+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Sabah namazı ve uyku Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  zxczxczxc
  Emekli
  Reklam

  Sabah namazı ve uyku

  Reklam

  Sabah namazı ve uyku Mumsema Selamın aleyküm. Kardeşlerim,ağbilerim ben sabah namazına kalkıp kıldıktan sonra uyumanın caiz olmadığını biliyorum. Ama sabah çok uykulu oluyorum. Ben uyumak istemiyorum sabah namazından sonra. Sabah namazı şuan 5i geçerek okunuyor. Peygamberimizin,Ehl-i Beytinin yada alimlerimizin bu konu hakkında açıklamaları var mı ? Herkesten Allah razı olsun.

 2. 2
  arifselim
  Yönetici

  Cevap: Sabah namazı ve uyku


  Reklam


  Aleykum selam. Sabah namazı vakti, vakitler içerisinde manevi değeri en yüksek olan vakitten sayılır. Çünkü bu vakit insanı zorlamasına rağmen ibadete yöneldiği bir vakittir. Ayrıca rızkın dağıtıldığı ve günün en bereketli vakti sayıldığı bir zaman dilimidir. Sabah namazından sonra uyumak günah değildir lakin uyumamak daha faziletlidir ve berekete vesiledir.

  Beyhakî’nin rivayet ettiği bir hadiste, “Sabah namazından sonra uyumak rızka manidir.” buyrulmuştur.

 3. 3
  zxczxczxc
  Emekli
  Ama ben çok fazla uyumakta istemiyorum. Uyumaktansa internette girip 2-3 şey araştırıp öğrenirim daha iyi. Merak ediyorum hiçbir büyüğümüz bişey dememiş mi bu konu ile ilgili ?

 4. 4
  تقاضا
  öğrenmeye devam..
  Namazdan sonra uyumak caiz değildir diye birşey yok ancak uyumamak elbette ki daha iyidir.

  Değerli kardeşimiz;
  Sabah namazının girmesinden, kerahet vakti çıkıncaya yani güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar uyanık kalmak sünnettir. Bu vakitte uyumak, rızkın noksaniyetine ve bereketsizliğine sebebiyet verdiği için, Sünnete aykırıdır. (Levakihü'l-Envar, Şarani, 270)

  Çünkü rızık için çalışmanın başlangıcını, hazırlığını yapmanını en münasip zamanı, serinlik vaktidir. Bu vakit geçtikten sonra bir rehavet meydana gelir. O günkü çalışmaya ve dolayısıyla da rızka zarar verdiği gibi, bereketsizliğe de neden oluyor. Bu açıdan ticarethaneyi sabah namazından sonra açmak hem kazancın bol olmasına hem de berekete vesiledir.

 5. 5
  Misafir
  Bir yazıda okumuştum ,bilimsel bir araştırmaya göre sabah namazindan sonra uyuyanlar da tiroid bezi hastalığı riski oluşuyor muş . Zaten peygamberimizin her sünnetin de bir hayır mutlaka vardır . O kendin den konuş maz vahiy yoluyla bizim yolumuzu aydınlatır ! Salat ve selam ol sun o yüce Resule..

 6. 6
  Misafir
  Kardeşim o zamanlar mesai sabah namazı ile başlıyordu fakat şimdi devir değişti boş boş oturacağın zamanı uyuyarak değerlendir ki işinde ve ya okulunda verimli olasın.

+ Yorum Gönder

Sabah namazından sonra uyumak

sabah namazindan sonra uyumak

sabah namazından sonra uyumak günahmısabah namazından sonra uyumak günah mıdırSabah namazından sonra yatmaksabah namazindan sonra uyumak gunahmisabah namazından sonra uyumak günah mı