+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Mesbuk'un namazı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. emniciba
  Hep Üye
  Reklam

  Mesbuk'un namazı

  Reklam

  Mesbuk'un namazı Mumsema BU KONU YU BULMAK ÇOK KOLAY GOOGLE YAZSAN GELIR ZATEN AMA BEN MANTIĞINI ANLAMAK ISTIYORUM BIRISI BANA MANTIĞINI ANLATABILIR MI ?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Mesbuk'un namazı


  Reklam


  mantık derken neyi kastettin anlamadım.eğer birinci rekatın rukusuna yetişemediysen mesbuk olursun.kılmadığın rekat ya da rekatları imam selam verince sen vermezsin kalkar kılarsın

 3. bafralıemre
  Devamlı Üye
  Kardeşiminde de dediği gibi ilk rekatın rukusuna yetişemediysen mesbuk duruma düşersin ve mantık çok kolay imamla birlikte kılamadığın rekatlerı tek başına nasıl kılıyorsan o şekilde kılacaksın mesela akşamın 3. rekatında imama yetiştin imamla birlikte 3. rekatı kıldıktan sonra kadede sadece tehiyyatı okuyup imam selam verince kalkıp subhaneke euzubesleme fatiha zamnı sure duku ve secdelerini yapıp oturur bu oturuş kılmış olduğu namazın 2. rekatı olduğu içindir eğer unutupta kalkarsa sehiv secdesi gerekmez çünkü kendi namazınında 1. rekatını kılıyor sonra 2. rekata kalkar besmele fatiha zamnı sure ruku ve secdelerden sonra kadesini tamamlayıp selam verir yani imama 3. rekatta yetişirsen 3 kade ile namazı tamamlamış oluyosun

 4. Hoca
  erimeye devam...
  İSLAMDA MESBÛK


  Dinî bir kavram olarak, cemaatle kılınan namaza baştan yetişemeyip, ilk rekatin rükuundan sonra imama uyan kimse demektir.

  İmam ile birlikte rükuu yapamayan, yani imam ile birlikte sübhanallah diyecek kadar rükuda bulunmayan kimse o rekatı kaçırmış sayılır.
  Mesbûk, imam selam verince, sehiv secdesi yapmazsa, beklemeden ayağa kalkar ve cemaatle kılamadığı rekatları tek başına tamamlar.
  Mesbûk, imamla birlikte kılamadığı rekatları kazaya başladıktan sonra, tek başına namaz kılan kimse gibidir.
  Sübhaneke duasını, fatiha ve zammu sûreleri, tek başına kıldığı namazlardaki gibi okur.
  İlk rekatı kaçıran, ayağa kalkar ve bir rekati kıldıktan sonra tahiyyata oturarak namazını tamamlar.
  İkinci rekatı kaçıran, iki rekatı da kaza ettikten sonra, tahiyyata oturur ve selam vererek namazını tamamlar.
  Ancak üç rekatli bir namazda iki rekatı kaçırmış ise, bir rekat kıldıktan sonra tahiyyata oturur, tahiyyatı okuduktan sonra ayağa kalkarak bir rekatı da kılarak namazını tamamlar.
  Dört rekatlı namazlarda üçüncü rekatı kaçıran ise, bir rekatı kıldıktan sonra tahiyyata oturur, daha sonra ayağa kalkar ve iki rekatı kıldıktan sonra tahiyyata oturur ve namazını tamamlar.
  Tek başına kıldığı bölümlerde sehiv secdesi gerektiren bir hata yaptığında, namazın sonunda sehiv secdesi yapar.
  İmam sehiv secdesi gerektiren bir davranışta bulunmuşsa, kaçırdığı rekatları kaza etmek için kalkmadan önce, imam ile birlikte sehiv secdesi yapar ve daha sonra ayağa kalkarak kaçan rekatları kaza eder.

+ Yorum Gönder