+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Bir Abdest ile kaç namaz kılınabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Ercan
  Devamlı Üye
  Reklam

  Bir Abdest ile kaç namaz kılınabilir?

  Reklam

  Bir Abdest ile kaç namaz kılınabilir? Mumsema Bunun bir üst limiti var mıdır? Örneğin bir günün namazlarını bir abdest ile kılabilir miyiz?
  Abdest tazelemek en güzelidir ama soğuk vb. sebeplerle abdest tazelenmezse namazda bir eksiklik olur mu?


 2. Araştırmacı_
  Emekli

  Cevap: Bir Abdest ile kaç namaz kılınabilir?


  Reklam


  Abdest, namazın ön şartıdır. Abdest bozulmadığı müddetçe onunla kılınacak namaz konusunda herhangi bir sayı sınırlaması yoktur. Kılabildiğiniz kadar kılabilirsiniz. Bununla ilgili bir hadis şöyledir:

  Süleyman b. Büreyde’nin babasından rivayet ettiğine göre o şöyle demiştir: Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem fetih günü bütün namazları bir abdestle kılmış ve mestlerinin üzerine mesh etmiş. Ömer kendilerine: “Vallahi sen bugün şimdiye kadar yapmadığın bir şeyi yap-tın” demiş. Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem de cevaben: “Ben bunu kasten yaptım ya Ömer.” buyurmuşlardır. (Müslim, Taharet, 86 (277).

  Peygamberimizin “ben bunu kasten yaptım” buyurması, bozulmadığı sürece bir abdestle birden fazla namazın kılınmasının caiz olduğunu göstermek içindir.

  Buhari’de de hem Peygamberimizin hem de Ashab-ı kiramın abdestleri bozulmadığı sürece aynı abdestle birkaç vakit namazı kıldıkları bilgisi yer almaktadır. (Bkz: Buhari, Vudû, 54)

 3. HAMMADUN
  Emekli
  Siz bize vakitler arasında kaç defa def-i hacete ihtiyaç duyduğunuzu ve yellendiğinizi söyleyin, bizde size kaç defa abdest almanız gerektiğini.....

  Eğer sıkışık bir vaziyettede olsa, namaz kılıp abdest almam diyorsanız eğer, yukarıdaki hadise uyun derim..... tabi o hadis yalnış çevrilmemiş ve sahih ise.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 4. Galus
  Devamlı Üye
  birdefa abdest alıp dilediğiniz vakite kadar yada dilediğiniz zamana kadar o abdest ile namaz kılabilirsiniz hiçbir sakıncasuı yoktur.
  Alıntı Ercan Nickli Üyeden Alıntı
  Örneğin bir günün namazlarını bir abdest ile kılabilir miyiz?

  eğer abdestinizi tutabilir yada şartlara uymak kaidesiyle yarınki namaz vakitlerinide kılabilirsin.


+ Yorum Gönder
bir abdestle kaç namaz kılınır,  bir abdestle kaç vakit namaz kılınır