+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ne gusülden önce ne gusülden sonra namaz abdesti aldım hiç namaz abdesti almadım peki gusül abdesti kabul olurmu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. fenom
  Üye
  Reklam

  Ne gusülden önce ne gusülden sonra namaz abdesti aldım hiç namaz abdesti almadım peki gusül abdesti kabul olurmu?

  Reklam

  Ne gusülden önce ne gusülden sonra namaz abdesti aldım hiç namaz abdesti almadım peki gusül abdesti kabul olurmu? Mumsema Selamun Aleyküm ben şimdi gusül abdesti alıcaktım ama gusletmeden önce namaz abdesti almak gerekiyomuş ben namaz abdesti almamışım başta aslında zorunlu mu değil mi tam emin değilim namaz abdesti almak zorunlu değildir diye düşünerek banyo yaptım gusül abdesti aldım hiç ne gusülden önce ne gusülden sonra namaz abdesti aldım hiç namaz abdesti almadım peki gusül abdesti kabul olurmu ?

 2. bafralıemre
  Devamlı Üye

  Cevap: Gusülüm kabul oldumu?


  Reklam


  ve Aleykumselam verahmetullah

  gusul abdestinden önce abdest almak sünnettir kardeş

  Yani zorunlu değil

 3. fenom
  Üye
  Çok sağol kardeşim sayeende rahatladım Allah senden razı olsun

 4. bafralıemre
  Devamlı Üye
  Çok sağol kardeşim sayeende rahatladım Allah senden razı olsun
  amin cümlemizden

 5. Misafir
  gusulden once abdet nasıl alınır olurmu abdes olursa gusul niye alınıyor

 6. Misafir
  avret yerleri temizleyip besmele cekip niyet ettim gusul abdesti almaya cünüplükten çıkıp temizlenmeye deyip normal apdest alsa( yanı eller .agız.burun.yüz kollar başmest.kulaklar. ayaklar sonra 3 defa bastan asagı 3 defa sagdan 3defa sol dan) su dökse tam abdest olmazmı

 7. Galus
  Devamlı Üye
  gusulden once abdet nasıl alınır olurmu abdes olursa gusul niye alınıyor

  Öncelikle gusülde farz olan ağzın burnun yıkanması ve bütün vucudun yıkanmasıdır. Niyet etmek, besmele çekmek ve gusülden önce abdest almak sünnettir. Bu sünnetleri hiç yapmasanız da guslünüz geçerlidir. Sizin aldığınız gusül de geçerlidir.
  Gusül Nasıl Alınır?


  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.

+ Yorum Gönder
namaz abdesti