+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Gelen Mezi , Vedi Peçete İle Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. husnu89
  Üye
  Reklam

  Gelen Mezi , Vedi Peçete İle

  Reklam

  Gelen Mezi , Vedi Peçete İle Mumsema Merhaba arkadaşlar , mezi veya vedi geldiğinde gelen akıntıyı iç çamaşırımıza bulaşmadıysa eğer peçeteyle güzelce silmemiz yeterli olur mu yoksa illa peçeteyi ıslatıp mı silmemiz lazım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 2. semihozdurak
  Emekli

  Cevap: Gelen Mezi , Vedi Peçete İle


  Reklam


  ÖNCELİKLE selamun aleykum,

  Meni ve mezi galiz necasettir. Bu pisliğin, kuru veya yaş bir madde olup olmamasına göre, namazın sıhhatine mâni olan miktar değişir. Şöyle ki: Galiz necaset tabir edilen ağır pislik, kuru bir madde ise, bir dirhem, yani, üç gramdan az olmalıdır; üç gramdan fazlası, namazın sıhhatine mâni olur.

  Eğer yaş bir madde ise, el ayası dediğimiz avuç içinden daha geniş bir alana yayılmamış olması şarttır. El ayasından fazla bir kısmı ıslatmış olan pislik, namaza mânidir. Namaz kılabilmek için bu miktardaki pisliklerden temizlenmek farzdır.

  Bu miktarlardan aşağı olan pislikler, namazın sıhhatine engel teşkil etmez. Ancak yine de bu miktar pisliğin -eğer mümkünse- yok edilmesi sünnettir.

  İnsanların kurumuş olan menileri ovalamakla temizlenebilir. Dokunmuş olduğu elbise astarlı olsa da, yine ovalamak yeterlidir. Fakat yaş halde olan meniyi mutlaka su ile yıkamak gerekir. Bununla beraber elbiseye dokunup kurumuş olan bir meni, ovalanmakla temizlendikten sonra, o elbise ile namaz kılınabilirse de, o yer sonra ıslanmış olsa, sahih kabul edilen görüşe göre pislik hali geri döner; onu tekrar kurutup ovalamak veya yıkamak gerekir.

  Mezi ve vedi de meni gibidir.
  Sorularla İslamiyet

 3. husnu89
  Üye
  Normal peçete ile silmiştim ama bir dahaki sefere karşılaşırsam ıslak mendil yada peçeteyi ıslatıp silerim,birde bu kuruluğun 3 gram dan az yada fazla olduğunu nasıl anlayabilirim ? Aydınlattığın için teşekkürler.

+ Yorum Gönder
peceteye mezi geldi