+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Zorla Kur'ana el bastıdılar / yemin ettirdiler bu yemin geçerlimi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. dilan16
  Üye
  Reklam

  Zorla Kur'ana el bastıdılar / yemin ettirdiler bu yemin geçerlimi?

  Reklam

  Zorla Kur'ana el bastıdılar / yemin ettirdiler bu yemin geçerlimi? Mumsema meraba arkadaşlar. ben sigara kullanan biriydim annem zorla kur-an 'a el bastırdı. 'hayatım boyunca sigara içmiyeceğim Allah ve Kur-an üzerine yemin ederim ' dedirtti. yalvardım yakardım ama ettirdi yemin. son zamanlarda aklımdan cıkmıyor. bazıları zorla edilen yemin kabul olmaz dediler. ben yemini bozup 3 gün oruç tutsam günaha girmeden yeminden kurtulabilirmiyim.?

 2. Hoca
  erimeye devam...

  Zorla yapılan yemin geçerli midir ve yemin edildiği takdirde ne yapılması gerekir?


  Reklam


  meraba arkadaşlar. ben sigara kullanan biriydim annem zorla kur-an 'a el bastırdı. 'hayatım boyunca sigara içmiyeceğim Allah ve Kur-an üzerine yemin ederim ' dedirtti. yalvardım yakardım ama ettirdi yemin. son zamanlarda aklımdan cıkmıyor. bazıları zorla edilen yemin kabul olmaz dediler. ben yemini bozup 3 gün oruç tutsam günaha girmeden yeminden kurtulabilirmiyim.?
  Zorla yapılan yemin geçerli midir ve yemin edildiği takdirde ne yapılması gerekir?


  Kadın ve erkeğin birbirinden boşanmaları halinde, artık birbirlerine yabancı hükmündedirler. Bu bakımdan yalnız kalmaları caiz değildir.
  Kadın erkekten ayrılması halinde, akraba ziyaretlerinde eski kocasından izin almak zorunda değildir.
  Soruda açıkladığınız durumlarda yemin edilir, sonra da bu yemin bozulmak istenirse, mesela "Annemlere gitmeyeceğim." diye yemin ederse, sonra da haklı olarak gitmek gerekir ve yemini bozarsa, on fakiri birer gün doyuracak meblağı veya yiyeceği kefaret olarak onlara verirsiniz. Buna gücünüz yetmezse, üç gün kefaret oruç tutarsınız.
  Yemin konusunda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor:
  "Allah kasıtsız olarak ağzınızdan çıkıveren yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutmaz, fakat bilerek yaptığınız yeminlerinizden dolayı sizi sorumlu tutar. Bunun da kefareti, ailenize yedirdiğinizin (kalite bakımından) orta hallisinden on fakire yedirmek, yahut onları giydirmek yahut da bir köle azat etmektir. Bunları bulamayan üç gün oruç tutmalıdır. Yemin ettiğiniz takdirde yeminlerinizin kefareti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size âyetlerini açıklıyor; umulur ki şükredersiniz." (Mâide, 5/89).
  Kefaret olarak maddi gücü yetmeyenler oruç tutacak, maddi gücü olanlar ise âyette sayılan iyilikten birini yapacaklar; hangisini yapacaklarını seçme konusu da yükümlülere bırakılmıştır.
  Yazar: Sorularla İslamiyet
  _________________
  yeni üyeler başlığı sadece yeni gelen kardeşlerin selam vermesi içindir.
  Sorularımızı o başlığaaçmayalım.

  Buraya açalım: "Sizden Gelen Sorular"

+ Yorum Gönder
zorla ettirilen yemin geçerli midir,  zorla yemin ettirilmek,  zorla yemin ettirmek,  zorla ettirilen yemin,  zorla kurana el basmak,  zorla ettirilen yemin geçerli mi