+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cennette Nefsin Arzuladığı Her Şey Verilecek Sözünün Tam Manası Nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cennette Nefsin Arzuladığı Her Şey Verilecek Sözünün Tam Manası Nedir?

  Reklam

  Cennette Nefsin Arzuladığı Her Şey Verilecek Sözünün Tam Manası Nedir? Mumsema Selamun aleykum kardeşlerim.

  Site içinde Cennetle ilgili, kardeşlerimin paylaştığı bazı bilgileri okudum.
  Sorduğum soru aslında bir kısıma kadar kendinin cevabı; ama ben Cennetle ilgili konularda, Cennetle ilgili ayetlerde nefsin arzuladığı her şeyin Cennet ehline verileceğini öğrenince biraz garipsedim, idrak edemedim.


  Şöyle ki; bu dünyada nefsimizi terbiye ediyoruz, bir şeyi nefsimiz çok istiyor ve çok arzuluyor; ama günah, sakınmamız gerekiyor. Sakınırsak Cennet vaat ediliyor. Sadece Nefis ile buluşan, nefisten geçen birçok günah için bu Allah'ın emri. Keyfi yaşamaktan feragat etmekten, aşırı keyiften ve nefsi şımartmaktan bahsetmiyorum bile. Nefsimize yanıt verdiğimizde, dilediğini gerçekleştirdiğimizde Allah katında günah olan şeylerden bahsediyorum. Bu dünyada bütün bunlardan sakındığımızda ve inşallah Allah'ın (cc) rızasını alıp Cennete kavuştuğumuzda ise nefsimizin istediği her şey veriliyor.

  Doğru mu anlıyorum? Burada nefsine uyduğunda günah olan bir şeyi orada, cennette dileyip yapabilecek miyiz? Burada günah diye sakındığımız bir şeye orada kavuşacak mıyız? Burada nefsin dilediğini yapıp günah olan bir şeyin orada günah olmaması kafamı karıştırdı. Daha önce bu şekilde düşünmemiştim.

  Burada bir bilene sormak istedim.
  Beni aydınlatınız inşallah.

 2. semihozdurak
  Emekli

  Cevap: Cennette Nefsin Arzuladığı Her Şey Verilecek Sözünün Tam Manası Nedir?


  Reklam


  ve aleykumusselam ve rahmetullahi

  Soruna kendımce cevap vermeye çalışayım;

  Bu dünya bizim için imtihan yeridir. Senin de doğru anladığın üzere biz buraya nefsimizin istediklerini yapmaya değil Allah'a kulluk etmeye geldik.

  Size anlatacağım şu hadise durumu kavramanıza yardımcı olacaktır inşallah.

  Hz. Ömer Peygamberimizi bir çadırda kuru hasır üzerinde uyumuş ve hasırın izi yüzünde çıkmış halde buldu. Durumuna baktı ve gözleri yaşla doldu.

  Peygamberimiz (sav) uyanınca sebebini sordu. Hz. Ömer (ra) de:

  Kisra ve Kayser saraylarda ihtişam ve debdebe içinde yaşasınlar, iki cihan serveri kuru hasır üstünde uyusun da hasırın izleri yüzünde belli olsun reva mıdır?” dedi.

  Peygamberimiz (sav):

  “Ya Ömer! Ben dünyayı neyleyeyim? Benim halim uzun bir sefer çıkan bir yolcunun yolda bir ağaç altında biraz gölgelenmesi gibidir. Varsın dünya onların olsun. Ya Ömer! Sen bu taksime razı değil misin ki Allah dünyayı onlara ahireti bize vermiştir?” buyurdular.

 3. Cedd
  Devamlı Üye
  Allah (cc) razı olsun kardeşim, paylaştıkların yerini buluyor; fakat eksikliğimi, boşluğumu tam manası ile gideremedim. Sorumu tekrar sormuş olayım. Başka daha aydınlatıcı paylaşımlar var ise senden ve diğer kardeşlerimden gelir inşallah.

  Allah (cc) her türlü de hepinizden razı olsun.

 4. r1dv4n06
  (Cezalı)
  Cennette nefsin her istediği olacaktır ve her istenilen verilecektir ama günah ve haram şeyler olamaz ALLAH (c.c) Razı Olduğu şeyler olacaktır .

+ Yorum Gönder