+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Namaz kılarken üşenmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Cedd
  Devamlı Üye
  Reklam

  Namaz kılarken üşenmek

  Reklam

  Namaz kılarken üşenmek Mumsema Selamun Aleykum Kardeşlerim..


  Ben bir süre önce namaza başladım. Güzel gidiyordu. Allah'ı içimden kavuşulası olarak geçiriyor, onun sevgisini, merhametini, affediciliğini ve yoktan var ediciliğini sık sık hatırlıyordum. Yine bu süreçte ona daha yakın olduğumu hissediyor, yine Allah bilir ki beni daha çok sevdiğini umuyordum. O kadar ki yumuşak, gönlümün kaydığı hallerdi.

  Fakat sonra nefis, dünyevi hayat beni biraz zorladı. Ya ben birden çok aşırı derine daldım, birden hayatım değiştiği için kendime bu kadar yüklenmeyi kaldıramadım ya da gerçekten gönülden bir şey hissedemiyorum. Aklıma her an her şeyde namaz, din geliyor. Bir şey yapacakken aklıma namaz, din, ölüm geldikçe ürküyorum. O güzel duyguların yerini böyle duygular aldı. Son zamanlarda namaza üşeniyorum. Kaza namazlarım çok geliyor. Namaz kılarken kaç rekat kaldığını düşünüyorum. Yine bir yandan korkuyorum bunları düşündüğüm için, hemen engelliyorum.

  Ama şu gerçek ki artık namaza üşenir oldum. İlk zamanlar ki gibi güzel duygularla, edayla kılamıyorum. Allah korkusu sevgimden daha baskın sanki. Korktukça tatlı gelmiyor. Mesela geçenlerde Hz. Ali'nin namaza duracakken korkudan titrediğini, tüylerinin dikeldiğini öğrendim. Birçok evliyanın da Allah korkusundan namaza duramadığı ile ilgili şeyler dinledim. Düşündüm de bu güzel dostlar, kullar böyle iken benim kıldığım namaz şu halde bile ya kabul olmazsa diye. Kusurlarım var elbet ve korkuyorum çok, böyle düşündükçe daha çok etkileniyorum. Namazı isteyerek ya da kapılarak değil korku ve üşengeçlikle, zorunlulukla kılıyorum. Çok üzülüyorum ve namazda kendimle cebelleşiyorum. Hissedebilmek için kırk takla atıyorum.

  Psikolojim bozulacak. Bu korku, bu rahatsız edici duygu. Bir yandan çok zorlandığım nefsim. Bir yandan dini gerekleri yerine getirmek için çabalayışım. Hepsi birbirine giriyor ve ortaya büyük bir sorun çıkıyor. Kendimden çok mu şey istiyorum çok mu yükleniyorum daha en başlarından bilmiyorum. Öğrendiklerimi yanlış mı yorumluyorum yoksa fazla abartıp derinine mi iniyorum yine bilmiyorum.

  Sanki kusursuza en yakınını yapmazsam böyle gidecek ve Allah'a layık olamayacakmışım gibi geliyor. Haliyle bunu da yapamıyorum böyle. Sorular, sorular, sorular. Çok üzülüyorum, mutsuzum. Bazen Allah'tan neden daha fazla korkmuyorum bile diyorum, kendimi sıkıştırıyorum örnekleri dinleyince. Böyle olmalıymışım diye baskı yapıyorum.

  Lütfen bu konuda yardımcı olun bana. Fark etmeden düşüncelerimin değişmesinden, daha kötüye gitmekten korkuyorum. Bana yardımcı olun güzel kardeşlerim. Sizden ara ara bazı konularda hep yardım istedim. Hakkınızı helal edin.


  Allah (cc) razı olsun.

 2. what
  Emekli

  Cevap: Korkuyorum : (


  Reklam


  Vesvese yapma kardeş,sen Allah a layık bir kul olmaya çalış ve görevlerini yerine getir,Gerisi Allah Kerim dir.

