+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Büyü diye bir film izledim tesadüfen ve etkisinde çok kaldım.. biz mümin müslümana da büyü işler mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. ordeall
  Emekli
  Reklam

  Büyü diye bir film izledim tesadüfen ve etkisinde çok kaldım.. biz mümin müslümana da büyü işler mi?

  Reklam

  Büyü diye bir film izledim tesadüfen ve etkisinde çok kaldım.. biz mümin müslümana da büyü işler mi? Mumsema izleyeniniz vardır belki insanın kanını donduruyor.Bende bu büyü olayından filmden sonra korkmaya başladım ne gariptirki orada cinlerin adı çokça geçiyordu peki biz mümin müslümana da büyü işler mi?Ben namazını kılan bir gencim ama bu olaydanda çok korktum

 2. imam
  Üye

  İSLAMDA BÜYÜ


  Reklam


  İSLAMDA BÜYÜ

  Din ile ilgisi olmayan dualar ve hareketlerle ruh üzerine tesir yapmak. Buna Arapça'da "sihir" adı da verilir. Bir insanı istenilen şeyi yapmağa sevk eden gizli kuvvet, tabiata aykırı haller vücuda getiren etkiler. Bunları yapanlara "büyücü" denilir. Büyüyü şöyle tarif etmek mümkündür. Herhangi bir çıkar uğruna başkasına zarar vermeye yönelik meşru olmayan yollarla bir takım gizli kuvvetleri yönlendirerek yapılan ve gerçeğe uymayan gözbağcılık, düzenbazlık, oyunculuk şeklindeki işler. Gözbağcılık, düzenbazlık gibi oyunlarla insanları aldatan kişiye büyücü, bu kişilerin yaptığı işe büyü, bu işin meslek haline getirilmesine de büyücülük denir. Büyücülük, İslâm'dan önce Araplar'da, Rumlar'da, Hintliler'de, Mısırlılar'da yaygın idi. Özellikle Hz. Musa zamanında büyücülük itibarlı bir meslek idi. Hz. Süleyman zamanında da yaygındı. Büyünün kendine göre özellikleri ve çeşitleri vardır.

  Kara büyü: Asıl sihir bu olup bazı kimseler, perilerin ve özellikle şeytanların müdahalesiyle, tabiatüstü bir takım fiiller yapabilecekleri iddiasındadırlar.

  Mecaz yoluyla büyü: Anlaşılamaz, akıldan hariç şey demektir.

  Beyaz yahut (tabii) büyü: Zahiren acaip, fakat aslında tabii sebeplerle meydana gelmiş bir takım fiiller yapmak sanatıdır. Hokkabaz kuleleri gibi.

  Büyü, muhtelif kavimlerde mevcuttu. Keldânîler'de, Keldânî büyüsü, her yere dağılmış olan perilerin tabiat hadiselerini vücuda getirdikleri itikadına dayanıyordu. Bazı yaratıklar şeytanî bir kuvvetle mücehhez idiler. Bununla beraber, bu kuvvet erkekten ziyade kadında bulunuyordu. Cadılar ve şeytanlar insanların bedenine girmek gücüne sahip idiler.

  Mısır'da, Musa (a.s.)'dan evvel Mısırlılar, kanunen caiz olan bir büyü kabul ediyorlardı. Bununla beraber kanunen yasak olan büyünün her türlü icra usullerini daha az bilmez değillerdi. Sihirbazların hayata ve ölüme tasarruf ettiklerine, iyi veya kötü cinleri yardım için çağırma gücüne sahip olduklarına ve tabiat kuvvetlerini diledikleri gibi kullanabileceklerine inanıyorlardı.

  Uzak Şark'ta büyüye gelince: Çinliler büyünün her türlüsüne karşı derin bir alâka besliyorlardı. Konfüçyüs'ten önceki dönemlerde Wu denilen bir tür cadı, devletin sosyal yapısında resmi bir mevki sahibi idi. Büyü usulleri arasında geleceği bilerek geleceğe ait hususları söylemeye, cinleri uzaklaştırmaya çalışıyorlardı.

  Yunan-Roma büyücülüğü de şöyle idi: Görünmez kuvvetleri beşerin iradesine mahkûm kılmak sanatı, Yunan-Roma medeniyetinde Şark'ta olduğundan daha az rağbet bulmuş değildi. Yunan sihirbazları daha çok kendilerine hizmet edebilecekleri ümidiyle yabancı ilâhlara müracaat ediyorlardı. Tesalya kıtası gizli sanatlara mensup en meşhur adamları yetiştirmekle meşhurdu. Büyü, imparator Ogüstüs zamanında, büyük bir ehemmiyet kazanmıştı.

  Yahudilik'te sihre itikat pek revaçta idi. Perileri davet etmek, şeytanları insanın iradesine mahkûm kılmak, her türlü harikalar, hulâsa medeniyette şöhret bulmuş itikatların bütünü Yahudilik'te mevcuttu. Yahudiler büyü formüllerinde, eski zamanlardaki geleneklerden yahut yabancı dinlerden gelen cin ve peri isimlerini almışlardır.

