+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Cemaatle namazda mukim misafire uyduğunda nasıl hareket eder? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. musab
  Hadis Öğrencisi
  Reklam

  Cemaatle namazda mukim misafire uyduğunda nasıl hareket eder?

  Reklam

  Cemaatle namazda mukim misafire uyduğunda nasıl hareket eder? Mumsema eğer mukim misafire uymuşsa misafir 2.rekatta selam verir.mukim kalkar diğer 2 rekatı kılar.peki bu 2 rekatta kıraat yapmaz deniyor.yani bir müddet kıyamda durup rukuyamı gitcez.böyle yapmak sünnetmi.birde ilk teşehhüdde normalde farzlarda sadece tahiyyat okunuyor.misafirin ilk ve son oturuşu olduğu için salli barik rabbeneda okur.mukim kisme ilk oturuşta tahiyyat dışında salli barik rabbena okurmu.okursa vacibi geciktirdiği için sehiv secdesi gerekmez mi.

 2. Ehfiya
  عُضْو

  Cevap: mukim misafir


  Reklam


  eğer mukim misafire uymuşsa misafir 2.rekatta selam verir.mukim kalkar diğer 2 rekatı kılar.peki bu 2 rekatta kıraat yapmaz deniyor.yani bir müddet kıyamda durup rukuyamı gitcez.böyle yapmak sünnetmi.
  Değerli Kardeşimiz;


  Mukîm, misafire; misafir de mukîme uyabilir. Mukim olan bir kişinin, seferi olan biriyle namaz kıldıktan sonra seferinin 2. rekatte selam vermesiyle, mukim olan kişinin namazının geriye kalan 3. ve 4. rekatlerinin tamamlaması gereklidir. Mukîm kalkar, kıraatta bulunmaksızın namazını tamamlar(İleri sürülen görüşler içinde) en doğrusu budur. Yanılırsa secde de etmez. Çünkü, bu mukîm bir lâhik kimse hükmündedir.

  Lâhik: Namaza imam ile beraber başladığı halde kendisine gaflet, uyku veya cemaatin çokluğundan dolayı bir zahmet arız olup veya abdesti bozan bir durum ile karşılaşıp da namazın tamamını veya bir kısmını imam ile kılamayan kimsedir. Lâhik, imamla birlikte kılamadığı kısım için, imama uyan kimse gibidir. Bu yüzden kaçırdığı rek'atleri kaza ederken, Kur'ân-ı Kerim okumaz ve kendi başına kıldığı rek'atlerdeki yanılmasından dolayı "sehiv secdesi" yapması gerekmez. Çünkü imamın arkasında namaz kılan cemaat kendi yanılmasından dolayı sehiv secdesi yapmaz.

  birde ilk teşehhüdde normalde farzlarda sadece tahiyyat okunuyor.misafirin ilk ve son oturuşu olduğu için salli barik rabbeneda okur.mukim kisme ilk oturuşta tahiyyat dışında salli barik rabbena okurmu.okursa vacibi geciktirdiği için sehiv secdesi gerekmez mi.

  Bu durumda seferi olan imamın, salli ve bârik dualarını okumasını ve selam vermesini bekleriz...


  Hayırla Kalın...

 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  şimdi ben mesela kalkacam kıraat yapmıcam 2 rekat öylemi kılcam.peki ne kadar durmalıyım kıyamda

+ Yorum Gönder