+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gusül abdesti nasıl alınır bazı hocalar başka dior bazıları başka dior Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. hakan aydın
  Devamlı Üye
  Reklam

  Gusül abdesti nasıl alınır bazı hocalar başka dior bazıları başka dior

  Reklam

  Gusül abdesti nasıl alınır bazı hocalar başka dior bazıları başka dior Mumsema selamın aleyküm bn video izledim bir hoca önce avret yerlerini sonra ağza 3 defa burna 3 defa sonra bütün vücudu dior dier hoca iste avret yerlerini 3 ağza 3 burna 3 defa sağ ve sol omzuna dior dierleri ellerede 3 defa başka mesh falan bazıları normal abdest gibi dior hngisi doru ?

 2. angmar55
  Üye

  Cevap: Gusül abdesti nasıl alınır bazı hocalar başka dior bazıları başka dior


  Reklam


  o saydıkların sünnettir sünnet zorunlu değildir tabi yaparsanda sevap olur.3 ağza 3 burna sonrada tüm vücudu yıkarsan gusül olur.

 3. mslmn
  Hak din İslam'dır...
  guslün farzları 3 tür.

  1-ağza su vermek (3 defa.)
  2-burna su vermek (3 defa)
  3-tüm vücudu yıkamak.

  sünnetler ayrıdır.sünneti yapmazsanda olur ancak farzlar kesindir.yapılması zorunludur.


 4. Ercan
  Devamlı Üye
  Güslün en güzeli Peygamber Efendimizin yaptığı gibidir.
  Hz. Âişe (r.a.), Peygamberimizin boy abdesti alışını şöyle anlatıyor:

  "Peygamber (s.a.s.) cenabetten yıkanmak istediği zaman, ellerini yıkamayla başlardı. Sonra namaz için abdest alır gibi bir abdest alırdı. Sonra ellerini suya sokup, saç diplerini oğuştururdu, bilâhare avuçları ile üç defa başına su dökerdi. En sonunda suyu tüm vücuduna dökerdi." (Buharî, Gusül, 1)  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:
  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.
  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.
  sorularla İslamiyet


 5. hakan aydın
  Devamlı Üye
  allah hepinizden razı olsun sağolun

+ Yorum Gönder
peygamber efendimiz nasıl gusül abdesti alırdı