestinde göz çukurlarını yıkamak müstehaptır diyor göz çukuru diye tabir edilen yer tam olarak neresi kaşların.. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ekrem004
  Üye
  Reklam

  Gusül abdestinde göz çukurlarını yıkamak müstehaptır diyor göz çukuru diye tabir edilen yer tam olarak neresi kaşların..

  Reklam

  Gusül abdestinde göz çukurlarını yıkamak müstehaptır diyor göz çukuru diye tabir edilen yer tam olarak neresi kaşların.. Mumsema gusül abdestinde göz çukurlarını yıkamak müstehaptır diyor göz çukuru diye tabir edilen yer tam olarak neresi kaşların altı ile gözün alt kapakçığı mı

  gusül abdesiti aldıktan sonra gözümle oynarken gözümde ıslak çapak olduğunu farek ettim yemek yedim sonra tekrar yıkadım aklıma bir kurt düştü acaba yemekten sonra yıkayarak ertelemiş mi oldum diye ertelenirse gusül gafil olur diye okumuştum yani sıvı çapağın olduğu yer kuru almıştır diye düşündüm muhtemelen göz kapağının ucundaydı gusül geçerli olurmu

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: gusül abdestinde göz çukurlarını yıkamak müstehaptır diyor göz çukuru diye tabir edilen yer tam olarak neresi kaş


  Reklam


  Guslü gerektiren hususlar ve gözlerde oluşan çapak

  Soru

  Cinsel uzuv sertleşmiş ise ama orgazm olunmamışsa idrar yapılırken ya da yapılmadan meni çıkabilir mi? Çıkarsa gusle gerek varmıdır? Bir de yıkanırken göz kenarında kirpikte bulunan çapak yumusuyor. Bu çapak altına su gecirir mi yoksa abdeste ve gusüle engelmidir?

  - Ağıran bir gözde çapak meydana gelir ve bu gözün daha çok dış kısmında bulunursa, yüzü yıkarken, gözler yumulduğunda dışta kalan çapağın altını yıkamak vâcib olur. Aksi halde abdest yerine getirilmiş sayılmaz. Su çapağın altını ıslatıyorsa yıkanmıştır.

  Bazen bir hastalıktan dolayı meydana gelen çapakları çıkarmak cilde zarar verebiliyor.

  Sedef hastalığının kabuğu ve çapak da, kendiliğinden hasıl olmakta ise de, tahriş etmeden, bunlar çıkarılabildiği kadar çıkarılır. Kalan kısımları abdeste ve gusle mani olmaz.

  Japon yapıştırıcı ve yağlı boya gibi maddeler ise, kolayca çıkarılamaz. Çıkarmak için deriyi kazımak da gerekmez. Deriyi tahriş etmeden, çıkarılabildiği kadar çıkarılır, kalan kısmı, abdeste ve gusle mani olmaz.
  Selam ve dua ile...Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
gusülde göz çapağı,  gusulden sonra gozun içindeki capak