+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cemaat İle İkindi Farzını Kılmak İçin Sünneti Bozdum : ( Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cemaat İle İkindi Farzını Kılmak İçin Sünneti Bozdum : (

  Reklam

  Cemaat İle İkindi Farzını Kılmak İçin Sünneti Bozdum : ( Mumsema Selamun Aleykum kardeşlerim.

  Az çok bilenler var ki namaza başlayalı çok olmadı; ama şükür genç yaşımda Rabbım nasip etti. Allah (cc) namaz kılmayan herkese erkenden nasip etsin inşallah.

  Namaz kılmaya başlayalı çok olmadığı için camide cemaat ile pek namaz kılmışlığım da yoktu. (Cuma ve bayram namazı hariç) Bu gün ikindi namazı için caminin yanından geçiyordum, ezan okunmuştu kılayım dedim. Cemaat sünneti kılmak için namaza durmuştu ben de geçtim ve namaza durdum. Cemaat çok önce başladığı için bitirdiler ve hoca kamet getirmeye başladı, herkes safları doldurmaya başladı. Ben de cemaatle farza yetişebilmek için sünneti 2. rekatın oturuşunda selam vererek bozdum.

  Bildiğim bir şey olduğundan değil, cemaat ile farz kılındığı için hemen orada yetişmek, namaza durmak istedim. Kendimi kötü hissettim bir an; fakat içimden bir şey böyle yapmam gerekiyormuş gibi hissettirdi.

  Cemaatle ikindi farzını kılarken, rükudayken bile hizamıza gelip direk rükuya duran insanlar vardı.

  Merak ediyorum, yaptığım günah mıdır?

 2. musab
  Hadis Öğrencisi

  Cevap: Cemaat İle İkindi Farzını Kılmak İçin Sünneti Bozdum : (


  Reklam


  bende terketmiştim ikindinin sünneti bir kaç kere cemaat için.dershaneden çıktığımda tam ezan okunuyordu ikindi vaktinin.hızlı hızlı gittim ve farza yetiştim.bende ilk başta düşünmüştüm acaba cemaatlemi kılsam yoksa evdemi kılsam diye.çünkü ikindinin farzından sonra nafile kılınmaz.ben tercihimi cemaatten yana kullanmıştım.burayada sormuştum doğrumu yaptım diye doğru diye cevap gelmişti.zaten ikindinin sünneti gayri müekkeddir.

 3. Cedd
  Devamlı Üye
  Fakat ben sünneti kılmaya başlamışken bozdum ve cemaat ile farzı kıldım. Sünneti kılmadan direk cemaat ile farza dursaydım belki evet.

 4. musab
  Hadis Öğrencisi
  bozdum dediğin 2 rekat kılıp selam vermek değilmi.böyle ise 2 rekat nafile namaz kılmış oldun.eğer oturuşta tahiyyatın tamamını okuduysan.

 5. Cedd
  Devamlı Üye
  İkindi namazının sünnetini kılmak için niyet ettim.
  Evet, tahiyyattan sonra selam vererek bozdum.

 6. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  İkindi namazının sünnetini kılmak için niyet ettim.
  Evet, tahiyyattan sonra selam vererek bozdum.
  Bunda herhangi bir sakınca yok kardeş. farz namazı cemaatle kılmak için böyle bir uygulama yapmak da sakınca yoktur.

+ Yorum Gönder