+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Eşler evde kendileri nikah tazeleyebilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  Reklam

  Eşler evde kendileri nikah tazeleyebilirmi?

  Reklam
 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: eşler ewde kendileri nikah tazeleyebilirmi


  Reklam


  nikah tazeleme de nedir?
  hoca çağırmadan dini nikah tazelenebilirmi ewde duası varda kitapta bunu öğrenmek istiorum


 3. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  bilemiorum işte bende sizlere soruorum böle bişi oluomu die bi arkadasım dedi ve bi kitapta duası var bunu soruorum

 4. Hoca
  erimeye devam...
  bilemiorum işte bende sizlere soruorum böle bişi oluomu die bi arkadasım dedi ve bi kitapta duası var bunu soruorum
  NİKAH TAZELEMEK, TECDİD-İ NİKAH


  Bazı camilerde hocaefendiler nikâh tazeleme duası okuyorlar. Bunun bid`at olduğunu okumuştum. O zaman nikâh tazeleme işi nasıl yapılabilecektir? Ya da nikâh tazelemek gerekli midir?

  Şer`î nikâh; şartları şeriat tarafından belirlenmiş, şekli çizilmiş ve karı ile kocayı birbirine bağlayan itibari bir bağdır. Pamuk ipliği gibi bir şey değildir. Üzerinden zaman geçmekle yıpranacak şekilde bir yerlere sürtünüyor da değildir. Bu yüzden "talâkı" yani boşanmayı ifade eden bir sözle, bir "irade beyanı" ile koparılmadıkça eskimez ve "yenilenme"sine gerek olmaz. Camilerdeki "nikâh tazeleme" ifadelerine bakılırsa zaten sakat ve yapmacık olduğu görülür.

  1. Önce "yenileme=tecdîd" ifadesi kullanılıyor. Halbuki, nikâh eskiyen, tamir görebilen birşey değildir. Ya vardır veya yoktur. Varsa yenilenmez. Yoksa da şartları mevcutsa kıyılır, kesilir, kısaca nikah eskimez. Bu durumda da bir kadın bir erkeğe aralıksız en fazla üç defa nikâhlanabilir. Oysa sözünü ettiğiniz işlem, bazı camilerde her hafta tekrarlanır.

  2. Nikâhın en önemli şartı, tarafların karşılıklı rızalarıdır. Halbuki, camilerdeki, nikâh yenileme işlemlerinde kadına hiçbir şey sorulmamaktadır.

  3. Kalıp haline gelmiş o sözlerde "ürîdü" yani "istiyorum" ifadesi kullanılmaktadır. Bu ifade, kabul ettim, yaptım anlamına gelmez. Arzu ediyorum, demek olur. Bu da akid gerçekleştirmez.

  4. "Ürîdü en üceddile`l, îmane ve nikâha bi-kavl`i lâilâhe illellah..." denmektedir. Yani nikâhımı "lâilahe illallah"sözü ile yenilemeyi arzu ediyorum, demektir. Oysa nikâh "lâilâhe illellah" sözü ile yenilenmez.

  Sonuç olarak bu tür bir uygulamanın, Islâmî olmadığı ve bir "şer`î fiil"i (Nikâhın "şer`î bir fiil" olduğu konusunda bk. Şeyh Ahmed Molla Ciyûn, Nûru`I-envâr I/100) ilgilendirdiği için bid`at olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ancak bu meseleye başka açılardan da bakılabilir.
  Yazar: İslam Fıkhı Ansiklopedisi

 5. mevdudi
  Özel Üye
  nasıl yani ben evlenecem sonra her defasında nikahmı tazeleyecem ama olmazki...
  eşya almıyoruzki yada makinaya format falanda atmıyoruz sözleşmede fesih olmuyor zaten.bence nikah bir sefer yapılır ömür boyu ....

  bilgi için teşekkürler güzel açıklanmış Allah razı olsun...


 6. sükut eyledim
  Devamlı Üye
  çünkü bi kça sefer bende şahit oldum hanımlar arasında sohbetlerde nikah duası okundunu acıklama için tşkler ALLAH razı olsun


+ Yorum Gönder
nikah tazeleme duası,  eşler arasında nikah tazeleme,  Kisi kendi nikahini tazeleyebilirmi