+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Sizden gelen sorular Kategorisinden Adakı yerine getiremezsek ne yapmalıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. xİmamHatipLee
  Üye
  Reklam

  Adakı yerine getiremezsek ne yapmalıyız?

  Reklam
 2. imam
  Üye

  Cevap: Adakı yerine getiremezsek ne yapmalıyız?


  Reklam


  Cümleten Selamun Aleyküm Hayırlı Akşamlar
  Ben Iğdırda depremi hissetmişim Eve sağ salim gidersem bayramda 2 çocuk giyindirecekdim Fakat yapamadım Ne yapmalıyım kefaret gerekirmi?
  ve aleykumusselam ve rahmetullah.
  Adağını kaza etmelisin yani 2 yetim çocuk giydir.
  Maddi imkanın şu an yoksa olmasını bekle.

 3. xİmamHatipLee
  Üye
  Allah razı olsun sağolasın. Sözlü niyet ediyormuyuz? Niyet ettim Allah rızası için Adakımı kaza etmeye' gibi

 4. HAMMADUN
  Emekli
  Evet... Çok güzel bir niyet bu...

  Rab'bimin mülkü geniş, olaki niyetinize icabet eder de, size niyetinizin karşılığı olan emtiayı bir vesile takdir eder de, orada çok uyanık olmanız icab eder.

  Zira niyet ettiğinize değilde, başka bir şeye tasarruf ederseniz o emtiayı, işte o zaman nefsine zulmedenlerden olursunuz.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 5. xİmamHatipLee
  Üye
  HAMMADUN kardeş. yazından tam anlayamadım özür dilerim Ben o zaman en yakın zamanda bu adakımın kazası niyetine 2 çocuk giydirmeliyim değilmi? Peki giydirirken niyet edecekmiyiz?

 6. Muhasibi
  Editör
  Niyeti kalbinden geçirmen yeterli kardeşim...Yani zaten çocukları giydirirken sonuçta o niyetle giydiriyorsun...Adak Allaha vermiş olduğun sözdür...Yerine getirmen şarttır...Eğer bayramda imkanın olmadıysa imkanının olduğu en yakın zamanda yerine getirmen lazım

 7. HAMMADUN
  Emekli
  Adağı adarken, bolda olduğun bir zamanda, yapabileceğini zan ettiğin bir adakla niyet ettin.

  Yani niyetinde, o günkü halin devam edeceği zannı içerisinde niyet ettin ve belki Rab'bin dünün güne, günün yarına uymayacağını göstermek için, sizden varınızı alıp, yokunuzla düşünmenizi murad etmiş olabilir. Zira yokunuzla, varınızdaki niyeti karşılayamazsınız.

  İnşaAllah, yine varınıza kavuşup varınızda ettiğiniz niyetinizin karşılanması için, Rab'binizden ve onun mülkünden adağınızın yerine getirilmesi için duada bulununuz. Bunun içinde hüsnü kalp ile istekte bulununuz.

  Bu size verildiği anda da, önünüze bir çok yollar çıkacak ve siz o yollara tevessül etmeden niyetiniz üzere dosdoğru olarak, niyetinizin gereği olan yerde tasarrufta bulunacaksınız.

  Aksi halde eğer eliniz bollaştığında, niyetinizi unutup, başka yollara saparsanız, o yolların hepsi çıkmaza çıkar bilmiş olasınız. Zira sizin için eliniz bollaştığında, gidipde çıkış bulacağınız tek yol vardır. O'da adağınızı yerine getirmenizdir.

  Rab'bim Cümlemizden Razı Olsun. Amin.

 8. xİmamHatipLee
  Üye
  Sağolasınız Allah razı olsun..

 9. Muhasibi
  Editör
  Sağolasınız Allah razı olsun
  Cümleten kardeşim dua et...

+ Yorum Gönder