  İslâm toplumlarında sihir: Müslümanlardan bazıları büyüde Yahudilerden, Suriyeliler'den, İranlılar'dan, Keldânîler'den ve Yunanlılar'dan ders almışlardır. Tütsü, tılsım, muska, cadılık, fala bakmak vs. hep oralardan gelmiştir. Müslümanlar cinlere inandıkları için bu inanç sihre inanmaya da yolaçabiliyordu. Rasûlullah (s.a.s.) "isabet-i ayn"a, yılan sokması ve genellikle hastalıklara karşı rukyayı yani duayı caiz görmüştür. Fakat büyü ile Hz. Peygamber'in (s.a.s.) duası arasında hiçbir ilişki yoktur. Bir takım fal kitapları vardır ki kelime ve harflerin suretiyle geleceği bilmeye çalışırlar.

  Batı dünyasında büyü: Bütün milletlerin arşivleri tetkik olununca, büyüye müteallik bu türlü inançlara rastlanır. Keltler, Tötonlar, İskandinavlar, Finler, Doğu milletleriyle bu konuda bir çok esaslı benzerlikler göstermektedirler. Bugün akıl ve mantığın ilerlemesiyle büyünün ortadan kalktığına inanmak pek cesur bir davranıştır.

  Büyü ve büyücülük İslâm'da yasaklanmıştır. Kur'an-ı Kerîm'de büyücülerin iflah olmayacağı (Tâhâ, 20/69) belirtilmiştir. Kâfirler, kendilerini haklı çıkarabilmek, Allah'ın elçilerini yalanlamak için onları büyücülükle, büyü yapmakla suçlamışlardır. Büyücülükle suçlananlar arasında Hz. İsa (es-Sâf, 61/6); Hz. Musa (ez-Zuhruf, 43/49); (ez-Zâriyat, 51/39), Hz. Süleyman (el-Bakara, 2/102), Hz. Muhammed (el-Hicr, 15/6) zikredilmektedir. Başka bir ayette, inanmayan kişilerin bütün peygamberleri büyücülükle suçladıkları görülmektedir (ez-Zâriyat, 51/52). Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde yedi şeyden sakınınız" buyururken ikinci sırada "sihir yapmayı" zikretmiştir. (Buhârî, Iiasâya 23; Müslim, İman,144). Başka bir hadiste büyü yapan kişinin küfre girdiğini belirtmiştir. Muhabbet için efsun yapmanın, ipliğe okumanın, büyü yapmanın şirk olduğunu da belirtmiştir (Nesâî, Tahrim 19). Büyüye inanan kişinin Cennet'e giremeyeceği de (Ahmed İbn Hanbel, II, 83; IV, 399) belirtilmiştir.

  Başka bir hadiste de büyücüye, müneccime, gaibden haber veren kimseye inanan kişinin Kur'an'ı inkâr etmiş olduğu belirtilmektedir. (Ebû Davûd, Tıp, 21).

  Şâmil İA

 3. ordeall
  Emekli
  ALLAH razı olsun kardeşim ama cevabımı tam alamadım bir mümine büyü işler mi?

 4. BEYAZ_gul
  yasam
  Isler kardesim Rabbim seytanlasmis insanlardan korsun.
  Yapiyorlar Vallah ama korkma sen duzenli dua et
  ALLAHin izni ile hic birsey olmaz .
  Said nursi hz.hayat hikayesini okumustum orda su cumle yaziyordu
  Ecel birdir degismez...!!! O kitabi okdugumdan beri Vallah bende korku falan kalmdi.(genel anlaminda)

  Bunu unutma kardes kimseden korkun olmasin
  Rabbim isterse olur hersey, Istemez ise hic birsey olmaz.
  Siddetli ruzgarda yaprak bile yerinden oynamaz tas gibi kalir.

 5. Beyza34
  Devamlı Üye
  ben de izlemiştim hatta evde tek başıma bile duramıyorum çok afdersin ama tuvalete bile yalnız gidemiyordum kapıda annemi tutuyordum zamanla düzeldim :D hatta şimdi bile gülüyorum geçmişime korkularının üstüne gitmelisin bence ... ben gitmedim bilmem bir anda oldu evde tek durdum Rabbim sildi galiba aklımdan keşke yaşadıgım her zorluğu silse

 6. BEYAZ_gul
  yasam
  Her zorlugun birde guzel yonleri vardir kardesim
  Dunyalik olan seylere keske deme hayirlisi de
  Senin icin daha hayirli olur INSALLAH.

 7. Beyza34
  Devamlı Üye
  beyazgül kardeşim İnşAllah ne olursunzu dua edin bana Allah rızası için

 8. BEYAZ_gul
  yasam
  Insallah hakkinda hayirlisi olsun bacim uzulme.
  Sabrin sonu selametir
  Rabbim ne dilerse o olur senin icinde en hayirlisi olur

 9. Galus
  Devamlı Üye
  mü min korunduktan önlemini aldıktan sonra Allah ın izni ile büyü işlemez kardeşim ...

 10. _müberra_
  Devamlı Üye
  ne gariptirki orada cinlerin adı çokça geçiyordu
  negatif enerji geçmişdir ,bol bol muavvezeteyn sureleri oku ,etkisinden kurtul

+ Yorum Gönder