+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Resim Çizmek Hakkında Hadis Hocamızdan yeni bir Yorum. Görüşleriniz Önemli! Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. xİmamHatipLee
  Üye
  Reklam

  Resim Çizmek Hakkında Hadis Hocamızdan yeni bir Yorum. Görüşleriniz Önemli!

  Reklam

  Resim Çizmek Hakkında Hadis Hocamızdan yeni bir Yorum. Görüşleriniz Önemli! Mumsema Selamun Aleyküm Hayırlı Akşamlar Cümleten.

  Dersten yeni çıkdım son dersimiz hadis dersiydi ders erken bitti fırsat bu fırsat Resim çizmekle ilgili hocamıza soru sordum bana verdiği yanıtsa şöyleydi..

  Putperestliğin çok eskilerden geldiğini ve nasıl geldiğini anlattı. Çok çok eski zamanlarda üstün bir şahsın (artık peygambermi Şeyhmi hocamı belli değil) ölümünün ardından insanlar onu yılda birkez hatırlamak anmak için bir heykelini yapıyorlar ve putperestlik böylece başlamış oluyor yılların ardından her yıl yapılan bir anma töreni putperestliğe dönüşmektedir.

  Ve Peygamberimiz bildiğimiz üzere Şirk topluma gönderilmiştir. Ve putperestliği ortadan kaldırmak için çeşitli yollara başvurmuştur. Bunlardan biriside resimi vs yasaklamak olmuştur. Yani biz bu devirde şimdi Tv izlerkende Puta tapmadığımızı onun put olmadığını yada ne bileyim ders kitaplarındaki resimler veya herhangi birşey bunlara tapmayacağımızı biliyoruz. Yani Zamanın şartlarına göre değerlendirilmesi gerektiğini söledi.
  Tabi bu konuda ihtilaflar devam etmekte fakat kesin söz söylemedi kesin konuştuğu yer ise yarısının çizilmesiydi çünkü yarım bir canlı yaşayamazdır.

  Ve Resim çizerken ''Allah yaptı bende yaptım' gibi bir duyguya kapılmak günahtır.

  Kısacası Vesikalık resimler çizilebilir arşivlenebilir dedi.
  Hem çizerken Allah (c.c) ye bu yeteneği verdiği için Şükür etmekde ayrı bir sevap
  Hem yeteneğini kullanmak bu yeteneği HAYIRLI işler için kullanmakta ayrı bir vebal.. Bunun farkındayım. Mesela İslami karikatürler çizebiliyorum.

  Baya konuştuk Fakat kısacası böle anlatılabilir sanırım. Vakit ayırdığınız için Allah Razı olsun.

  Görüşleriniz Benim için Önemli!

 2. semihozdurak
  Emekli

  Cevap: Resim Çizmek Hakkında Hadis Hocamızdan yeni bir Yorum. Görüşleriniz Önemli!


  Reklam


  Ve aleykumusselam ve rahmetullahi

  Ben de karakalem portre çalışıyordum geçen seneye kadar.

  Fakat Peygamber Efendimiz(sav)'in Hz. Aişe(ra) validemizin eve gerdiği resimli örtüyü oradan söküp atarak "ahirette en çok azab görecek olanlar, Allah(cc)'ın yaptığına benzer şeyler yapanlar olacaktır" dediğini duyduktan sonra bir daha çizmedim.

 3. xİmamHatipLee
  Üye
  Ama o günün şartlarına göre değerlendirmek gerekmezmi? Nitekim bu tür örnekler çok.
  Bugün kaçımız TV izlerken aklına puta tapar gbi tapmak gelir ki:s Bu günümüzün şartlarına göre Tam insan olmamak şartıyla çizile bilir benim kanaatimce

 4. Misafir
  aklımdaki birçok soeu işaretini kaldırdın Allah senden razı olsun

+ Yorum Gönder