+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Ramazanda oruca niyet edilip gündüz oruc bozulursa ne yapmak gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. nisan21
  Devamlı Üye
  Reklam

  Ramazanda oruca niyet edilip gündüz oruc bozulursa ne yapmak gerekir?

  Reklam

  Ramazanda oruca niyet edilip gündüz oruc bozulursa ne yapmak gerekir? Mumsema Ramazan ayında oruca niyetlenip gündüz herhangi bir sebepten oruc bozulursa yerine kaç gün oruç tutulması gerekir? ayrıca hiç niyet etmeden herhangi bir gün oruç tutulmazsa o gün için kaç gün tutulması gerekir?

 2. semihozdurak
  Emekli

  Cevap: Ramazanda oruca niyet edilip gündüz oruc bozulursa ne yapmak gerekir?


  Reklam


  Oncelıkle selamun alyekum.
  Ramazanda bozdugunuz oruc ıcın ara vermeden 60gun tutmanız gerekmektedır.
  Herhangı bır sebeple ara verdıgınızde tekrar en bastan baslamanız gerekır. Ramazan veya bayrama denk gelmesı de aynı sekılde.
  2. Sorunuzu anlayamadım acıkcası. Zaten nıyet etmedıysenız o gun oruclu degılsınızdır. Eger dıl ıle degılde kalp ıle nıyet ettıysenız oruclu sayılırsınız. Eger ramazandakı farz orucu bozarsanız, onceden de orucunuzu bozmustunuz dıyelım. 60 gunluk kefaret orucunu tutmadıgınız ıcın uzerıne 60 gun daha eklenmez. Yıne 60 gun tutmalısınız. Eger ramazanda degıl de herhangı bır gunde orucunuzu bozduysanız 1gunluk kaza gerektırır.
  Selam ve dua ıle

 3. Misafir
  Merhaba mumin kardeşim,
  Ben sabah burnum kanadı ve burnumu yıkarken su yutmus gibi hissettim ve kendimi tutamadım su içtim.sonra oruc bozuldumu diye sormak için sayfalarınıza baktım 60 gün tutmak gerekiormus bundan once bozmadan önce arkadaşımada sormustum oruc bozulursa ne olcak die 66 gun oruc tutcan dedi.O kadar da tutacak vazifem yok dayanamıyorum.13 yaşındayım bir tane tam tutttum sadece bir kere de 60 gun tutcamı bilmeden bozmusstum kucukken bunda unuttum 66 gun oruc tutcamıı 60 gun ard ardına tutamam ki ben dayanamıyorum onun yerine başka bir şey yokmu mumin kardeşim lütfen yardım et

 4. mum
  Administrator
  60 gün tutmak gerekiyormuş onun yerine başka bir şey yok mu
  Hanefi mezhebine göre bilerek orucunu bozan kişi, bir gün kaza atmış gün peş peşe kefaret orucu tutması gerekir.
  Oruç tutabilen onun verine fidye veremez.

 5. Misafir
  Gece niyet ettim ama o gün seferi olacaktik zorlanma halinde bozulur diye bozdum ama yolculuk iptal oldu. Kefaret mi gerekir?

 6. arifselim
  Yönetici
  Selamun aleykum. Bu durumda sadece bir gün kaza etmek gerekir. Kefaret orucuna gerek yoktur.

 7. Misafir
  S.l.m Sahuru yaptik ama nihetlenmedik bugun nasip olursa yola cikacagiz fransadan ocrumuz yesek olurmu direk arabayla gidiyoruz acil cevap yazarmisiniz hayirli gunler

 8. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Sefere çıkanlara Allah'u teala bir ruhsat olarak oruç tutma mecburiyetini kaldırmıştır. Bu Allah'ın kullarına göstermiş olduğu bir kolaylık ve rahmettir.

 9. Misafir
  ben geçen sene niyetliyken orucumu bozdum ve şimdi 61 tutuyorum inşallah doğrudur...

 10. arifselim
  Yönetici
  Bir geçerli mazeret olmadan orucunu bozan peşpeşe 60 gün kefaret orucunu tutmalıdır. Bu kefaretten sonra kaç gün kazaya kalmışsa o günleri de kaza olarak tutar. Bu yaptığınız doğrudur kardeşim.

 11. Misafir
  Hayirli aksamlar tekrar ettiriyormus gibi olacagim ama 60 gun tutacagiz ya oruc ayini da icine alirsa gene 60 mi yoksa icine alonca 90 mi olur

  -----------------

  ben istemeden tırnak etini yedim ve yuttum kefaret mi gerekir kaza mı

 12. arifselim
  Yönetici

  Reklam


  Kefaret orucu ramazan ayında tutulmaz ve ramazan orucu kefaret orucundan sayılmaz.
  Tırnak etini bilerek yemek orucu bozar ve bir gün kaza gerekir kefaret gerekmez.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
oruc bozulursa ne olur,  niyet ettikten sonra oruç bozulur mu,  dayanamayıp oruç bozulursa ne olur,  oruc bozulursa ne yapmalı,  niyet edilen oruç bozulur mu,  oruç bilerek bozulursa ne olur,  niyet edildikten sonra oruç bozulur mu