 3. Cedd
  Devamlı Üye
  Ah bir sıyrılabilsem inşallah.
  Allah (cc) razı olsun.

 4. Galus
  Devamlı Üye
  cedd kardeşim açacağımız konu başlıkların tek kelimeden oluşmamasına özen gösterelim lütfen teşekkürler.

 5. Cedd
  Devamlı Üye
  İkaz ettiğin için Teşekkür ederim Galus kardeşim. Dikkat edeceğim.

 6. Misafir
  Merhaba aynı şeyleri bende yaşıyorum. Bir onerim var ( nefs tezkiyesi) ni internetten felan araştır uygula bir süre sonra göreceksin üşenme felan kalmayacak

 7. Şema
  el-âsa limen âsa
  namaz kılmaya üşenmenin sebebi elimiz dilimiz ve gözlerimiz ile işlediğimiz günahlardır.

 8. Misafir
  Soru eski ama sorun bircogumuz icin guncel. Insan ilmi arttikca sorunlarla daha kolay bas edebiliyor. Ilim ise surekli beslenme gerektiriyor, aksi halde unutuluyor. Yani 1. Ilac surekli ilim ile beslenmedir. Omrumuzu Allahi cc tanidigimizi zannederek degil, O'nu daha iyi tanimaya calisarak gecirmeliyiz.
  Ikincisi, Allah cc Kurani Kerim de dileseydi tum insanlarin top yekun iman edecegini bildiriyor (yunus 99). Halbuki O, bizim mucadele etmemizi istiyor. Yani asil olan 4 4luk namaz kilmak degil, namazi 4 4 luk kilmaya calismak. Aksinin, ukalaliga neden olma ihtimali bile var. Allah Subhan dir. Biz ise kuluz. Isimler zitlari ile daha iyi anlasilir. Kucuklugumuz nispetinde O nun buyuklugu, acizligimizin ve hatali olusumuzun karsisinda O' nun Rahman iyeti ve Gafur lugu (affetmekle kalmayip ahirette yuzune de vurmayan) surekli farkinda olmaliyiz. Ve neticede bizim namazimiza ihtiyaci olmayan Samed cc rabbimize bizim namaz kilmaya ihtiyacimiz var. Namaz ise, sekille birlkte esas manadir, duadir.
  Ucuncusu ise rabbimiz bize kendini tanitirken en cok cezalandirici degil, affedici isimlerini one cikariyor. Ornegin her ayetin basi BismillahiCebbar yada BismillahiKahhar olabilirdi. Ama rabbimiz BismillahiRahman ismini tercih etmis. Demekki havf (korku) ve reca (umit) dengesinde, haddini asmadan ve rehavete kapilmadan reca agirlikli bir yol izlemek gerekiyor.
  Dorduncusu meyve veren agac taslanir. Meyve vermeye niyetiniz varsa taslanmayi, zorluklara katlanmayi goze almaniz gerek. Seytan ve arkadaslarinin hedef kitlesi zaten sorunuzda bahsettiginiz gibi ibadetini duzgun yapmaya calisan, Allah in cc emirlerine uyan kullardir. Kahvedeki adama (mecaz) fazla mesai harcamaz seytan.
  Son olarak Allah cc. bazen sevdigi kullarina dua etmelerini ve duanin devamini saglamak icin musibet verebilir. Bize dusen ise surekli bu tur sorunlarimizi, mulkun esas sahibi, sahibimiz Rabbimize arz etmeliyiz.
  Allah a emanet olun. Eş-Şafi cc sizinle beraber tum benzer sıkıntıları olan kullarina acil sifalar nadip etsin.

+ Yorum Gönder
namaza üşenmek,  namaz kılmaya üşeniyorum,  namaz kılmaya üşenmek,  namaz kılmak istiyorum ama üşeniyorum,  namazı üşenerek kılmak,  üşenmedennamazkılmak,  namaz kılmaya üşenmemek için