+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Aklıma kötü düşünceler geliyor bunlar vesvese olabilir mi? neden geliyor ne yapmalıyım Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. İLİMCİK
  Devamlı Üye
  Reklam

  Cevap: aklıma çok hemde çok kötü düşünceler geliyor bunlar vesvese olabilir mi ya da

  Reklam  Cevap: aklıma çok hemde çok kötü düşünceler geliyor bunlar vesvese olabilir mi ya da isimli yazı www.Mumsema.comCevap: aklıma çok hemde çok kötü düşünceler geliyor bunlar vesvese olabilir mi ya da
  Ey maraz-ı vesvese ile mübtelâ! Biliyor musun vesvesen neye benzer? Musîbete benzer; ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider. Öyle ise, şu musîbetli vesvesenin aksâm-ı kesîresinden kesîrü'l-vuku' olan yalnız beş vechini beyân edeceğim. Belki sana ve bana şifâ olur. Zîrâ, şu vesvese öyle bir şeydir ki, cehil onu dâvet eder, ilim onu tard eder; tanımazsan gelir, tanısan gider.

  Birinci Vecih - Birinci Yara

  Şeytan, evvelâ şüpheyi kalbe atar. Eğer kalb kabul etmezse, şüpheden şetm'e döner. Hayale karşı şetme benzer bâzı pis hâtıraları ve münâfi-i edeb çirkin halleri tasvir eder. Kalbe "Eyvah!" dedirtir; ye'se düşürtür. Vesveseli adam zanneder ki, kalbi Rabbine karşı sû-i edebde bulunuyor. Müthiş bir halecan ve heyecan hisseder. Bundan kurtulmak için huzurdan kaçar, gaflete dalmak ister. Bu yaranın merhemi budur:

  Bak, ey bîçare vesveseli adam! Telaş etme. Çünkü, senin hatırına gelen, şetm(pis hatıralar ve edebe münafi çirkin sözler) değil, belki tahayyüldür(hayaldir). Tahayyül-ü küfür, küfür olmadığı gibi, tahayyül-ü şetm dahi, şetm değildir. Zîrâ, mantıkça, tahayyül hüküm değildir. Şetm ise hükümdür.

  Hem bununla beraber, o çirkin sözler, senin kalbin sözleri değil. Çünkü, senin kalbin, ondan müteessir ve müteessiftir. Belki, kalbe yakın olan lümme-i şeytânîden geliyor. Vesvesenin zararı, tevehhüm-ü zarardır; yani onu zararlı tevehhüm etmekle, kalben mutazarrır olmaktır. Çünkü, hükümsüz bir tahayyülü hakikat tevehhüm eder. Hem şeytanın işini kendi kalbine mal eder; onun sözünü, ondan zanneder. Zarar anlar, zarara düşer. Zâten şeytanın da istediği odur.


 2. ebediyyetyolcusu
  Emekli

  Cevap: aklıma çok hemde çok kötü düşünceler geliyor bunlar vesvese olabilir mi ya da


  Reklam


  Selamün Aleyküm

  ilimcik Kardeşin verdiği Saidi Nursi Bediüzzaman Hz. risalesinden Şeytanın vesvesesi ve Kurtuluş Çareleri hakkında çok önemli ve etkili bir de video vardır.

  Youtube' de Şeytanın Vesvesesi ve Kurtuluş Çareleri diye yazıp bulabilirsiniz

 3. Misafir
  Allah hepimizi şeytanın şerrinden korusun.

 4. Misafir
  Bunları okuyunca içim biraz olsun rahatladı Allah razı olsun bide aklıma böyle şeyler benimde geliyordu muslumanlktan çıkcam diye korkuyordum Allaha şükürler olsun

 5. Misafir
  Ben işten geldim bosaliyordum ve aklıma tövbe aşa allahım geldi.ve ben devam ettim ve sonra namazimi kildm uyudum ve aniden kalktım korkuyla aynaya baktım kendimi tanıyamadım.O gün öyle geçti atlattım uyudum aksam saati oldu isteydim ve bana korku geldi acaba ben yanlış bisiymi yaptım diye şu an bile aklıma geldikçe korkuyorum ilaç kullaniyom ve bunun sonunda ne olur

 6. Gül988
  Devamlı Üye
  Selam aleyküm hocam 10-15dk icinde 3-4 defa vesveseye düştüm kendimi zor inandırdım ki benim düşüncem degil vesvesedir , sonra 3-4dk geçti hocam kötü bi şey düşündüm ama farkında bile değildim düşündükten sonra "Eyvah ben ne düşünüyorum bu düşünülecek şey mi" diyordum içimden . Yani hocam hiç farkında bile değildim sadece düşünce geldi geçtikten sonra diyorum kendime "bu ne yalnış bir düşünce " sonra 3-4defa belki Kelime-i Şehadet getirdim hocam rahatsız ediyorsa demek vesvesedir dimi ??

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12