+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Duha namazının son 2 rekatı neden oturarak kılınıyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. lostsoul99
  Üye
  Reklam

  Duha namazının son 2 rekatı neden oturarak kılınıyor?

  Reklam

  Duha namazının son 2 rekatı neden oturarak kılınıyor? Mumsema Selamün Aleyküm dostlar, arkadaşlar. Bir kaç yerde duha namazının son iki rekatının oturarak kılındığını duydum. Bu konu hakkında bilgisi olanlar biraz açıklarsa sevinirim.

  Neden son 2 rekat oturarak kılınıyor?
  Hangi kaynaklara dayanaraktan bu söylenmiş bu bilgiler gerekli benim için...

  Şimdiden Allah(c.c) hepimizden razı olsun...Selametle.

 2. lostsoul99
  Üye

  Cevap: Duha namazının son 2 rekatı neden oturarak kılınıyor?


  Reklam


  Up
  Bu konuda bilgisi olan kimse yok mu?

 3. Misafir
  Bende bu konuyu araştırıyorum ama sahih hadislerde böyle bi ibareye rastlamadım....

  Aramaya devam ediyorum...

  Kesin bi şi söyleyemem...

 4. Misafir
  Cewabı buldum inşaallah...

  Duhâ nazamının son iki rek’atini, Tarîkat-ı Aliyye-i Nakşibendiyye-i Müceddidîn kolu silsilesinin 25’inci halkasını teşkil eden İmam-ı Rabbani (k.s.) hazretlerinin oğlu Muhammed Ma’sûm (k.s.) hazretleri oturarak kılmışlar… Ve bu tatbikat, tasavvuftaki “Müridin fıkhı mürşidinin amelidir” usûlünce, bu yolun mensupları arasında onun bir sünneti olarak böyle devam edegelmiştir.

  Zikri geçen nâfile namazın oturarak kılınması hakkında ayet veya hadis aramanın bir gereği yoktur; çünkü kıyâm, farz ve vâcip namazlarda bir rükündür, bir esastır. Bundan dolayı kıyama gücü yeten kimsenin oturarak kılacağı farz veya vacip bir namaz caiz olmaz. Rükünler farz olduğundan, onlara riayet etmek gerekir.

  Velhâsıl; sünnet ve müstehap (nâfile) namazlar, bir özür bulunmaksızın oturularak da kılınabilir. Fakat fazilet ayakta kılınmalarındadır. Bunda âlimlerin ittifakı vardır. Mezhep imamımız İmam-ı Azam (rh.) hazretlerine göre, yalnız sabah namazının sünneti bundan müstesnadır; o, özürsüz oturularak kılınmaz. Ayrıca teravih namazını da özürsüz oturarak kılmak caiz ise de, keraheti vardır.

  Bir kimsenin ayakta olarak başladığı nafile bir namazı, yorulacak olsa, bir yere dayanarak veya oturarak kılması caizdir. Böyle bir özür bulunmadıkça, bir yere dayanılmasında veya oturulmasında kerahet vardır.

  Bir kimse oturarak kılmaya başladığı nafile bir namazı, kalkıp ayakta tamamlayabilir. Bunda ittifak vardır.

+ Yorum Gönder
duha namazının son iki rekatı neden oturarak kılınır,  duha namazı oturarak