+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz Hakkında Kafama Takılan Bir Sorum Var Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. turkgezgini
  Üye
  Reklam

  Namaz Hakkında Kafama Takılan Bir Sorum Var

  Reklam

  Namaz Hakkında Kafama Takılan Bir Sorum Var Mumsema s.a arkadaşlar,
  ben namaz kılmaya yeni başladım lakin tam ve doğru olarak namaz sırasında ne yapıldığını bilmiyorum. bu nedenle internetten resimli namaz anlatım dosyası indirdim ve sayfa sayfa yazdırdım. namaz kılarken önüme yüksekçe bir masa koyup üzerine bu notları yerleştirip oradan takip ederek namaz kılıyorum fakat takdir edersiniz ki anlatım uzun ve sayfaları arada çevirmem gerekiyor. sayfaları tek elle çevirdiğimde namazım bozulur mu ?
  ayrıca namaz sırasında yanlış bir hareket yaparsak o rekatı baştan mı almalıyız yoksa sadece hareketi doğrusuyla düzeltmeliyiz ?
  lütfen yardım edin kafama kaç gündür takıldı bu iki soru. düşünüyorum sevap kazanacağıma günah mı kazanıyorum diye kaç gündür

 2. semihozdurak
  Emekli

  Cevap: Namaz Hakkında Kafama Takılan Bir Sorum Var


  Reklam


  Ve aleykumusselam ve rahmetullahi

  Öncelikle Allah seni bu doğru yol üzerine sabit kılsın inşallah.

  Soruna gelince, bence o çıkarttığın sayfaları biran önce iyice idrak et. Çünkü namaz sırasında secde edeceğin yer dışındaki noktalara bakmamak lazım gelir.

  Hele ki namazda -namaz dışı- hareket etmek olmaz. Namazı bozan davranışlardandır. Yani siz o notları bu gece oturup iyice çalışın.

  Son sorunuz ise, yani yanlış kıldığınızı fark ettiğinizde son rekatte oturduktan sonra "SEHİV SECDESİ" yapmanız gerekmektedir. Onu da internette bulabilirsiniz.

  Selam ve dua ile

 3. turkgezgini
  Üye
  sağ olun bilgilendirme için fakat o notlar olmadan karıştırabilme riskim var yoksa ben de isterim direk kılmayı.
  Peki sizin dediğiniz gibi kafadan yapsam ve bir yerde ne yapacağımı unuttuğumda veya nerede kaldığımı unuttuğumda ne yapmalıyım ?

 4. semihozdurak
  Emekli
  En azından namaz aralarında bakın notlarınıza. Zaten en uzun -sizin de bildiğiniz gibi- 4 rekattır. Yatsıyı kılacağınızı farzetsek 4 rekat ilk sünnet. İlk sünnetin nasıl kılınacağına bakarsınız. İlk sünneti kıldıktan sonra farzın nasıl kılınacağına bakarsınız. Sonra 2 rekat son sünnetin nasıl kılınacağına bakarsınız vs vs vs Bu gece bilgisayar ya da TV başında zaman kaybetmek yerine o notlara göz gezdirin bence.

  Namaz sırasında duayı karıştırdığınızda rükuya gidin ve namaz sonunda sehiv secdesi yapın.

  Eğer kaç rekat kıldığınızı unutursanız(yani 3 rekat mı 4 rekat mı kıldığınızı hatırlamazsanız) 3. rekatı kıldığınızı kabul edin. Sonra 4. rekatı kılarak namazı tamamlayın.

  Selam ve dua ile

 5. ozayir
  Devamlı Üye
  Namazda hep aynı şeyleri yaapıyorsun genelde 10dk çalışma yeterlidir.Zaten kazada varsa bunları bir an evvel kılmanı dilerim.her fazdan sonra o vaktin kazası onun niyeti ise Niyet ettim Allah rızası için en son kılamadığım .... namazının kazasını kılmaya denir. Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Öneri olarak kısa surelerden başla İhlas,Kevser,Nas,Felek gibi sonra gelir.Bide sureleri Kurandaki gibi sırayla okumalısın.

  Namazdan sonra tesbihatı unutma Allah yar ve yardımcın olsun...


+ Yorum Gönder