+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Geçmişte kılamadığımız namazları nasıl kaza ederiz ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Şebir88
  Üye
  Reklam

  Geçmişte kılamadığımız namazları nasıl kaza ederiz ?

  Reklam





  Geçmişte kılamadığımız namazları nasıl kaza ederiz ? Mumsema Selamun aleyküm kardeşlerim ALLAH'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.Benim 2 tane sorum olucak ayrı ayrı başlık açmak istemedim

  1-Geçmişte kılamadığımız namazlarımızı nasıl kaza ederiz nasıl niyet ederiz(geçmiş dediğim 1 yıl veya 2 yıl önce hiç kılınmayan namazlardan bahsediyorum)
  2-Sabah namazının kazasını kılarken öğleye kadar sünnetiyle birlikte kaza edildiğini biliyorum.peki kamet getirirken sadece farzını kaza ederkenmi yoksa sünnetide kaza ederken kamet getirlmesi gerekirmi?





 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Geçmişte kılamadığımız namazları nasıl kaza ederiz ?


  Reklam


  1- Kaza namazlarının nasıl kılınması gerektiği için linke tıklayın

  http://www.sorularlaislamiyet.com/qn...l-kilinir.html

  2- Namazdan önce ezan ve kamet sünnettir. Bunların terkinde namaz sahihtir.
  Birden fazla kaza namazını ayrı ayrı yerlerde kılacaksanız ayrı ezan ve kamet gerekir. Aynı yerde kılacaksanız ilk kaza için ezan ve kamet, daha sonrakiler için sadece kamet yeterli olur.


 3. Şebir88
  Üye
  sabah namazının sünneti kaza edilirkende kaza ve kamet getirmek gerekiyor öylemi

 4. KulBarış
  Üye
  Cevap

  Değerli kardeşimiz;



  Sabah namazının vakti imsak ile girer, güneşin doğması ile biter. Ancak hanefilere göre güneşin doğmasına yakın, şafilere göre ise imsaktan biraz sonra kılmak faziletlidir. Tam namaz kılarken ve namaz bitmeden güneş doğarsa hanifilere göre namaz bozulur. Kerahet vakti çıktıktan sonra yeniden kılmak gerekir. Zamanında sabah namazını kılamayan bir kişi güneş doğduktan ve kerahet vakti çıktıktan sonra öğlen namazı girmeden kılarsa hem sünnetini hemde farzını beraber kaza eder. Güneş doğduktan sonra sabah namazının kılınmasının hikmeti sünnetle sabit olmasıdır. Ebû Bekir İbnü'l-Arabi'ye göre Rasûlüllah (s.a.s) yolculuklarında, üç defa uyuyarak, sabah namazını ashab-ı kiramla kaza etmiştir. Bunlardan birisi Hayber Gazası dönüşüdür. Ebû Hüreyre'den nakledildiğine göre, Allah'ın Rasûlü konaklama yerinde, uyku basınca istirahate çekilmiş ve Bilâl (r.a)'e kendilerini sabah namaz için uyandırmasını bildirmiştir. Bilâl, nâfile namaz kılmış, sabah yaklaşınca da, hayvanına dayalı olarak uyuya kalmış. Güneş yüzlerine vuruncaya kadar aşırı yorgunluktan ne Rasûlüllah (s.a.s) ve ne de sahabeden hiçbiri uyanmamışlardı. İlk uyanan Rasûlüllah olmuş ve Bilâl'ı uyarmıştır. Kafilenin ilerlemesinden bir müddet sonra Ashab'a abdest almaları emredilmiş, Hz. Peygamber iki rek'at namaz kılmış, sonra Bilâl kamet getirmiş ve sabah namazı cemaatle kaza edilmiştir. Sonra Allah elçisi şöyle buyurmuştur: "Her kim namazını unutursa, onu hatırladığı zaman hemen kılsın. Çünkü, Allah: "Beni anman için namaz kıl" (Tâhâ, 20/ 14) buyurdu" (Müslim, Mesâcid, 309; Ebu Dâvud, Salât, 11; Tirmizi, Tefsîru Sûre, 20; İbn Mâce, Salât, 10; Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 47). Kaza namazlarının kılınışıyla ilgili fıkhi hükümleri şöylece özetlemek mümkündür: Vaktinde kılınmamış olan beş vakit farz namazların, kazası farz. Vitir namazı gibi vacip kazası da vaciptir. Namazların sünnetlerinin durumu ise şöyledir: Sabah namazının farzıyla birlikte sünneti vaktinde kılmamışsa, güneşin doğuşundan sonra istivâ (gündüzün ortası) vaktine kadar bu sünnet farzı ile birlikte kaza edilir. Güneşin doğuşundan önce veya istivadan sonra kaza edilmez. Öğle namazının ilk sünneti cemaatle farza yetişmek için terkedilirse farzdan sonra ve son iki rekat sünnetten önce kaza edilir. Son iki rekattan sonra da kaza edilebilir. Burada sünnet için kaza teriminin kullanılması mecaz yoluyladır (bk. İbn Abidin, a.g.e., II, 65). Terk edilen sünnetlerin kazası gerekmez. Ancak başlanıldıktan sonra herhangi bir sebeple terk edilen sünnet veya nafile namazın kazası vacip olur. Kadınlar özel hallerinde kılamadıkları farz namazlarını kaza etmezler. Fakat tutamadıkları oruçları kaza ederler.



  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
kılamadığımız namazları nasıl kılarız,  geçmişte kılamadığım namazları nasıl kılarım,  kılamadıgımız,  geçmişte kılınmayan namazlar nasıl kılınır,  kilamadigim namazlar,  geçmişte kılamadığımız namazları nasıl kılarız,  geçmişte kılmadığımız namazları nasıl kılarız